Határ a csillagos ég
A magyar űripar dinamikusan fejlődik. A nemzetközi együttműködések és a hazai fejlesztések révén Magyarország egyre jelentősebb szereplővé válik az űrkutatás világában. Az elért eredmények és a folyamatban lévő projektek azt mutatják, hogy hazánk komoly potenciállal rendelkezik a jövőbeli fejlődéshez és innovációkhoz ezen a területen, ahol nem túlzás azt állítani, hogy a határ a csillagos ég.
Határ a csillagos ég
Selyemutak

Határ a csillagos ég

Fotó: C3S
Kovács Dániel 06/09/2024 22:00

A magyar űripar dinamikusan fejlődik. A nemzetközi együttműködések és a hazai fejlesztések révén Magyarország egyre jelentősebb szereplővé válik az űrkutatás világában. Az elért eredmények és a folyamatban lévő projektek azt mutatják, hogy hazánk komoly potenciállal rendelkezik a jövőbeli fejlődéshez és innovációkhoz ezen a területen, ahol nem túlzás azt állítani, hogy a határ a csillagos ég.

A hidegháború korában csak a két szuperhatalom, az Egyesült Államok és a Szovjetunió tudott labdába rúgni a világűrben, ezzel szemben ma már egyre több szerep lő vesz részt benne, az állami aktorok mellett egyre nagyobb részben magánvállalatok is. A magyar űripar, bár viszonylag kis ország űrtevékenységéről van szó, jelentős sikereket ért el az elmúlt tíz évben. Magyarország az űr kutatásban és az űriparban egyaránt aktív szerepet vállal, melyben számos intézmény, vállalat és kutatóközpont játszik fontos szerepet. Űripari körképünkben az upstream szegmens, azaz az űreszközök gyártói közül mutatjuk be a legizgalmasabbakat.

A 2012-ben alapított C3S Kft. a legszélesebb kompetenciaterülettel rendelkező magyar űripari vállalat, egyben meghatározó szereplője a nemzetközi nanoszatellit iparnak, és arról is nevezetes, hogy az alapítók részt vettek Magyarország első műholdjának tervezésében és építésében. Fő profilja a 3-16 Unit méretű (egy unit 10x10 cm-es kocka) CubeSat platformok tervezése és gyártása. Sikerük abban rejlik, hogy a fejlett nagyméretű műholdas megoldásokat nano-méretű formátumokba integrálják, mellyel kivételes élettartamot és megbízhatóságot biztosítanak űreszközeik számára. A cég két műholdat és egy műholdfedélzeti „space-traffic” eszközt készített és üzemeltetett, mérnökei további négy műhold gyártásán dolgoznak, következő, 6 unitos műholdja a következő hetekben startol a kaliforniai Vandenberg Űrbázisról.

Ezzel az összesen majd 50 unit méretű kisműholdakkal a cég nélkülözhetetlen segítséget nyújt a tudományos kutatásokhoz, mezőgazdasági és más ipari szolgáltatások számára. A C3S a CubeSatok mellett a nagyműholdak energiaelosztó és vezérlőrendszereinek megalkotásában is jeleskedik, így az Európai Űrügynökségen kívül számos nagy űripari céggel, például a Thales Alenia Space-szel és az Airbusszal is együttműködnek. Ezzel a kettős szakértelemmel olyan egyetemes céggé nőtte ki magát, amely mind az új űrszegmensben, mind pedig a klasszikus nagy műholdas iparágban egyaránt képviselteti magát.

Az elmúlt évtized során a cég folyamatosan bővítette tudását, olyan 50 fős magasan képzett szakértői csapatot hozott létre, amely elkötelezett az űrtechnológia innovatív megoldásai iránt. Ennek eredményeképpen a 13 év alatt több mint harminc, űrben felhasználható alrendszert fejlesztettek ki és közel 25 űripari és űrkutatási projektben vettek részt. Műholdjai ez idáig több mint 100 hónapon keresztül hibátlanul működtek az űrben, így a C3S hazánkban az egyetlen olyan magyar cég, amely űrküldetéseket saját műholdplatformmal és üzemeltetéssel képes kiszolgálni.

A miskolci székhelyű Admatis Kft. az űriparban használt anyagok és struktúrák fejlesztésére specializálódott, az alumínium alapú kompozit anyagok és űrszerkezetek fejlesztése terén kiemelkedő szereplő, a nagy európai integrátorok, valamint az Európai Űrügynökség beszállítója.

A Remred Kft. sugárzásmérő rendszerek fejlesztésével és gyártásával foglalkozik, amelyek kulcsfontosságúak az űridőjárás és a kozmikus sugárzás monitorozásában. Termékeik világszerte használatosak különböző űrmissziók során, például dozimetriás vizsgálatokhoz. A cég fejlődését mi sem mutatja jobban, minthogy Martonvásáron most kezdtek építeni egy techparkot, ahol kifejezetten űripari tesztkapacitást fejlesztenek.

A Genesis Sustainable Future Kft. a terraformálás irányába indult el, olyan rakétakapszulákat fejleszt, amelyekben stressztűrő növényeket lehet a Marsra szállítani, hogy azok fokozzák a szén-dioxid-termelést a vörös bolygón, elősegítve az éghajlat felmelegedését.


A szerző gazdasági újságíró.

Ez a cikk az Eurázsia 2024. szeptemberi számában jelent meg. A magazin elérhető országszerte többek közt az újságosoknál, hipermarketekben és benzinkutakon. Előfizetési lehetőségeiről pedig a neumannlapkiado@nje.hu címen érdeklődjenek!

A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások