A tárcavezető munkareggelin vett részt kínai vállalatok vezetőivel, amelynek során hangsúlyozta, hogy Magyarország büszke arra, hogy mára a kelet-ázsiai országból érkező beruházások első számú célpontjává vált Európában, és a kormány célja ezen pozíció fenntartása, ugyanis ez nagyban hozzájárul a gazdaság teljesítményéhez és dimenzióváltásához.
Kifejtette, hogy hazánk tiszteletben tartja a világpolitikai és világgazdasági realitásokat, és határozottan ellenzi az egyes európai uniós vezetők által alkalmazott, átpolitizált és átideologizált megközelítéseket.
„Mi azt gondoljuk, hogy a kínai–európai gazdasági együttműködés ellehetetlenítése vagy akár csak korlátozása is súlyos gazdasági nehézségeket okozna az egész európai gazdaság számára” – figyelmeztetett.
„Itt mi a gazdaság szereplőivel értünk egyet. Ha valami a gazdaságban jól működik, akkor azt politikusok inkább ne rontsák el. És Magyarország a legjobb példa arra, hogy a nyugati és a kínai gazdaságok együttműködése nagyon komoly hasznot jelent mind a Nyugat, mind Kína számára” – tette hozzá.
Szijjártó Péter úgy vélekedett, hogy Magyarország a bizonyíték arra, hogy Európa gazdaságilag nagyon komoly hasznot tud húzni a kínai vállalatokkal való együttműködésből.
„Magyarország a bizonyíték arra, hogy a világban zajló nagy technológiai forradalomra Európa akkor tud eredményes választ adni, ha szorosan együttműködik Kínával. Magyarország a bizonyíték arra, hogy a nagy globális autóipari átalakulásból Európa akkor tud jól kijönni, ha nem korlátozza az európai vállalatok együttműködését a kínai vállalatokkal” – sorolta.
„Mi a lehető leghatározottabban elutasítjuk azt, hogy a világot újra blokkokra osszák. Mi a leghatározottabban kiállunk amellett, hogy a világnak sokkal inkább összeköttetésekre, konnektivitásra és kölcsönös tiszteleten alapuló globális együttműködésre van szüksége” – folytatta.
A miniszter végül ennek megfelelően fontos gazdaságpolitikai célkitűzésnek nevezte, hogy továbbra is Magyarország legyen az Európába irányuló kínai beruházások első számú célpontja.
„Tavaly az Európába irányuló kínai beruházások 34 százaléka, tavalyelőtt pedig a 44 százaléka érkezett Magyarországra. 2020-ban, 2023-ban és 2024-ben is a kínai vállalatok hozták a legtöbb beruházást hazánkba” – tájékoztatott.
„Ezek a kínai beruházások a mi értékelésünk szerint mind a legmagasabban fejlett technológiát és megbízható munkahelyeket jelentettek Magyarországnak nagy számban. Mindezen beruházások nélkül a magyar gazdaság és Magyarország is szegényebb lett volna” – összegzett.