A kutatók magashegyi körülmények között, négy héten át gyűjtöttek mintákat, eddig megoldatlan geomorfológiai kérdések megválaszolásához. A csapat tagjai nagy egyetemi elődök nyomdokain járt, például a Prinz Gyula által is vizsgált, a Föld egyik legintenzívebben emelkedő térségében. Az SZTE két oktatója, valamint egy hallgatója, Vincze Ákos mellett egy geológus szakértő, Ugrin Péter alkotta a közép-ázsiai expedíciót, amely Tádzsikisztánban járt. A 26 napos kutatómunka során több mint 3500 km-t tettek meg, a magashegyi völgyekben 3000-3200 m tengerszint feletti magasságig vizsgálták a folyóvízi felszínformálás nyomait, összesen több mint 230 üledék és kőzetmintát gyűjtöttek, melynek összsúlya mintegy 540 kg, írták az egyetem oldalán.
A tervezett mintavételi helyszínek mellett további területeket is sikerült bevonni a kutatásba. Így az eredeti tudományos kérdéseken túl - egy-egy kulcsfontosságú mintaterület bevonásával - nemcsak a kiválasztott völgyek fejlődését, de a Tádzsik-medence ártéri szintjeinek kialakulását, valamint a Dél-Tádzsikisztánban található hatalmas homokdűnék képződését, és a magashegységi körülmények között nagyon ritkán megfigyelhető löszképződés ütemét is meg lehet határozni a kutatóút során gyűjtött minták segítségével – ismertette az expedíció céljait és eredményeit Dr. Sipos György, az SZTE TTIK Geoinformatikai, Természet- és Környezetföldrajzi Tanszék tanszékvezetője.
A koreai hagyományos hímzés művészetét mutatja be a Koreai Kulturális Központ péntektől látható új kiállítása, amelyen többek közt királyi jelképek, mágikus motívumok és buddhista szimbólumok is megtekinthetők majd Lee Jungsook dél-koreai iparművész alkotásain keresztül.
A hazai turisztikai szektor februárban is kimagasló teljesítményt mutatott, miközben az átlagosnál hidegebb és szárazabb volt az időjárás. A külföldi vendégek számának 22,3 százalékos bővülése húzta elsősorban a forgalmat, ezen belül is kiemelkedő a Kínából érkező turisták 62 százalékos növekedése - írta meg az Index.hu