Hegemón unipolaritás helyett együttműködő multipolaritás
Egyre többször halljuk, hogy az unipoláris világrendet felváltja egy multipoláris világrend. De mit is jelent vagy jelenthet ez számunkra?
Hegemón unipolaritás helyett együttműködő multipolaritás
Vélemény

Hegemón unipolaritás helyett együttműködő multipolaritás

Fotó: iStock
06/08/2024 22:00

Horváth Levente,
az Eurázsia Központ igazgatója

Egyre többször halljuk, hogy az unipoláris világrendet felváltja egy multipoláris világrend. De mit is jelent vagy jelenthet ez számunkra?

500 évvel ezelőtt, a nyugati nagyhatalmak nagy felfedezésével, ami gyarmatosítássá alakult át, globális szempontból egy Nyugat uralta unipoláris világrend alakult ki. A Nyugat döntötte el a játékszabályokat, amik mindenkire vonatkoztak, de a kivételezés jogával csak a nyugat rendelkezett. Ezt az unipoláris világrendet a Nyugat főképp fegyverrel és erővel alakította ki, ami igen nagy költségekkel jár, hiszen katonai bázisokat, fegyveres erőket kell fenntartani szerte a világban.

A 19-20. századig kellett várniuk a gyarmatosított országoknak, hogy elnyerjék függetlenségüket és félig-meddig önállóan rendelkezhessenek a saját sorsukról. Ezt követően szinte azonnal jelezték is, hogy a korábbi, a Nyugat által létrehozott világrendet meg kell változtatni.

Horváth Levente
Már 1955-ben Bandungban összeültek a volt gyarmatosított országok, hogy ezt megvitassák. Létre is hozták az „el nem kötelezett” országok csoportját, amelyre manapság a „globális Délként” hivatkoznak.

Egyes ázsiai országok megerősödésével újabb nemzetközi szervezetek jöttek létre, amelyekben – jelenleg még – nem vesznek részt a nyugati világ országai. Ilyen a 2001- ben megalakult Sanghaji Együttműködési Szervezet, amit Kína, Oroszország és négy közép-ázsiai ország hozott létre, de azóta már több más ország is csatlakozott. Vagy ilyen a 2009-ben alapított BRICS, amely a kezdeti négy országból – Kína, India, Oroszország és Brazília – immáron 10 tagúra nőtt és további országok jelentkezéséről tárgyalnak. Ugyanígy fontos kiemelni a folyamatosan bővülő Türk Államok Szervezetét is. De akár a már több mint 150 országot tömörítő Övezet és Út kínai kezdeményezést is említhetjük.

Ami ezekben az új nemzetközi szervezetekben közös, hogy a Nyugat által felállított világrendet meg akarják reformálni, és azon belül is a legfontosabb üzenetük, hogy elvetik a hegemón uralmat, a békés együttélésre, a kölcsönös tiszteletre és a kölcsönös előnyökön alapuló együttműködésre helyezik a hangsúlyt. Ezzel egy többpólusú világrendet akarnak megteremteni, amelyben nem egy civilizáció kényszeríti rá a többi, különböző kultúrájú országra a saját gondolatiságát, hanem – mivel minden pólus más civilizációba tartozik – a civilizációk a nyugati civilizáció elnyomása elleni lázadással egy békés, civilizációk közötti harmonikus világot teremtenének meg. Hogy ez megvalósítható vagy sem, a jövő zenéje, de az mindenképpen figyelemfelkeltő, hogy a fentebb említett nemzetközi szervezetek iránt egyre nagyobb az érdeklődés és egyre többen jelentik be csatlakozási szándékukat.

Reméljük, a nyugati világ előbb-utóbb kinövi a birodalmi gondolkodását, elfogadja az unipoláris világrend végét, és az ellenkezés helyett együttműködő partnerként vesz részt az új világrend kialakításában, hogy megfelelően tudja pozicionálni magát az új Eurázsia-korszakban.

A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások