Híd Európa és Közép-Ázsia között
Az elmúlt években a Kazahsztán és Magyarország ország között mind kétoldalú, mind többoldalú platformokon fokozódott a párbeszéd, és különböző területeken igyekeztek aktivizálni az együttműködési lehetőségeket. Jelen elemzés a két ország közötti kapcsolatokat Magyarország „keleti nyitás” politikájának összefüggésében vizsgálja.
Híd Európa és Közép-Ázsia között
Tükör

Híd Európa és Közép-Ázsia között

Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Suat Beylur 15/01/2025 22:00

Az elmúlt években a Kazahsztán és Magyarország ország között mind kétoldalú, mind többoldalú platformokon fokozódott a párbeszéd, és különböző területeken igyekeztek aktivizálni az együttműködési lehetőségeket. Jelen elemzés a két ország közötti kapcsolatokat Magyarország „keleti nyitás” politikájának összefüggésében vizsgálja.

Magyarország történelmi motivációktól vezérelt és Orbán Viktor miniszterelnök által vezetett keleti nyitás politikája jelentős stratégiai változást hozott az ország külkapcsolataiban 2010-től kezdve. Célja, hogy szoros kapcsolatokat építsen ki a nem nyugati országokkal, különösen Ázsiában, így Közép-Ázsiában is. Ezt a politikát eredetileg Magyarország azon vágya motiválta, hogy diverzifikálja globális szövetségeit és csökkentse a nyugat-európai gazdaságoktól való függőségét, hiszen a 2008-as pénzügyi válságot követően felismerte az európai piac ingadozásaival szembeni sebezhetőségét. Mára a keleti nyitás egy sokoldalú, gazdasági, kulturális és diplomáciai dimenziókat felölelő megközelítéssé fejlődött.

Kazahsztán külpolitikáját a multivektoros megközelítés határozza meg, hangsúlyt fektetve a kiegyensúlyozott és pragmatikus kapcsolatokra a globális nagyhatalmakkal és a regionális szervezetekkel. Kazahsztán fenntartja kapcsolatait a szomszédos országokkal, Oroszországgal és Kínával - mind a kétoldalú kapcsolatokon, mind pedig olyan szervezeteken keresztül, mint a Független Államok Közössége (FÁK), az Eurázsiai Gazdasági Unió (EAEU) és a Sanghaji Együttműködési Szervezet (SCO) -, miközben erősíti kapcsolatait a Nyugattal, különösen az EU országaival. Ez utóbbit jól jelzi az EU-val 2015-ben aláírt megerősített partnerségi és együttműködési megállapodás olyan területeken bővítette az együttműködést, mint a kereskedelem, a beruházások és a politikai párbeszéd.

Kazahsztán Eurázsiában elfoglalt stratégiai helyzete és a regionális politikában betöltött szerepe egyedülálló partnerré teszi az EU és különösen Magyarország számára. A diplomáciai kapcsolatok hivatalosan 1992-ben jöttek létre. A 2000-es évek elején elsősorban a két ország közötti társadalmi és kulturális kapcsolatok domináltak.

A történelmi és kulturális kapcsolatok mellett Kazahsztánt geostratégiai elhelyezkedése Magyarország keleti nyitás politikájának egyik központi országává tette. Ennek következtében a két ország közötti kapcsolatok gyorsan fejlődtek, ami 2014-ben stratégiai partnerségi megállapodás aláírásához vezetett. A megállapodás célja a folyamatban lévő együttműködés kiterjesztése volt különböző ágazatokban, elsősorban a kereskedelem, az energia és a közvetlen befektetések terén, 2015-ben pedig megalakult a stratégiai tanács.

2023-ra Magyarország kazahsztáni befektetései meghaladták a 300 millió dollárt. A két ország közötti kereskedelmi forgalom szintén folyamatos növekedést mutat, a 2021-es mintegy 138 millió dollárról 2023-ra több mint 187 millió dollárra emelkedett, és a várakozások szerint 2024 végére meghaladja a 250 millió dollárt.

A kazah-magyar kapcsolatok erősödése jelentős hatással van a regionális és globális politikára, különösen a gazdasági fejlődés és a stabilitás területén. A két nemzet közötti megerősített gazdasági kapcsolatok és közvetlen befektetések hozzájárulnak a gazdasági növekedéshez és a jóléthez, különösen az olyan ágazatokban, mint az energia, az infrastruktúra és a technológia. Magyarország kazahsztáni befektetései támogatják a munkahelyteremtést és a technológiai fejlődést, és ezzel mindkét ország fejlesztési céljaihoz igazodnak.

A kapcsolat a kelet-nyugati összeköttetés fontosságát is hangsúlyozza, mivel Kazahsztán hídként szolgál Európa és Ázsia között, Magyarország pedig a közép-ázsiai partnerek számára Közép-Európa kapujaként pozícionálja magát. Ez az összeköttetés elősegíti a kereskedelmet, a kulturális cserét és a diplomáciai elkötelezettséget, fokozva a regionális integrációt. Továbbá a Kazahsztán és Magyarország közötti együttműködési kapcsolat támogatja a regionális stabilitást és békét, mivel mindkét ország elkötelezett a multilateralizmus és a konfliktusok békés megoldása mellett. Partnerségük így hozzájárul az eurázsiai térség biztonsági és gazdasági együttműködésének tágabb céljaihoz.

Magyarország keleti nyitása és Kazahsztán multivektorális külpolitikája olyan stratégiai partnerséget táplál, amely a közös kulturális kapcsolatokon és a közös gazdasági célokon alapul. Ez a szövetség fokozza a kereskedelmi és kulturális cseréket, Kazahsztánt az eurázsiai összeköttetések létfontosságú láncszemeként, Magyarországot pedig Európa kapujaként pozícionálja. Mindkét nemzet elkötelezettsége a regionális stabilitás iránt hangsúlyozza az eurázsiai integrációban betöltött szerepüket. Tokayev elnök vezetése és Orbán Viktor miniszterelnök víziója alatt, amelyet a mindkét országban működő proaktív diplomáciai képviseletek támogatnak, ez a partnerség tovább mélyül, előmozdítva a béke, a fejlődés és a régióközi együttműködés közös céljait. Cikkünk végén érdemes megjegyezni, hogy a két ország nagyköveteinek elkötelezett és proaktív erőfeszítései kedvezően támogatták ezt a folyamatot.


A szerző az Akhmet Yassawi Egyetem Eurázsiai Kutatóintézet igazgatója.

A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások