Vlagyimir Putyin orosz elnök harmincórás tűzszünetet jelentett be az ukrajnai háborúra vonatkozóan. Április 19-én, szombaton a Kreml közölte, hogy Oroszország minden harci cselekményt felfüggeszt szombaton moszkvai idő szerint 18 órától hétfő éjfélig. Putyin hozzátette: Moszkva abból indul ki, hogy az ukrán fél is „követi példánkat”.
A bejelentést Kijev szkepticizmussal fogadta. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök úgy fogalmazott, hogy ez „Putyin újabb kísérlete az emberi életekkel való játszadozásra” – rámutatva, hogy az orosz közlemény közzétételekor légiriadók szóltak országszerte Ukrajnában. Egyelőre nem világos, hogy Kijev betartja-e a tűzszünetet.
A CNN emlékeztetett: Putyin 2023-ban is bejelentett egy hasonló, ideiglenes tűzszünetet az ortodox karácsony idejére. Akkor Ukrajna elutasította az ajánlatot – arra hivatkozva, hogy Oroszországot hátsó szándék vezérli, és a fegyvernyugvást csupán ürügyként használja csapatainak átcsoportosítására és állásainak megerősítésére.
A Putyin bejelentését megelőző időszakban egyre nőtt a nemzetközi nyomás a háborúban álló feleken, főként amerikai részről, a hetek óta megrekedt béketárgyalások miatt. Donald Trump amerikai elnök április eleje óta mindkét felet arra ösztönzi, hogy térjenek vissza a tárgyalóasztalhoz, miután Ukrajna és Oroszország külön-külön megállapodásra jutott Washingtonnal egy tengeri és energetikai tűzszünetről. Azóta azonban mindkét fél azzal vádolja a másikat, hogy megszegte a megállapodás feltételeit energetikai létesítmények elleni támadásokkal.
A diplomáciai megoldás előmozdításának folyamata április 13-án mélypontra jutott, miután Moszkva csapást mért az északkelet-ukrajnai Szumi városára, melyben legkevesebb 34 civil, köztük két gyermek vesztette életét. A Kreml azt állította, hogy a támadás célpontja ukrán katonai vezetők találkozója volt, és Kijevet azzal vádolta, hogy civileket használ élő pajzsként. Trump elnök elítélte a csapást.
Az incidenst követően a szalagcímek arról szóltak, hogy Washington hamarosan kihátrálhat a béketárgyalások mögül, mivel a Trump-adminisztráció arra a következtetésre jutott, hogy egyik fél sem mutat valódi elköteleződést a béke iránt.
Nagypénteken Marco Rubio amerikai külügyminiszter úgy nyilatkozott: „Ha [egy tartós tűzszünet] nem fog megvalósulni, azt most kell tudnunk, mert vannak más teendőink is, amelyekre koncentrálunk kell” – hozzátéve, hogy a kormányzat néhány napon belül dönthet arról, hogy feladja a béketárgyalások előmozdítására irányult erőfeszítéseit.