Ígéretes jövő előtt
Dél-Korea az egyik legnagyobb külföldi befektető hazánkban, de mi a helyzet a kulturális kapcsolatok terén? Hogyan tekintenek Magyarországra a Koreai-félszigetről, és mit tanulhatunk a kulturális diplomácia mestereitől? Medvigy Istvánnal, a Szöuli Liszt Ferenc Intézet vezetőjével beszélgettünk.
Ígéretes jövő előtt
Kultúra

Ígéretes jövő előtt

Fotó: Szöuli Liszt Ferenc Intézet
Scheffer Joakim 01/04/2025 22:00

Dél-Korea az egyik legnagyobb külföldi befektető hazánkban, de mi a helyzet a kulturális kapcsolatok terén? Hogyan tekintenek Magyarországra a Koreai-félszigetről, és mit tanulhatunk a kulturális diplomácia mestereitől? Medvigy Istvánnal, a Szöuli Liszt Ferenc Intézet vezetőjével beszélgettünk.

Az elmúlt években Dél-Korea az egyik legnagyobb külföldi befektetővé vált Magyarországon. A ki - váló gazdasági kapcsolatok mellett a sikeres partnerség egyik alapfeltétele, hogy az emberek közötti cserekapcsolatok, illetve kulturális kapcsolatok is erős lábakon álljanak. Hogy áll e tekintetben Szöul és Budapest?

Dél-Korea és Magyarország kapcsolatai az elmúlt években hatalmas fejlődésen mentek keresztül, különösen a gazdasági együttműködés terén. Valóban, Dél-Korea ma az egyik legnagyobb külföldi befektető Magyarországon, különösen az autóipar, az akkumulátor - gyártás és az elektronikai ipar területén. Azonban a hosszú távon fenntartható sikeres kapcsolatok nem csupán gazdasági alapokon nyugszanak, sőt. A kultúra egy társadalmi összetartó erő, és a kulturális diplomácia, amelyet joggal illetünk „soft power” jelzővel, a nemzetközi kapcsolatok egyik alapvető pillére. Ne feledjük, hogy a két ország csupán 36 éve, 1989. február 1-jén létesített diplomáciai kapcsolatot – Magyarország volt az első a volt szocialista országok közül, amely ezt megtette. Kezdetben az együtt működés természetesen főként politikai és gazdasági területekre koncentrálódott, majd később kiterjedt más szektorokra is, például az oktatásra, a tudományra és a kultúrára. Ugyanakkor a tényleges kulturális jelenlét a két országban csak az elmúlt egy évtizedben vált igazán láthatóvá. Az egyik emlékezetes csúcspont 2019-ben következett be, amikor a két ország a diplomáciai kapcsolatfelvétel harmincadik évfordulóját ünnepelte. Ekkor nyílt meg a Magyar Kulturális Köz - pont Szöulban, valamint ekkor költözött a budapesti Koreai Kulturális Központ a jelenleg is otthonául szolgáló épületbe. Ezt követően kétévnyi COVID-időszak következett, amely nem segítette a kulturális kapcsolatok fejlődését. A pandémiát követően azonban az el - múlt években számos kiemelkedő kulturális esemény és csereprogram valósult meg mind Magyarországon, mind Koreában. Ezeket a programokat kulturális köz - pontjaink, múzeumaink, egyetemeink kezdeményezték, és erős támogatást kaptak Magyarország Kulturális és Innovációs Minisztériumától, valamint Korea Kulturális, Sport- és Turisztikai Minisztériumától.

A szerző az Eurázsia szerkesztője.

Ez a cikk az Eurázsia 2025. áprilisi számában jelent meg, honlapunkon csak később válik elérhetővé. A magazin elérhető országszerte többek közt az újságosoknál, hipermarketekben és benzinkutakon. Előfizetési lehetőségeiről pedig a neumannlapkiado@nje.hu címen érdeklődjenek!

Továbbiak

A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások