Ivo Dzsima szigetén emlékezett Naruhito japán császár
Ellátogatott Ivo Dzsima szigetére Naruhito japán császár, hogy tisztelettel adózzon annak a több ezer japán és amerikai katona emlékének, akik a II. világháború egyik legkegyetlenebb csatájában vesztették életüket 1945-ben.
Ivo Dzsima szigetén emlékezett Naruhito japán császár
Tükör

Ivo Dzsima szigetén emlékezett Naruhito japán császár

Fotó: KIM KYUNG-HOON / POOL / AFP
Eurázsia/MTI 08/04/2025 19:10

Ellátogatott Ivo Dzsima szigetére Naruhito japán császár, hogy tisztelettel adózzon annak a több ezer japán és amerikai katona emlékének, akik a II. világháború egyik legkegyetlenebb csatájában vesztették életüket 1945-ben.

Naruhito császár és hitvese, Maszako első alkalommal tett látogatást szigeten. A császári pár imádkozott és fehér virágokat helyezett el az emlékhelyeken.

Az Ivo Dzsima-i csata 1945. február 19. és március között zajlott. Az amerikai katonák arra készültek, hogy néhány nap alatt ellenőrzés alá tudják vonni a kis méretű, de stratégiai fontosságú szigetet, hogy onnan azután tovább nyomuljanak Japán fő szigete felé, de az alagútrendszereknek köszönhetően a japán katonák öt hétig ellenálltak. Az Ivo Dzsimát védelmező több mint 21 ezer japán katona közül szinte mindenki életét vesztette a harcokban, csaknem 7 ezer amerikai katonával együtt. Az elesett japán katonák több mint felének máig nem tudták azonosítani a földi maradványait.

A szigeten korábban 1100 ember élt, 103 besorozott férfin kívül mindenkit kitelepítettek a csata előtt. A harcokban részt vevő helyiek közül 82-en haltak meg.

Tíz napja Isiba Sigeru japán kormányfő és Nakatani Gen védelmi miniszter Pete Hegseth amerikai védelmi miniszterrel együtt vett részt a csata végének évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen.

Ivo Dzsima korábbi lakói és leszármazottaik ellátogathatnak a szigetre a megemlékezésekre, de nem lakhatnak ott. Az amerikai megszállást követően 1968-ban adták vissza a szigetet Japánnak az Ogaszavara-szigetcsoport részeként. Jelenleg Ivo Dzsimán a japán tengerészeti önvédelmi erők 380 tagja él. A területet az amerikai légierő is szokta használni gyakorlatozás céljával.

Naruhito császár a 65. születésnapja alkalmából februárban kiadott közleményében felhívta a figyelmet a II. világháború végének 80. évfordulójára, és fontosnak nevezte, hogy emlékezzenek Japán háborús történelmére, és meséljenek a tragédiáról a fiatalabb generációknak. Az akkor a náci Németországgal szövetséges Japán Naruhito császár nagyapja, Hirohito császár nevében üzent hadat és foglalt el jelentős területeket Ázsiában a világháborúban.

Az Egyesült Államok nagy hatótávolságú felderítődrónokat telepít Okinava szigetére
Az Egyesült Államok nagy hatótávolságú felderítődrónokat telepít a Japánhoz tartozó Okinava szigetére - jelentette be kedden a japán védelmi miniszter.

Nakatani Gen újságíróknak elmondta: a következő hetekben telepítendő, MQ-4C Triton típusú drónok segítségével a hírszerző, a megfigyelő és a felderítőtevékenység erősítését akarják elérni Japán térségében.

Az amerikai Northrop Grumman által gyártott MQ-4C Triton több mint 24 órán át képes a levegőben maradni, és 13 700 kilométernyi távolságot is meg tud tenni.

"Országunk térségében a biztonsági helyzet egyre komolyabbá válik" - jegyezte meg a tárcavezető.

A Jomiuri című japán napilap szerint a japán önvédelmi erők tavaly 30 alkalommal észleltek drónokat a szigetország déli partjainál, míg a 2023-as pénzügyi évben ez a szám csupán kilenc volt, 2021-ben pedig négy.

Eközben Japánba látogatott Mark Rutte NATO-főtitkár, aki hétfőn a The Japan Times című lapnak adott interjújában Kína katonai fejlesztéseinek veszélyére figyelmeztetett.

"Ne legyünk naívak Kínával kapcsolatban; fegyveres erőinek fejlesztése, a védelmi iparba történő befektetései és a védelmi kapacitásai megdöbbentők" - szögezte le Rutte.

Jelenleg mintegy 54 ezer amerikai katona állomásozik Japánban, többségük Okinava szigetén, ahol az Egyesült Államok légibázist is üzemeltet.

Továbbiak

A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások