A Xinhua kínai hírügynökség tudósítása szerint a Columbia Egyetem közgazdászprofesszora a dél-kínai Hainan tartományban megrendezett idei Boao Forum for Asia éves konferencián nyilatkozott a médiának.
Az elmúlt kormányok alatti amerikai külpolitika általánosabb dinamikájával kapcsolatban Sachs a működési zavarok nagy részét a „win-lose” mentalitásnak tulajdonította.
A külkapcsolatokban egy olyan win-win megközelítést szorgalmazott, amely a kölcsönös előnyöket helyezi előtérbe a dominanciával szemben, és felhívta az Egyesült Államok figyelmét arra, hogy politikájával folyamatosan célt téveszt.
Sachs bírálta a Grönland annektálására tett amerikai kísérletet, és a „vulgáris” lépést az amerikai felsőbbrendűségre irányuló szélesebb körű amerikai geopolitikai stratégia jelképének minősítette. Az egész világ úgy látja, hogy az ország „zsarnokként viselkedik” - jegyezte meg egy magas rangú amerikai küldöttségnek az autonóm dán területre a hét végén tett kéretlen látogatása előtt.
Sachs nem állt meg a diplomáciánál, hanem tovább az amerikai kormányzat vámtarifáinak gazdasági következményeit is kritizálta. Azt mondta, hogy a vámok, amelyeket gyakran az amerikai ipar újjáépítésének eszközeként tekintenek, hatástalanok és kontraproduktívak. „Protekcionizmussal nem lehet versenyképes ipart építeni” - mondta. „Az Egyesült Államok gyárthat néhány elektromos járművet, de nem lesz képes versenyezni a (kínai) BYD-vel a harmadik piacokon”.
Sachs elmondta, hogy szerinte a vámok nem fogják tudni megfékezni Kína növekedését a zöld és a digitális gazdaságban, és végső soron elszigetelik az Egyesült Államokat egy olyan globális piactól, amely gyorsan a fenntarthatóság irányába mozdul el.
Üdvözölte Kínát a fenntartható fejlődés és a zöld energia terén betöltött vezető szerepéért. A napenergia terén elért lenyűgöző lépéseitől kezdve az elektromos járművek és akkumulátorok terén elért innovációjáig Kína kulcsszerepet játszik a zöldebb globális gazdaságra való átállásban - mondta Sachs. „Kína a legnagyobb termelő olyan területeken, mint a napenergia, a szélenergia és az elektromos járművek” - mondta Sachs. „A világnak szüksége van Kína kapacitására az energetikai átalakulás végrehajtásához”.
Úgy vélte, a Kína által javasolt Övezet és Út kezdeményezés egy újabb példa arra, hogy az ország hogyan járul hozzá a globális fejlődéshez, különösen a globális délen.
A kezdeményezés révén Kína finanszírozást és technikákat biztosít infrastrukturális projektekhez, segítve a fejlődő országok gazdaságának fellendítését, miközben elősegíti a fenntartható növekedést - mondta.