A kereszténység Márk apostolnak köszönhetően jelent meg Egyiptomban az első század derekán. Számos keresztény egyház létezik az országban, mint pl. a kopt ortodox, kopt katolikus, keleti ortodox, örmény apostoli egyházak, de ezeken kívül még találhatók protestánsok, katolikusok és szír ortodoxok is. A keresztények a 105 millió főre becsült egyiptomi lakosság körülbelül 10-12 százalékát alkotják. Az egyiptomi keresztények több mint 90 százaléka kopt ortodox, akik január 7-én ünneplik a karácsonyt. A nem ortodox felekezetek viszont december 25-én ünnepelnek. A legnagyobb különbség a kopt karácsony és a nyugati keresztények karácsonya között a böjt. A kopt keresztények részt vesznek a „Szent Születés Böjtjén”, ahol 43 napos vegán étrendet kell betartaniuk karácsony előtt, pontosabban november 25-től január 6-ig. Ez azt jelenti, hogy nem fogyaszthatnak semmilyen állati eredetű terméket, például húst, tojást és tejet sem. A több mint egy hónapig tartó böjt után a karácsonyi ünnep szenteste, a böjt megtörésével kezdődik el.
*
A közel-keleti keresztények számára létfontosságú vallási identitásuk megőrzése, a karácsonyi misék és istentiszteletek a keresztény közösségek fontos összetartó eseményei közé tartoznak. Érdekesség, hogy az őslakos közel-keleti keresztény közösségektől és azok hagyományaitól függetlenül az amerikai és nyugati kultúra befolyása alá került muszlimok egy generációja elfogadja a karácsony ünnep mivoltát, ennél fogva ők maguk is karácsonyfát állítanak és megajándékozzák egymást, ami ugyan idegen az iszlám hagyományaitól, ám végső soron mégis a tolerancia egyik megnyilvánulási formájaként fogható fel. Ugyanakkor, a térségben élő keresztény közösségeknek kihívásokkal is szembe kell nézniük. A politikai és vallási feszültségek, valamint az egyes régiók instabilitása sok esetben kiszolgáltatottá teszi az arab világban élő kisebbségi csoportokat, amelyek az elmúlt évtizedekben gyakorta a szélsőséges iszlamista csoportok célpontjaivá váltak. Ennek ellenére a karácsony számukra az egység és remény ünnepe is, ahol a közösségek erősítik egymásban való hitüket és összetartozásukat.
A szerző az Eurázsia Központ kutatója.
Ez a cikk az Eurázsia 2024. januári számában jelent meg. A magazin legújabb száma már elérhető országszerte többek közt az újságosoknál, hipermarketekben és benzinkutakon. Előfizetési lehetőségeiről pedig a neumannlapkiado@nje.hu címen érdeklődjenek!