A Kerekes Bandnek kilenc lemeze jelent meg, a Kábé23 című könyv is sokat elmond róluk, övék az Argo2 közönségfilm filmzenéje. Több, mint harminc országban léptek fel, ám a nagy szerelem Közép-Ázsia, azon belül is Kazahsztán.
– Miután bejártuk Nyugat-Európát, új utakba kezdtünk – mondja Fehér Zsombor – és a kétezer-tízes évek elején megléptük a magunk keleti nyitását. A nemzetközi fesztiválpiaccal való megismerkedés hatására megerősödött az elhatározás, hogy a Kerekes Band közép- és hosszútávon elsősorban a keleti, azon belül is a közép-ázsiai, türk zenei piacot szeretné meghódítani. Ezt megalapozta, hogy már Bartók Béla is ezeket a népeket hozta rokonságba a magyarság ősi, pentaton népzenéjével. Azt vettük észre, hogy Keleten még él a zene eredeti üzenete: a közösség egybentartása, míg Nyugaton – ahol a fesztiválipar elfáradt –, egyre jobban elveszítette a kulturális hídszerepét.
– Dolgozik bennünk a térséggel kapcsolatban egyfajta küldetéstudat is. Hisszük, hogy ez nem csak zene, hanem országimázs-építés, kulturális diplomácia is egyben – teszi hozzá Fehér Viktor. – Sajtókampányt szerveztünk Törökországban, aminek keretében az egri török fürdőben forgatott koncertfilmünket a török TRT televízió hat türk államban mutatta be. Tévés és rádiós interjúkat adtunk Kazahsztánban, Azerbajdzsánban, Törökországban. Ottlétünk sokkal több annál, mint egy fellépés. A zene nyelvén szeretnénk megtalálni azokat a kapcsolódási pontokat, amik ezt a térséget és Magyarországot összekapcsolják. Nagy örömünkre a külképviseletek mindig segítségünkre voltak.
Pentaton dallamvilág
– Egész gyerekkorom óta éreztem, hogy nekem ebben a térségben dolgom van – mondja Fehér Zsombor. – Ahhoz, hogy jól működő, harmonikus világrend jöjjön létre, szükség van a kulturális kapcsolatok építésére. Ezekkel a népekkel nemcsak üzletelni kell és lehet, nem szabad elfelejteni a több ezer éves kulturális testvériséget sem.
– Közép-Ázsiában van egy pozitív attitűd Magyarországgal kapcsolatban, amire lehet építeni. Az első lépéseket megtettük. Ötször léptünk fel headliner zenekarként Kazahsztán legnagyobb fesztiváljain, egy egész nagylemezt szenteltünk ennek a térségnek, közös koncertünk volt a tuvai Huun-Huur-Tu zenekarral a Magyar Zene Házában. A jövőre nézve: közös albumot tervezünk a kazah Turán ethno-folk együttessel, jelenleg pedig egy ismert kazah DJ remixét várjuk – teszi hozzá Fehér Viktor. – Folyamatos lépéseket teszünk, amik új impulzusokkal segíthetik a piacon maradásunkat. Bízunk benne, hogy kapcsolatrendszerünket más kulturális együttműködésekben is kamatoztatni tudjuk.
Nem számít, mekkora a tér, amit be kell zenéljenek. Legyen az egy klubkoncert vagy egy több ezres tömeg. A Kerekes Band szereti, amit csinál, szereti a pentaton dallamvilágból szőtt muzsikát. Ez a közös nyelv a hallgatóság és köztük.
Virtuóz zene
– Ami Kazahsztánban, tőlünk ötezer kilométerre még élő hagyomány, az nekünk fontos – mondja Fehér Zsombor. – Ott még érzékelhető az emberi kapcsolatokban az a természetesség és közvetlenség, ami minket egykor a zenéléshez vezetett. – Talán a tiszteleten alapul a sikerünk. Az európai ember hajlamos odavinni a kultúrát, megmondani, mi az aktuálisan jó. Mi abban hiszünk, hogy minden kultúra egyenrangú, és sokat lehet tanulnunk egymástól. Ez különösen igaz a zenére. A közép-ázsiai zene nagyon virtuóz, összetett zene, ami új utakat nyithat meg egy európai művészben – fűzi hozzá Fehér Viktor.
– Közel tízezer ember előtt léptünk fel fő műsorszámként, mégis, az ottani fesztivál közönség nem arctalan tömeg – húzza alá a lényeget Fehér Zsombor. – Kazahsztánban a közönség nem bulinak tekinti az előadásainkat. Azért jönnek, hogy a zenénk energiáival itatódjanak át és nem másodlagos fogyasztás az italozás mellett.
Az egri együttes – a beszélgetésben résztvevő testvérpáron kívül Námor Csaba (koboz), Csarnó Ákos (brácsa) és Sohajda Péter (basszusgitár) – kezdetben gyimesi és moldvai népzenét játszott. Első lemezüket, a platinalemezzé vált Pimaszt (2006) Angliában Top of the World lemeznek választották, a Back to Folk (2016) az európai világzenei rangsorban kiemelkedő helyen végzett, két évvel később pedig, kipipálva az orosz és lengyel térséget, beindultak Ázsia belsejébe.
Egymásra találás
– Kazahsztánban a koncertünkön én csak kazak nyelven konferálok – veszi vissza a szót az idősebb testvér, Fehér Zsombor. – A köszönés után elmondom, hogy a magyar testvéreitek vagyunk. S látom, hogy megjelennek a könnycseppek… Megtanultunk egy kazak népdalt a „helyi Tinóditól”, Abaj Kunanbajevtől, ennek az átiratát mindig nagy szeretettel és tisztelettel játsszuk. Ezekben a pillanatokban valódi egymásra találás történik a közönség és köztünk. Kicsit azt érzem, olyanok vagyunk, mint egy képeslap. Anyai ágon a DNS-ünk többezer éve az Almati régióba mutat vissza. Valószínűleg egész életünkben ezért éreztük, hogy oda kell menjünk, s amikor ott lépünk fel, akkor tulajdonképpen hazatérünk – mint egy képeslap. A mi zenénk több ezer évvel ezelőtt ott született, onnét gyökeredzik, mi csak újra rátaláltunk…
A szerző újságíró.
Ez a cikk az Eurázsia 2024. januári számában jelent meg. A magazin elérhető országszerte többek közt az újságosoknál, hipermarketekben és benzinkutakon. Előfizetési lehetőségeiről pedig a neumannlapkiado@nje.hu címen érdeklődjenek!
Az éjszakai égbolt megfigyelése nem egyszerűen esztétikai időtöltés volt az ősi kultúrák számára, hanem erős igény volt a felsőbb hatalmak akaratának értelmezésére. Kína sem volt ez alól kivétel, és a király, majd később a császár egyik legfontosabb feladata az volt, hogy az ég és az emberek birodalma közötti harmóniát fenntartsa.