Kína a sportvilág élére tör
„Talán ez az az ajtó, ami most mások számára is megnyílik, és remélem, a kisgyerekek e sportág felé fordulnak” – nyilatkozta gyorsinterjújában Carlos Edriel Yulo azok után, hogy kétszeres világbajnokként, mégis némileg meglepetésre, olimpiai arany érmes lett Párizsban a szertorna talaj döntőjében.
Kína a sportvilág élére tör
Sport

Kína a sportvilág élére tör

Fotó: AFP/Tim de Waele
Morvai Katalin 06/09/2024 22:00

„Talán ez az az ajtó, ami most mások számára is megnyílik, és remélem, a kisgyerekek e sportág felé fordulnak” – nyilatkozta gyorsinterjújában Carlos Edriel Yulo azok után, hogy kétszeres világbajnokként, mégis némileg meglepetésre, olimpiai arany érmes lett Párizsban a szertorna talaj döntőjében.

Ezzel megszületett Fülöp-szigetek második ötkarikás aranyérme. (Az elsőt egy olimpiával ezelőtt, Tokióban a női súlyemelő Hadilyn Diaz szerezte.) Aztán úgy alakult, hogy másnap ő maga lépett be ezen az ajtón, ugyanis ugrásban is ő nyert a francia fővárosban. Váratlan fordulat abban a sportágban, amelyben hagyományosan az oroszok, a japánok, az amerikaiak és a kínaiak számítanak a legfőbb éremvárományosnak.

No de ezen az olimpián az oroszok és a belaruszok csak elvétve vehettek részt. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság ugyanis az Ukrajna ellen 2022 februárjában indított katonai hadműveletek miatt 2022. február 28-án a két nemzet sportolóinak kitiltását javasolta a játékokról (már az akkor kezdődő téli paralimpiai játékokon se vehettek részt az akkor már Pekingben lévő orosz és belarusz parások). A párizsi olimpián végül a teljes tiltástól eltekintett a NOB, de a részvételt csak nagyon kevesen tudták kivívni, és csakis egyéni számokban, nem lévén elegendő kvalifikációs verseny a rajtig (és akkor még nem beszéltünk arról, hogy minden egyes sportolónak külön engedélyt kellett szereznie a részvételhez – ideológiai alapon). Ily módon 15 orosz és 17 belarusz élsportoló kapott indulási lehetőséget olyan meg kötéssel, hogy nem képviselhették hazájukat, nem viselhették annak nemzeti színeit, sehol, a közösségi médiában sem tehetnek hitet hazájuk mellett, s csak a megkülönböztető AIN (Athléte Individuel Neutre), azaz semleges színekben versenyezhettek. Ukrajna még ezért a későn jött engedményért is támadta a nemzetközi sportvilág vezetőit…

Hogy mindez mit jelentett az olimpia világában? Föld rengésszerű átrendeződést az éremtáblán. A Covid miatt halasztott, majd 2021-ben megrendezett nyári olimpián az oroszok ötödikek voltak 20 aranyéremmel és összesen 71 medállal. Akkor szűken az Egyesült Államok nyert Kína előtt (39, illetve 38 aranyérem). De mondjuk a 2008-as pekingi játékokon Kína, USA, Oroszország volt a sorrend. A párizsi játékokon a belarusz Ivan Litvinovics gumiasztal aranyérme volt az egyetlen AIN arany!

A korábbi világsztárok távolléte megkönnyítette az egyes olimpiai aranyakban nem bővelkedő nemzet sportolóinak a dolgát. Így született meg Kazahsztán első cselgáncs aranyérme Yeldos Smetov (60 kg, férfiak) révén, de az üzbég Diyora Keldiyorova (52 kg, nők) is hazája első olimpiai bajnok dzsúdósa. A kazakok egyébként nagyon megnyomták a ceruzát: az ötödik legmagasabb összeg, 250 ezer dollár a győztes pénzjutalma. (A rangsorban Hongkong vezet, náluk 768 ezer amerikai dollárt ér az arany a CNBC szerint; két vívó győzelmük volt.)

A párizsi olimpián az első aranyérmet a tinisztár kínai légpuskás vegyespáros szerezte, Huang Yuting és Sheng Lihao, utóbbi azt nyilatkozta: „I need to do what I must do”, vagyis megtette, amit tennie kellett. S így volt ezzel sok honfitársa. Kína 40 aranyéremmel a második helyen végzett a 2024-es olimpia éremtábláján. (Az aranylistán Pakisztán lett a 62. az egyetlen, olimpiai rekordot dobó gerelyhajítójával, Arshad Nadeemmal, összesen 90 ország és a menekültek csapata szerzett legalább egy érmet.


A szerző újságíró.

Ez a cikk az Eurázsia 2024. szeptemberi számában jelent meg. A magazin elérhető országszerte többek közt az újságosoknál, hipermarketekben és benzinkutakon. Előfizetési lehetőségeiről pedig a neumannlapkiado@nje.hu címen érdeklődjenek!

Grafika: Érsek-Csanádi Alexandra

A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások