Gratulálunk az Eurázsia magazinnak a Kína és az Európai Unió kapcsolatáról szóló lapszám megjelentetéséhez, amely a diplomáciai kapcsolatok felvételének 50. évfordulóját ünnepli. Történelmi távlatból szemlélve ez a kiadás visszatekint az eddig megtett útra, és az eredeti együttműködési szándékkal előre tekint a jövőbe – egy valóban időszerű kezdeményezés keretében.
Eltelt ötven év a Kína és az EU közötti kapcsolatok folyamatos fejlődésével. A kínai–európai kapcsolatok előmozdítása két globális jelentőségű szereplő történelmi választása volt, amely saját stratégiai céljaikon és érdekeiken alapult. 1975-ben a kínai és európai vezetők korábbi generációja – felismerve a világrend helyzetét és kivételes politikai előrelátással – áttörte a hidegháborús korlátokat, és döntést hozott a diplomáciai kapcsolatok felvételéről. 2001-ben Kína és az EU átfogó partnerséget létesített, amelyet 2003-ban átfogó stratégiai partnerséggé fejlesztettek. 2014-ben Xi Jinping elnök történelmi jelentőségű látogatást tett az EU központjában, és javaslatot tett egy „béke, növekedés, reform és civilizáció” jegyében álló Kína–EU-partnerség kialakítására. Tavalyi európai látogatása során Xi elnök háromoldalú találkozót tartott Emmanuel Macron francia elnökkel és Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével. Idén telefonbeszélgetést folytatott António Costa európai tanácsi elnökkel, tovább erősítve a Kína–EU-kapcsolatok irányvonalát. Május 7-én Xi Jinping elnök és Li Qiang miniszterelnök üdvözlő üzenetet váltottak Costa tanácsi elnökkel és Von der Leyen bizottsági elnökkel, közösen ünnepelve a diplomáciai kapcsolatok felvételének 50. évfordulóját, új lendületet adva a kétoldalú kapcsolatok fejlődésének.
Ötven év kölcsönösen előnyös együttműködés jellemezte Kína és az EU kapcsolatát. Az elmúlt öt évtizedben Kína és az EU erős gazdasági szimbiózist alakított ki, és egymás második legnagyobb kereskedelmi partnerévé váltak. Az éves kereskedelmi forgalom 2,4 milliárd amerikai dollárról 785,8 milliárd dollárra nőtt – ez több mint 300-szoros növekedés. Ma a napi kereskedelmi forgalom értéke megegyezik a kapcsolatok kezdeti szakaszának éves volumenével. A Kína–Európa vasúti expressz gyorsan halad át az eurázsiai kontinensen, több mint 220 várost érintve 25 európai országban. Az együttműködés kézzelfogható eredményeket hozott többek között a pénzügy, a környezetvédelem, a kultúra, az oktatás, a turizmus és a vámügyek terén. Közben az együttműködés új területeken – mint a digitális gazdaság, az új energiaforrások és a mesterséges intelligencia – is virágzik, és egyre nagyobb lendületet vesz. Ötven év kulturális csere és kölcsönös tanulás fűzte össze Kínát és az EU-t. A Kína–EU-kapcsolatok tartós vitalitása két nagy civilizáció harmonikus együttéléséből fakad. Az utóbbi években a személyes kapcsolatok egyre szorosabbá váltak. A két fél közösen szervezett KÖSZÖNTŐ 5 tematikus éveket, például a Kína–EU Kulturális Évet és a Kína–EU Turizmus Évét. Kína egyoldalú vízummentességi politikája jelenleg 24 EU-tagállamra vonatkozik. Xi Jinping tavalyi franciaországi látogatásán jelentős kezdeményezést hirdetett meg: három éven belül 10 000 fölé növelnék a Kínában tanuló francia diákok számát, és megdupláznák az európai fiatalok Kínába irányuló csereprogramjainak volumenét. A pandák, a Ne Zha, valamint a Black Myth: Wukong – egyre több kínai kulturális elem jelenik meg az európai közvélemény előtt hidat építve a kínai és európai népek közötti megértéshez és szimpátiához.
Ötven éve Kína és az EU közösen vállalják a kor kihívásait. Kína és az EU a multipolaritás előmozdításának két fő ereje, a globalizációt támogató két meghatározó piac és két olyan nagy civilizáció, amelyek kiállnak a sokszínűség mellett. A két fél szoros kommunikációt tart fenn a nemzetközi és regionális kérdésekben, közösen törekszik a globális konfliktusok politikai megoldására, és együttműködik az emberiség jövőjét érintő kulcsfontosságú kihívások – például a klímaváltozás és a mesterséges intelligencia – kezelésében a globális jólét előmozdítása érdekében. A világ két legnagyobb gazdaságaként Kína és az EU következetesen kiáll a szabad kereskedelem elvei mellett, és közösen védelmezik a multilaterális kereskedelmi rendszert, amelynek középpontjában a Kereskedelmi Világszervezet áll. Egyes országok egyoldalú vámkivetése és protekcionista intézkedései ellenére Kína és az EU a párbeszédet, az együttműködést, a nyitottságot és a kölcsönös előnyöket választják, és együtt lépnek fel a protekcionizmusal szemben.
Visszatekintve a Kína–EU-kapcsolatok 50 éves fejlődésére, a legfontosabb tanulság az, hogy mindkét félnek fenn kell tartania a partnerségre épülő megközelítést, tiszteletben kell tartania egymás társadalmi rendszerét és fejlődési útját, valamint egymás alapvető érdekeit és fontos aggodalmait. Ahogy Xi Jinping elnök is rámutatott, Kína és az EU között nincs alapvető érdekellentét vagy geopolitikai rivalizálás – partnerek vagyunk, akik segíthetik egymás sikerét. A mai egyre turbulensebb és átalakuló világban a Kína–EU-kapcsolatok stratégiai jelentősége és globális hatása még inkább felértékelődik. A diplomáciai kapcsolatok felvételének 50. évfordulóját jelző mérföldkőnél állva Kína kész együttműködni az európai féllel – beleértve Magyarországot is – a diplomáciai kapcsolatok felvételének eredeti szándékát szem előtt tartva. Továbbra is a partnerség szellemében fogunk eljárni, erősítjük a párbeszédet és az együttműködést, megfelelően kezeljük a nézetkülönbségeket, és előmozdítjuk a Kína– EU-kapcsolatok kiegyensúlyozott és pozitív fejlődését – kéz a kézben haladva egy békésebb, stabilabb, fejlettebb és virágzóbb világ felé.
Ez a cikk az Eurázsia 2025. júniusi számában jelent meg. A magazin elérhető országszerte többek közt az újságosoknál, hipermarketekben és benzinkutakon. Előfizetési lehetőségeiről pedig a neumannlapkiado@nje.hu címen érdeklődjenek!