Kína kőkemény választ adott az amerikai büntetővámokra
Peking arra figyelmeztetett, hogy a kereskedelmi háborúknak nincsenek győztesei. Ennek ellenére gyors és határozott választ adtak a 104 százalékos amerikai büntetővámokra. 
Kína kőkemény választ adott az amerikai büntetővámokra
Selyemutak

Kína kőkemény választ adott az amerikai büntetővámokra

Fotó: Hector RETAMAL / AFP
Eurázsia 09/04/2025 14:09

Peking arra figyelmeztetett, hogy a kereskedelmi háborúknak nincsenek győztesei. Ennek ellenére gyors és határozott választ adtak a 104 százalékos amerikai büntetővámokra. 

Peking gyorsan és határozottan válaszolt arra a 104 százalékos büntetővámra, amelyet szerdától az Egyesült Államok vezetett be minden kínai termékre. A kínai kormányzat bejelentette, 84 százalékra emeli az amerikai importra érvényes vámtarifát, mely április 10-én éjfélkor már életbe is lép.

Korábban a kínai államtanács tájékoztatási hivatala által kiadott úgynevezett fehér könyvben Peking arra figyelmeztetett, a kereskedelmi háborúk nem hoznak győzteseket, a protekcionizmus pedig zsákutcába vezet. „Kína és az Egyesült Államok gazdasági sikere inkább közös lehetőségeket teremt, mint kölcsönös fenyegetéseket” - írták.

A kínai kereskedelmi minisztérium közlése szerint tizenkét amerikai entitást felvettek az exportellenőrzési listára, megtiltva számukra a kettős felhasználású termékek kivitelét. Hat további vállalatot a megbízhatatlan szervezetek listájára helyeztek, megtiltva számukra a kínai import- és exporttevékenységet, valamint az új beruházásokat.

A minisztérium egyértelművé tette: az Egyesült Államok intézkedései szerinte sértik a WTO szabályait, és Kína határozottan meg fogja védeni gazdasági érdekeit. Kedden a kínai kereskedelmi tárca azt közölte, hogy Kína „a végsőkig harcolni fog” érdekeiért az Egyesült Államokkal szemben, és további ellenintézkedéseket vezet be, amennyiben Donald Trump amerikai elnök beváltja fenyegetését az újabb 50 százalékos vámemeléssel.

Az MTI által is idézett dokumentum részletesen ismerteti Kína hivatalos álláspontját a kínai-amerikai gazdasági és kereskedelmi kapcsolatokkal kapcsolatban, és hangsúlyozza, hogy a két ország együttműködése kölcsönösen előnyös, míg a konfrontáció mindkét fél számára káros következményekkel jár.

A „Kína álláspontja a kínai-amerikai gazdasági és kereskedelmi kapcsolatokkal kapcsolatos néhány kérdésben” című fehér könyv rámutat: a kapcsolatok stabil fejlődésének fenntartása nemcsak a két ország, hanem a világgazdaság egészének érdeke. A szöveg szerint Kína és az Egyesült Államok árukereskedelme nagymértékben kiegészíti egymást, mivel a felek a komparatív előnyeikre építenek. Kína nem törekszik szándékosan kereskedelmi többletre, a kereskedelmi egyensúlytalanság pedig az amerikai gazdaság szerkezeti adottságaiból és a globális munkamegosztásból következik.

A fehér könyv kitér arra is, hogy a szolgáltatáskereskedelem és a kétirányú befektetések dinamikusan fejlődnek, és jelentős szerepet játszanak a két ország közötti gazdasági kapcsolatokban.

A dokumentum kiemeli: a világ két legnagyobb gazdasága közötti együttműködés mindkét fél vállalkozásainak és fogyasztóinak kézzelfogható előnyöket biztosít. Az együttműködés megerősítése és a párbeszéd fenntartása nemcsak a gazdasági stabilitást szolgálja, hanem hozzájárul a globális növekedéshez is.

Szakadnak a tőzsdék
A kínai vámbejelentésre a magyar tőzsde is reagált, a BUX index 800 pontot esett fél óra leforgása alatt, az OTP 2,6, a Telekom 2,3, a Mol 2,4, a Richter pedig 2,2 százalékos mínuszban jár jelenleg napon belül. A devizapiacon azt látni, a dollár DXY indexe 0,7 százalékos napi mínuszban jár, de napi mélypontjához mérten felfelé mozdult el a kurzus az elmúlt fél órában, vehemens oldalazás közepette. A dollár a forinttal szemben 0,2 százalékkal 369,9-ig erősödött a hírre, az euróval szemben viszont nem történt érdemi reakció, továbbra is 408,7 környékén jár a kereszt – mutatott rá a Világgazdaság.

Az európai tőzsdék a magyarnál csúnyább gyengülést mutatnak napon belül, a német DAX 4 százalékkal, a francia CAC szintén 4, a brit FTSE 3,6, az átfogó Euro Stoxx index pedig 3,9 százalékos mínuszban jár a vámok bejelentése után fél órával. A befektetői pánik elsősorban a vámok kiszámíthatatlanságából eredő piaci bizonytalanságnak köszönhető, melyet a kínai válaszlépés a reakciók alapján csak még magasabb szintre emelt – írják.
Továbbiak

A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások