Egy friss jelentés szerint Kína még évekig megkerülhetetlen lesz a napenergia termeléshez szükséges gyártási kapacitások és ellátási láncok szempontjából – számolt be a Channel News Asia hírportál. A Wood Mackenzie energiakutató cég előrejelzése szerint Kína idén több mint 130 milliárd dollárt fektetett be napenergia iparába, és 2024-ig több mint egy terawattnyi energia előállítására képes napelemet és más rendszereket fog üzembe helyezni. Ez elegendő ahhoz, hogy 2032-ig kielégítse az éves globális keresletet.
A kínai kapacitásbővítés idén máris drasztikusan lenyomta a napelemek árát. Ez aggodalomra ad okot az amerikai gyártók körében, akik a kormány által támogatott hazai gyártás fellendülésben bíznak.
„A tengerentúli piacokon tapasztalható, a helyi gyártás fejlesztésére irányuló erőteljes kormányzati kezdeményezések ellenére Kína továbbra is uralni fogja a globális napenergia-ellátási láncot, és tovább növeli a technológiai és költségbeli különbséget a versenytársakkal szemben” – fogalmazott Huaiyan Sun, a jelentés szerzője egy nyilatkozatban.
Magyarország a gazdasági kapcsolatok fejlesztésére törekszik Pakisztánnal, amit az is nagyban segíthet, hogy a két ország kormányai között nincsenek nyitott politikai kérdések vagy viták - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Iszlámábádban.
A kínai gazdaság 2025 első negyedévében 5,4 százalékos éves növekedést ért el, amit főként az export fellendülése hajtott, mivel a vállalatok igyekeztek megelőzni a Donald Trump amerikai elnök által bevezetett, akár 145 százalékos vámok hatályba lépését.
Kazahsztán jelentős ritkaföldfém-lelőhelyet tárt fel a Karagandi régióban, amelynek készletei elérhetik a 20 millió tonnát. A Új Kazahsztán névre keresztelt lelőhely körülbelül 1 millió tonna cériumot, lantánt, neodímiumot és ittriumot tartalmazhat, amelyek elengedhetetlenek a modern technológiák, például az okostelefonok és elektromos járművek gyártásához.