Egy friss jelentés szerint Kína még évekig megkerülhetetlen lesz a napenergia termeléshez szükséges gyártási kapacitások és ellátási láncok szempontjából – számolt be a Channel News Asia hírportál. A Wood Mackenzie energiakutató cég előrejelzése szerint Kína idén több mint 130 milliárd dollárt fektetett be napenergia iparába, és 2024-ig több mint egy terawattnyi energia előállítására képes napelemet és más rendszereket fog üzembe helyezni. Ez elegendő ahhoz, hogy 2032-ig kielégítse az éves globális keresletet.
A kínai kapacitásbővítés idén máris drasztikusan lenyomta a napelemek árát. Ez aggodalomra ad okot az amerikai gyártók körében, akik a kormány által támogatott hazai gyártás fellendülésben bíznak.
„A tengerentúli piacokon tapasztalható, a helyi gyártás fejlesztésére irányuló erőteljes kormányzati kezdeményezések ellenére Kína továbbra is uralni fogja a globális napenergia-ellátási láncot, és tovább növeli a technológiai és költségbeli különbséget a versenytársakkal szemben” – fogalmazott Huaiyan Sun, a jelentés szerzője egy nyilatkozatban.
A közép-vietnámi Da Nang ambiciózus tervet jelentett be: mesterséges szigetekből álló, Dubaj mintájára épülő „lebegő várost” kíván létrehozni, amely a város gazdasági és infrastrukturális fejlesztésének központi eleme lesz.
Az Egyesült Arab Emírségek gazdasági növekedése már régóta nem az olajból származik. Az ország rendkívül ügyesen és stratégikusan építi kereskedelmi kapcsolatait: mára az olaj szerepét átvette a nemzetközi szállítmányozás és kereskedelem. A kedvező adózási környezet és a szabadkereskedelmi övezetek (free zone-ok), amelyek lehetővé teszik a vállalkozások gyors és egyszerű megalapítását, ideális táptalajt nyújtanak a befektetők számára.
Bakyt Sydykov Kirgizisztán gazdasági és kereskedelmi minisztere április 15-én személyesen fogadta Dorogi Sándort, Magyarország kirgizisztáni rendkívüli és meghatalmazott nagykövetét.