Egy friss jelentés szerint Kína még évekig megkerülhetetlen lesz a napenergia termeléshez szükséges gyártási kapacitások és ellátási láncok szempontjából – számolt be a Channel News Asia hírportál. A Wood Mackenzie energiakutató cég előrejelzése szerint Kína idén több mint 130 milliárd dollárt fektetett be napenergia iparába, és 2024-ig több mint egy terawattnyi energia előállítására képes napelemet és más rendszereket fog üzembe helyezni. Ez elegendő ahhoz, hogy 2032-ig kielégítse az éves globális keresletet.
A kínai kapacitásbővítés idén máris drasztikusan lenyomta a napelemek árát. Ez aggodalomra ad okot az amerikai gyártók körében, akik a kormány által támogatott hazai gyártás fellendülésben bíznak.
„A tengerentúli piacokon tapasztalható, a helyi gyártás fejlesztésére irányuló erőteljes kormányzati kezdeményezések ellenére Kína továbbra is uralni fogja a globális napenergia-ellátási láncot, és tovább növeli a technológiai és költségbeli különbséget a versenytársakkal szemben” – fogalmazott Huaiyan Sun, a jelentés szerzője egy nyilatkozatban.
Vietnám az egyik legizgalmasabb ország gazdasági, kereskedelmi szempontból. A magyar vállalatok számára az EU és Vietnám közötti szabadkereskedelmi megállapodás új távlatokat és lehetőségeket nyitott, ugyanakkor a megállapodás adta lehetőségeket a magyar exportőröknek nem sikerült kihasználniuk. Egyelőre. Merre lenne érdemes mozdulniuk a magyar vállalatoknak?
A keleti beruházásokra nyitott európai államok sokat profitálhatnak az új világgazdasági korszakból, és a legjobb példa erre éppen Magyarország – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Budapesten.
A 2023-as G20 találkozó egyik eredményeként könyvelhető el az úgynevezett India-Middle East-Europe Economic Corridor (IMEC) ötletének megszületése és az arról szóló egyetértési megállapodás (memorandum of understanding, MoU) aláírása.