Donald Trump amerikai elnök a héten újabb vámokat jelentett be legnagyobb kereskedelmi partnereivel, köztük Kínával szemben. A még február elején kivetett 10 százalékot megduplázva, 20 százalékra növelte az ázsiai országból az Egyesült Államokba érkező áruk tarifáját.
A Világgazdaság beszámolója szerint Trump azzal indokolta döntését, Kína túl keveset tett a fentanil illegális kereskedelmének megfékezése érdekében, emellett pedig azzal vádolta Pekinget, hogy valutájának mesterséges gyengítésével próbálja ellensúlyozni a már életben lévő gazdasági intézkedések hatását. Ezen gyakorlat folytatásának esetén Washington újabb szankciókat vezethet be – jelezte Trump.
Peking azonnal reagált az újabb amerikai vámokra. Kína 10-15 százalékos büntetővámot vetett ki az amerikai mezőgazdasági termékekre, különösen olyan árucikkekre, amelyek „a választáson Trumpot támogató megyék farmereinek fő exportcikkei” – mutatott rá gyorselemzésében Salát Gergely, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója. A célzott ellenintézkedés világos üzenet Washington felé: Kína oda sújt, ahol az amerikai kormányzat számára politikailag a legérzékenyebb pontok találhatók.
A vámokon túl Peking további gazdasági lépéseket is tett. Tizenöt amerikai céget exporttilalmi listára helyeztek, ami azt jelenti, hogy ezek nem juthatnak hozzá kínai alkatrészekhez. Emellett teljesen betiltották az amerikai faanyagok importját, és dömpingeljárásokat indítottak egyes amerikai vállalatok ellen.
Mivel az Egyesült Államok Kína fentaniltermelésben betöltött szerepére hivatkozva indokolta a vámháborút, Peking kommunikációs szinten is igyekezett visszavágni. A kínai Államtanács egy fehér könyvet tett közzé, amelyben részletezte az ország drogellenes intézkedéseit. Emellett a kínai külügyi szóvivő élesen fogalmazott: Kína a végsőkig harcol, ha Amerika ragaszkodik a „vámháború, kereskedelmi háború vagy akármilyen háború” folytatásához.
Bár Kína gyorsan és határozottan reagált, válaszlépései visszafogottak maradtak. A megvámolt termékek köre korlátozott, a vámtarifák viszonylag alacsonyak, így egyértelmű, hogy Peking nem kívánja eszkalálni a helyzetet, épp csak jelezni akarja, hogy nem védtelen – fejtette ki Salát Gergely. Az ország gazdasági nehézségei miatt egy átfogó kereskedelmi háború elkerülése kiemelt prioritás számára.
A jelenlegi helyzetben az amerikai fél döntése lesz meghatározó – véli a szakértő. Ha Trump folytatja a vámháborút, Kína további ellenintézkedéseket hozhat, de egyelőre inkább a tárgyalások lehetőségét tartja nyitva. „Jelenlegi nehéz gazdasági helyzetében úgy hiányzik Kínának egy mindenre kiterjedő kereskedelmi háború, mint púp a hátára” – emelte ki Salát Gergely.