Két új, 40 méter átmérőjű csillagászati rádióteleszkópot adtak át Kínában, az ország átellenes részein. Ezzel négyről hatra nőtt azon rádióteleszkópok száma az országban, amelyek rendszeresen összehangolt megfigyeléseket végeznek a nagyon hosszú bázisvonalú interferometria (Very Long Baseline Interferometry, VLBI) módszerével.
A technika lényege, hogy az egymástól távol telepített antennák egy adott időben ugyanazt az égi rádióforrást figyelik meg, s a rögzített adatok utólagos kombinálásával olyan finom szögfelbontást érhetnek el, mint amilyenre egy akkora antenna volna képes, mint ez egyedi teleszkópok között mérhető legnagyobb távolság (bázisvonal). Az adatok feldolgozása egy számítóközpontban történik -
magyarázta a Csillagaszat.hu.
A csillagászati szakportál emlékeztetett rá, hogy az építkezések 2023 szeptemberében indultak meg. Az egyuj az északkelet-kínai Jilin tartományban fekvő Changbai-hegységben az észak-koreai határvidéken, 4100 m tengerszint feletti magasságban működik. Itt télen –20 Celsius-fokos hidegeket is mérnek, az építkezés nem volt egyszerű. A másik 40 m-es antenna telepítésének helyszíne a délnyugati Xizang régióban, vagyis a Tibeti Autonóm Területen található.
"A két új távcső fontos szerepet fog játszani a jövőbeli holdkutatásban, valamint az aszteroidák, a Mars, a Jupiter és más égitestek felfedezésére irányuló mélyűri missziókban" -idézte a Xinhua a Kínai Tudományos Akadémia egyik kutatóját.