A gerinchálózat – a városok közötti fő adatátviteli útvonal – másodpercenként 1,2 terabit (1200 gigabit) sebességgel képes adatokat továbbítani a Kína északi részén fekvő Peking, a közép-kínai Wuhan és a déli Guangdong tartományban található Guangzhou városa között – számolt be a South China Morning Post hongkongi angol nyelvű hírportál.
A több mint 3000 kilométer hosszúságú vonalat júliusban aktiválták, hétfőn pedig hivatalosan is megkezdte működését, miután minden üzemi tesztet sikeresen teljesített. Wang Lei, a Huawei Technologies alelnöke hétfőn a Tsinghua Egyetemen tartott sajtótájékoztatón elmondta, hogy a hálózat 150 nagyfelbontású film adatmennyiségének megfelelő adatátvitelre képes egyetlen másodperc alatt.
#VantageOnFirstpost: #China is claiming that they now have the world's fastest #internet. Their new network transmits 1.2 terabits per second. That's over 1200 gigabits, per second. @Palkisu tells you more. pic.twitter.com/j4ffbvAPaf
— Firstpost (@firstpost) November 15, 2023
A Tsinghua Egyetem, a China Mobile, a Huawei Technologies és a Cernet Corporation együttműködésével elért eredmény rácáfolt a szakértői véleményekre, melyek szerint az ilyen nagy sebességű hálózatok csak 2025 körül fognak megjelenni. Ez újabb előrelépést jelent Kína számára, tekintve, hogy a fejlesztés során használt összes szoftver és hardver hazai gyártású. Ezzel Peking azokat a hangokat is a háttérbe szorította, melyek szerint az ázsiai hatalom az Egyesült Államokra, illetve Japánra van utalva e tekintetben.
A világ internetes gerinchálózatainak többsége mindössze 100 gigabit/másodperc sebességgel működik. Még az Egyesült Államok is csak nemrég fejezte be az ötödik generációs, 400 gigabit/másodperc sebességű szolgáltatásra való átállást.
Kína gazdasági és politikai helyzetéről, valamint a magyar-kínai kapcsolatok jövőjéről tartott sajtótájékoztatót Gong Tao, Kína magyarországi nagykövete Budapesten.
Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön Moszkvában Aljakszandr Lukasenka belarusz elnökkel folytatott tárgyalásait követően tartott közös sajtótájékoztatón kijelentette, hogy Oroszország elviekben támogatja a tűzszünetet, azonban több kérdés tisztázásra szorul. Kifejtette, hogy ezekről tárgyalni kell az Egyesült Államokkal.
Ukrajna az Egyesült Államokkal folytatott szaúd-arábiai tárgyalás során beleegyezett egy 30 napos azonnali, átmeneti tűzszünetbe, amely a felek kölcsönös egyetértésével meghosszabbítható – áll a tárgyalásokról kiadott és a két ország külügyminisztériumának honlapján közzétett közös közleményben.