A 2023 augusztusában tartott 15. csúcstalálkozóján a BRICS felvette tagjai közé Argentínát, Egyiptomot, Etiópiát, Iránt, Szaúd-Arábiát és az Egyesült Arab Emirátusokat. A bővítést főleg Kína támogatta és az erről szóló érdemi tárgyalások még a BRICS kínai elnökségének idején zajlottak, éppen ezért Peking szerepe a diplomáciai sikerben elvitathatatlan. Tekintettel arra, hogy a BRICS tagországok GDP-termelése 2022-ben meghaladta a G7-ek teljesítményét (BRICS globális GDP 31,67, G7 globális GDP 30,31 százalék) elmondható, hogy a nyugati együttműködési rendszereket kihívó eurázsiai központú együttműködések egyre fontosabb szerepet töltenek be a világgazdaságban. 2020 novemberében az BRICS-tagországok elfogadták a 2025-ös Gazdasági Partnerségi Stratégiát, amely az együttműködés kulcsfontosságú területeit határozta meg, beleértve a kereskedelmet, a befektetéseket és a pénzügyeket, a digitális gazdaságot és a fenntartható fejlődést, valamint az együttműködés céljait az egyes területeken. A kibővült BRICS kétségtelenül fontos fóruma lesz a közepes jövedelmű országok közötti globális párbeszédnek, azonban a sokszor eltérő és versengő nézetek kihívás elé is állíthatják a blokk koordinációját. Bár a formáció körében felmerült egy közös valuta, illetve valutakosár ötlete is, a legvalószínűbb forgatókönyvnek jelenleg a nemzeti valutákban – és különösen a kínai renminbiben (RMB) – való elszámolás további erősödése tekinthető, amelynek következtében csökkenhet az amerikai dollár (USD) aránya a BRICS-en belüli tranzakciókban (az RMB aránya jelenleg 30-35 százalék a BRICS-en belüli kereskedelemben).
A Sanghaji Együttműködési Szervezet (SCO) is egyre szorosabb együttműködést jelez. A szervezet alapítói Kína, Oroszország, Kazahsztán, Kirgizisztán, Tádzsikisztán és Üzbegisztán, míg India és Pakisztán 2017-ben csatlakozott, Irán pedig 2023 óta tagja a szervezetnek, amihez tizedikként Belarusz csatlakozhat. Az SCO legfőbb célja egy új típusú nemzetközi politikai és gazdasági rend előmozdítása. A szervezet közel-keleti térnyerését mutatja, hogy 2021-től napjainkig Egyiptom, Katar, Szaúd-Arábia, Kuvait és az Egyesült Arab Emirátusok is hivatalosan „párbeszéd partereivé” váltak. Az SCO emellett a nemzetközi közösséggel is szoros kapcsolatot ápol, kiemelkedő partnere az ASEAN, amely a világ 5., míg Ázsia 3. legnagyobb gazdasága. Emellett az ASEAN 2020 tól az Európai Unió stratégiai partnere, amely a kontinensen belüli gazdasági, biztonsági, digitális és fenntartható fejlődésbeli együttműködés kiemelkedő példája.
Ezek a bővítési törekvések összhangban vannak Kína azon törekvésével, hogy növelje saját és a fejlődő világ befolyását mind az ENSZ, mind a G20 és mind a WTO körében. Kína volt az első ország tavaly, amely szorgalmazta a kontinens 55 tagállamát tömörítő Afrikai Unió tagságát a G20-ban. Emellett Kína 2022 januárjában létrehozta új ENSZ-fórumként a Globális Fejlesztési Kezdeményezés Baráti Csoportját (Group of Friends of the Global Development Initiative), amely mintegy 70 tagországot számlál. Tagjai azok az országok is, amelyek a BRI keretében a legnagyobb kitettséggel rendelkeznek Kína felé. Ezen országok az esetek legalább 75 százalékában Kínával szavaztak együtt az ENSZ Közgyűlésben. Kína felismerte a globális dél, mint a világ legnagyobb és leggyorsabban növekvő térsége jelentőségét. Xi Jinping 2021-es kijelentése szerint Kína mindig is a fejlődő országok családjának tagja lesz, és mindent megtesz annak érdekében, hogy növelje a fejlődő országok képviseletét a globális kormányzási rendszerben, ezzel támogatva azok stabil fejlődését. Így az általa vezetett országcsoportokkal intézményesíti vezető szerepét a fejlődő világ felett. Ennek megfelelően a Group of Friends is az ENSZ hatáskörének újrahangolására törekszik saját érdekei hatékonyabb kiszolgálása céljával.