A China State Grid Corporation (SGCC) kínai áramszolgáltató 2023-ban szerzett 545,95 milliárd dolláros bevételével a harmadik helyet foglalta el az idei Fortune Global 500 listán. Az amerikai Fortune magazin éves listája a bevételük alapján rangsorolja a vállalatokat, az első két helyet egyébként az amerikai Walmart üzlethálózat és az Amazon webáruház szerezte meg. Az ötödik és a hatodik helyre két kínai energiacég, a Sinopec Group (429,7 milliárd dollár) és a China National Petroleum Corp (421,71 milliárd dollár) futott be, így a globális top 10-be az idén három kínai cég került be.
A 2002-ben alapított SGCC a világ legnagyobb közműszolgáltatója, fő tevékenysége az áramhálózatok építése és üzemeltetése. Az állami vállalat kulcsfontosságú a nemzeti energiabiztonság és a gazdasági életvonal szempontjából, és küldetése, hogy biztonságosabb, tisztább, gazdaságosabb és fenntarthatóbb energiaellátást biztosítson. Az SGCC 26 kínai tartományban, autonóm régióban és városban több mint 1,1 milliárd ember számára biztosít áramot, lefedve Kína területének 88 százalékát.
A vállalat rendelkezik külföldi eszközökkel is, például a Fülöp-szigeteken, Brazíliában, Portugáliában, Ausztráliában és Olaszországban. A Sinopec Group az olaj- és petrolkémiai termékek legnagyobb szállítója Kínában, valamint a legnagyobb finomító vállalat és a második legnagyobb vegyipari vállalat a világon. A China National Petroleum Corp Kína jelentős nemzeti olaj- és gázipari vállalata, és a világ egyik legnagyobb integrált energetikai csoportja.
A 10 legnagyobb kínai vállalat között szerepel (bevétel alapján) két olyan kínai bank is, amely rendelkezik fióktelepekkel Budapesten: a China Construction Bank és a Bank of China.
A kínai A-részvények – más néven belföldi, tehát renminbiben denomimált részvények – piacán jegyzett vállalatok stabil teljesítményt mutattak 2024 első felében, ami aláhúzza a kínai gazdaság rugalmasságát és innovációvezérelt növekedését – számolt be a Xinhua hírügynökség. A szóban forgó vállalatok 34,89 billió jüan (4,91 billió amerikai dollár) összesített működési bevételt és 3,13 billió jüan nettó nyereséget jelentettek ebben az időszakban. A tőzsdén jegyzett vállalatok közel 80 százaléka nyereséges volt, a 19 iparági kategóriából 17-ben nyereséget, nyolcban pedig nettó nyereségnövekedést regisztráltak. Az olyan feltörekvő technológiák, mint a mesterséges intelligencia (AI), a big data és a Dolgok Internete (IoT – a felhőhöz csatlakoztatott, adatok begyűjtéséhez és biztonságos közvetítéséhez konfigurált berendezések, gépek és termékek összessége) gyorsan fejlődtek, új növekedési lehetőségeket kínálva az olyan ágazatok számára, mint a fogyasztói elektronika és a félvezetők. E két ágazat tőzsdén jegyzett vállalatai 20 százalék körüli bevétel-növekedésről számoltak be. Az AI-iparág hozzájárult a távközlési ágazat növekedéséhez is, amely a tőzsdén jegyzett vállalatok körében 2024 első félévében összességében több mint 6,6 százalékos nettó nyereségnövekedést ért el.
Az ötszázas listán összesen 133 kínai vállalat szerepel, összesen mintegy 11 billió dolláros 2023-as bevétellel, köztük tíz autó- és autóalkatrész-gyártó vállalat is. A Chery először került fel a listára, és a 385. helyen végzett 39,1 milliárd dolláros bevétellel. A BYD bevétele 63 milliárd dollárról 85,1 milliárd dollárra nőtt ebben az évben, így a rangsorban 69 helyet javított az előző évhez képest.
A BYD a 40. legnagyobb kínai vállalat, amely a világ legnagyobb elektromos autógyártója, és ma már az egyik legnépszerűbb elektromos autómárkának számít a világon. Tavaly év végén jelentették be, hogy rekordnagyságú befektetést hajt végre a cég Magyarországon, és Szegeden gyárat hoznak létre. Magyarországon kívül többek között Thaiföldön, Indonéziában, Brazíliában és Üzbegisztánban is gyárakat hoz létre a vállalat. A 2024-es labdarúgó-Európa-bajnokság egyik legnagyobb hivatalos támogatója volt.
A CATL a 68. legnagyobb kínai vállalat, egy 2011-ben alapított kínai akkumulátorgyártó és technológiai vállalat, amely elektromos járművekhez és energiatároló rendszerekhez való lítium-ion akkumulátorok, valamint akkumulátor-menedzsment rendszerek gyártására specializálódott. Magyar szempontból is fontos, hiszen 2022- ben egy 3000 milliárd forintos beruházást jelentettek be Debrecenben.
A szerző az Eurázsia Központ kutatója.
Ez a cikk az Eurázsia 2024. októberi számában jelent meg. A magazin elérhető országszerte többek közt az újságosoknál, hipermarketekben és benzinkutakon. Előfizetési lehetőségeiről pedig a neumannlapkiado@nje.hu címen érdeklődjenek!