Kínai politológus: Világrendszerváltás jön, és a siker kulcsa a semlegesség
 Eric Li-t a Guancha.cn nevű kínai híroldal alapítóját kérdezte az új világrendről a Mandiner.
Kínai politológus: Világrendszerváltás jön, és a siker kulcsa a semlegesség
Tükör

Kínai politológus: Világrendszerváltás jön, és a siker kulcsa a semlegesség

Fotó: Magyar Külügyi Intézet
Eurázsia/Mandiner 15/12/2024 16:32

Decebmer 13-án tartották a Nemzeti Múzeumban A Magyar Külügyi Intézet (MKI) és az Observer Research Foundation konferenciáját. A Budapest Global Dialogue című rendezvényen több világszerte is elismert szakértő is részt vett. Magyarországról, valamint arról, hogy milyen tanulságokat lehet levonni a 2024-es évből és mi vár Kínára a következő évben, Eric Li-t a Guancha.cn nevű kínai híroldal alapítóját kérdezte a Mandiner.

- Az idei év igencsak mozgalmas volt a világpolitikában, ön szerint mi volt Kínára a legfontosabb tanulság 2024-ben?

- Úgy gondolom, hogy a legfontosabb tanulság Kína számára az, hogy

a globális környezet drámaian megváltozik.

Tudja, Kína az elmúlt néhány évtizedben a globalizáció révén a világrendszer egyik fő résztvevőjévé vált. Most viszont azt látjuk, hogy ennek a világrendszernek egyszerre több dimenziója is felborul. Ez egyrészt aláássa az eddigi világrendszer vezető hatalmának, az Egyesült Államoknak a vezető szerepét. 

Úgy gondolom tehát, hogy a legnagyobb tanulság Kína számára az, hogy mindenekelőtt saját magára kell támaszkodnia számos stratégiai szükségleteit tekintve. De a második az,

hogyan találjuk meg a globalizáció folytatásának az útját. 

Mert ez az, ami kritikus értéket képvisel Kína további fejlődése szempontjából.

- Magyarország meghirdette a „konnektivitás” és a gazdasági semlegesség stratégiáit, mi a véleménye erről?

- Úgy gondolom, hogy a jelenlegi helyzetben a kis országoknak nagy szerepük van. Jelenleg a világot a nagyhatalmak között intenzív rivalizálás jellemzi. És ebben az Egyesült Államok valószínűleg kissé visszahúzódik. Ebben a fajta környezetben, úgy gondolom, hogy

azok az országok, kisebb országok, amelyek meg tudják őrizni semlegességüket, azok az országok fognak nyerni,

amelyeknek nincs meg az akaraterejük és a politikai autonómiájuk ahhoz, hogy semlegesek legyenek. Azok az országok, amelyek ténylegesen rákényszerülnek arra, hogy állást foglaljanak, szerintem ők fogják legtöbbet veszíteni. 

Látható, hogy az unión kevesen gondolkodnak hasonlóan mint Magyarország, és az is, hogy folyamatban van egy többpólusú világrend kialakulása, amelyben az EU egyre veszít a jelentőségéből, Kína szemszögéből ez milyen kérdéseket vet fel?

- Úgy gondolom, hogy Európa nagyon fontos Kína számára, különösen annak fényében, hogy az Egyesült Államok visszavonul a globalizációtól. Kína és Európa fontosak egymásnak ebben a környezetben, ahol

mind Kínának, mind Európának szüksége van az összekapcsolódásra, szüksége van a kereskedelemre.

Szükségük van arra, hogy gazdasági értéket teremtsünk a technológia és a kereskedelem cseréjén keresztül. Szóval, úgy gondolom, hogy sajnálatos, hogy vannak olyan hangok Európában, amelyek követni akarják az Egyesült Államokat. Ez ellenkezik a saját érdekeikkel. Ez ellenkezik az önök érdekeivel. Ez valaki másnak az érdekei, vagy valaki másnak a programja, vagy valaki másnak az ideológiája. 

A teljes interjú a Mandineren ITT olvasható.

Sanghaj egyik vezető lapja
Guancha.cn (kínaiul: 观察者网; jelentése: megfigyelni) egy sanghaji székhelyű kínai híroldal, amelyet Eric Li, a Stanfordon végzett kockázati tőke befektető és a Fudan Egyetem politológusa alapított. Elsősorban a nemzetközi hírekre és ügyekre összpontosít, emellett a gazdasági kérdésekre is. A híroldalnak havonta mintegy 12 millió olvasója van. 
Továbbiak

A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások