Megnyitó beszédében Gong Tao kínai nagykövet rámutatott, hazánk és Kína mindig is ragaszkodott az őszinteséghez, a barátsághoz, a win-win együttműködéshez, s ezek nyújtják az állandó alapot a két ország viszonyában. Emlékeztetett, mindig tiszteltük és támogattuk egymás különböző fejlődési útját. Gong Tao kiemelte, a magyar kormány határozottan ragaszkodik az egy Kína-elvhez, és ellenez mindenfajta olyan szeparatista magatartást, amely aláássa Kína nemzeti egységét. Kína is tiszteletben tartja a Magyarország által önállóan választott, a saját nemzeti viszonyaihoz igazodó bel- és külpolitikát, támogatja Magyaroroszág azon törekvéseit, hogy fenntartsa a nemzeti stabilitást, illetve elősegítse a gazdasági fejlődést.
A nagykövet arra is felhívta a figyelmet, hogy 2023-ban Kínából érkezett a legtöbb külföldi beruházás Magyarországra, és Kína hazánk legnagyobb, EU-n kívüli kereskedelmi partnere.
Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke történelmi jelentőségűnek nevezte Xi Jinping kínai elnök májusi látogatását. A politikus szerint „megkérdőjelezhetetlen történelmi tapasztalatunk, hogy akkor vagyunk sikeresek ha a Nyugat részeként, de a Kelettel szoros kapcsolatban állva tudjuk építeni, fejleszteni a kapcsolatainkat”. Megjegyezte, ez a mai blokkosodás korszakában egyre nehezebb, de Magyarország továbbra is mindent elkövet, hogy összekötő kapocs, híd legyen a Kelet és a Nyugat között.
A keleti nyitás politikája kézzelfogható eredményeket hozott, Magyarország a kínai befektetések elsőszámú célpontja a régióban – hangsúlyozta Hidegh Attila, a Külgazdasági és Külügyminisztérium helyettes államtitkára. Beszédében rámutatott, Magyarországot és Kínát az is összeköti, hogy mindkét ország a béke oldalán áll.
A konferencia első panelbeszélgetését Horváth Levente, az Eurázsia Központ igazgatója, a Magyar–Kínai Fiatalok Baráti Egyesületének (MKFB) elnöke vezette. Xu Youjun, a Huawei Hungary igazgatója, Li Kexin, a Bank of China magyarországi fióktelepének vezérigazgatója, Ihász Zsanett, a HEPA nemzetközi üzletfejlesztési részlegének munkatársa, a MKFB tagja, valamint Salát Gergely sinológus, a PPKE Kínai Tanszékének vezetője az Övezet és Út kezdeményezés (BRI) öt pilléréhez hasonlóan az infrastrukturális, pénzügyi, kereskedelmi, emberek közti és oktatási kapcsolatokat vitatták meg.
A civil párbeszédről, az oktatási, kulturális és ifjúsági cserekapcsolatokról szóló, második panelbeszélgetésen Zombory Klára sinológus, a Kortárs Kínai Könyvklub projektigazgatója, az MKBT tiszteletbeli elnökének moderálása mellett Bencsik Dávid, a Demokrata Kiadó és vagyonkezelő Zrt. ügyvezetője, Cserkész Gábor, a Kínai Művészeti Központ elnöke, Jin Hao, a Budapesti Kínai Kulturális Központ igazgatója, Erdélyi Zsuzsanna, a Magyar–Kínai Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium igazgatója, valamint Zoltai Alexandra, az Eurázsia Központ Kína kutatója, az MKBT és az MKFB alelnöke vettek részt.
A konferencia moderátora Nagy Judit Éva, a Magyar-Kínai Baráti Társaság elnöke volt. Az eseményen bemutattak egy részletet az MKBT 65 éves történetét feldolgozó dokumentumfilmből is.