A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető a kínai kollégájával, Wang Yivel folytatott tárgyalása kapcsán hangsúlyozta, hogy bár már új szelek fújnak Washingtonból, a távol-keleti ország az utóbbi években is sokat tett a béke ügyének az életben tartásáért, amiért köszönet illeti.
Kifejtette, hogy az elmúlt években Magyarország nagyon sokat nyert a Kínával folytatott együttműködésen. "És nagyon sokat veszítettünk volna, ha nem működtünk volna együtt Kínával. Hogyha annak a liberális mainstreamnek engedtünk volna, akik helytartói Magyarországon is megtalálhatók, akik folyamatosan azt nyomták, hogy ne működjünk együtt Kínával, hogy vágjuk el az európai-kínai kapcsolatokat, és hogy nem helyes a Kínával való együttműködés. Ha rájuk hallgattunk volna, nagyon sok lehetőségtől, nagyon sok esélytől és nagyon sok nagyon komoly gazdasági eredménytől estünk volna el" - szögezte le.
Kiemelte, hogy a kínai vállalatok hozták el hazánkba a legtöbb beruházást 2020-ban, 2023-ban és 2024-ben is, s az elmúlt tíz év során 54 nagy beruházás érkezett a kelet-ázsiai országból több mint 17 milliárd euró értékben, mintegy 40 ezer munkahelyet teremtve.
Szavai szerint ezek lehetővé tették, hogy Magyarország élen járhasson a globális autóipari technológiai forradalomban, márpedig nagyon rég volt példa hasonlóra.
Szijjártó Péter rámutatott, hogy Kína a magyar gazdaság második számú importforrása, a kereskedelmi forgalom éves volumene már évek óta folyamatosan tízmilliárd dollár felett van.
Kitért arra is, hogy tavaly a koronavírus-világjárvány után ismét félmillió fölé ment a kínai turisták által Magyarországon töltött vendégéjszakák száma, ami nagy rekord, és hét kínai nagyvárosból heti 21 járat közlekedik a budapesti repülőtérre. Illetve elmondta, hogy a közép-európai régióból hazánk exportálja a legtöbb élelmiszert Kínába.
"A helyzet az, hogy mi egy szárazföld által körülzárt, kis vagy közepes méretű ország vagyunk, amely nem bővelkedik energiahordozókban, ezért nekünk a nemzetközi kereskedelemben való mélyen integrált részvételünk kulcskérdés a gazdaság teljesítménye szempontjából. Ezért számunkra a legfontosabb az, hogy a világkereskedelem akadálytalanul tudjon működni" - figyelmeztetett.
"Ezért a világ blokkokra szakítása ellentétes a mi érdekeinkkel. A konnektivitás, az összeköttetések, a kölcsönös tiszteletre alapuló globális gazdasági együttműködés pedig az érdekünk. És ebben a tekintetben is együttműködünk Kínával" - tette hozzá.
A miniszter úgy vélekedett, hogy az európai liberális mainstream itt is "öngyilkos politikát" folytat, ami komoly károkat okozott a kontinens gazdaságának, például a kínai elektromos autóipari vámok révén, amelyek ellen az autóipar legnagyobb szereplői is élénken ágáltak.
"Magyarországon a keleti és nyugati beruházások találkozási pontja lettünk, nagyon sokat profitáltunk a Kínával való együttműködésből, ezért az érdekünk, hogy ez az együttműködés fennmaradjon, és nem csupán az, hogy a magyar-kínai együttműködés fennmaradjon, hanem az, hogy Kína és az Európai Unió együttműködése is végre normális legyen, és hogy a globális kereskedelmi működés is ne a blokkokra szakításról, a gazdasági hidegháborúról, hanem egy tiszteletre alapuló hatékony együttműködésről szóljon" - összegzett.