Kövér László: Sikertörténet a magyar-kínai kapcsolat
Magyarország számára a keleti nyitás politikájának sikertörténete a kínai–magyar kapcsolatok alakulása – mondta Kövér László, az Országgyűlés elnöke, miután pénteken a Parlamentben együttműködési megállapodást írt alá az Országgyűlés Hivatala és a Kínai Népköztársaság Országos Népi Gyűlése Állandó Bizottságának Hivatala.
Kövér László: Sikertörténet a magyar-kínai kapcsolat
Tükör

Kövér László: Sikertörténet a magyar-kínai kapcsolat

Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
Eurázsia/MTI 25/07/2025 20:52

Magyarország számára a keleti nyitás politikájának sikertörténete a kínai–magyar kapcsolatok alakulása – mondta Kövér László, az Országgyűlés elnöke, miután pénteken a Parlamentben együttműködési megállapodást írt alá az Országgyűlés Hivatala és a Kínai Népköztársaság Országos Népi Gyűlése Állandó Bizottságának Hivatala.

A házelnök, aki az aláírást követően Zhao Lejivel, a Kínai Népköztársaság Országos Népi Gyűlése Állandó Bizottságának elnökével közösen tett sajtónyilatkozatot, úgy fogalmazott: parlamenti képviselőként eltökéltek abban, hogy támogatást nyújtsanak a saját kormányaiknak a kétoldalú kapcsolatok minél bővebbé tételében és minél inkább szorosabbra fűzésében.

Az Országgyűlés elnöke megjegyezte, hogy Zhao Leji megtekinti a Belgrád–Budapest gyorsvasút beruházást is. Kijelentette, hogy ez a beruházás egyfajta szimbóluma annak az együttműködésnek, ami a magyar kormány által 2010-ben meghirdetett keleti nyitás politikája és Xi Jinping kínai elnök által meghirdetett Egy övezet, egy út politikája találkozásából fakad.

Kövér László felhívta a figyelmet, hogy Kína Magyarország számára az Európai Unión kívül az első számú kereskedelmi partner. Rámutatott, hogy 2020-ban, 2023-ban és 2024-ben Kína volt a legnagyobb beruházó Magyarországon, valamint a távol-keleti ország további óriási jelentőségű beruházásokat hirdetett meg; a BYD például Magyarország történetének legnagyobb zöldmezős beruházását fogja végrehajtani.

Kövér László leszögezte, az elmúlt több mint tíz évben óriási fejlődésen ment keresztül a két ország kapcsolatrendszere. A sikernek az a kölcsönös tisztelet a kulcsa, amely a nagy földrajzi távolság, az eltérő méretek, a kulturális különbségek, valamint a politikai berendezkedés különbözőségei dacára is gyümölcsözővé teszi a két ország együttműködését – mutatott rá.

Magyarország nemcsak abban érdekelt, hogy a kínai–magyar kapcsolatok tovább fejlődjenek, hanem abban is, hogy ez a kapcsolatrendszer egyfajta példaként, mintául szolgáljon az Európai Unió és Kína kapcsolatrendszerének építésében is – közölte Kövér László.

Megjegyezte, hogy elismeréssel és örömmel látják azt a „szédületes” kínai fejlődést, amely nemcsak a gazdaságban, a technológiában, hanem az emberek életminőségének javulásában is tapasztalható. Kína növekvő súlyát egy olyan világpolitikai berendezkedés kialakításának érdekében próbálja meg latba vetni, amely a magyar érdekeknek is megfelel. Ez egy békés, az együttműködés lehetőségeit kereső, a kölcsönös tiszteleten alapuló multilaterális világrend, és ebben is közösek az érdekeink – mondta Kövér László.

Zhao Leji arról beszélt, hogy a kínai–magyar diplomáciai kapcsolatok felvétele óta eltelt több mint 70 évben a két ország mindig is kitartott a kölcsönös tisztelet, az egyenlőség és a kölcsönös előnyök elve mellett. Xi Jinping kínai elnök és Orbán Viktor magyar miniszterelnök stratégiai irányítása alatt a kínai–magyar kapcsolat a legjobb időszakát éli – fogalmazott.

Arról is beszélt, hogy Kövér Lászlóval többek között a kétoldalú kapcsolatok fejlődéséről, valamint a törvényhozó testületek együttműködéséről is mélyreható eszmecserét folytattak.

Méltatásként azt mondta, hogy Kína és Magyarország igazi barátok és jó partnerek, akik megértik és folytatják a kölcsönös előnyökön alapuló együttműködést. Hozzátette, a két fél kész arra, hogy megerősítse a magas rangú cserekapcsolatokat, elmélyítse a stratégiai kommunikációt, megerősítse az Egy övezet, egy út kezdeményezést és a keleti nyitás stratégiai összeköttetést, valamint előmozdítsa a Budapest–Belgrád vasútvonal, illetve más fontos projektek építését. A két fél kész arra, hogy a tiszta energia, a mesterséges intelligencia, valamint a digitális gazdaság területén is tovább bővítse az együttműködést – közölte Zhao Leji.

A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások