Az elmúlt években számos jelentős reformot hajtottak végre a környezeti fenntarthatóság területén. Üzbegisztán a nemzeti fejlődésének kulcskérdésének tekinti a fenntartható fejlődési célok teljesítését, hiszen a magas életminőség, a működőképes közegészségügy, valamint a környezeti stabilitás és biztonság csak a természetes ökoszisztémák megőrzésével, a környezet megóvásával, a természeti erőforrások észszerű felhasználásával biztosítható. Ezért a természetes ökoszisztémák megőrzése és helyreállítása a kormány és a társadalom egyik prioritásává vált.
Kiemelendő, hogy Üzbegisztán új alkotmánya az ország történelmében először rögzíti az állampolgárok jogait az egészséges környezethez. Rendelkezik a természeti erőforrások észszerű felhasználásáról, valamint arról is, hogy a lakosságnak kötelessége gondozni, védeni a környezetet.
Az elmúlt öt évben több mint húsz törvényt és nemzetközi dokumentumot fogadtak el ezzel kapcsolatban. Állami programokat és stratégiákat dolgoztak ki a környezetvédelmi ágazat minden területére.
Az államfő kezdeményezésére jelentős erőfeszítések történtek azoknak a következményeknek az enyhítésére, amelyeket az Aral-tó tragikus kiszáradása okozott, valamint a térségben élő lakosság jólétének javítására. Az ország konkrét intézkedéseket hajtott végre a vízhiány megelőzésére, ami a régió másik környezeti problémája.
Az üzbegisztáni környezetvédelmi reformok következetes és fokozatos végrehajtásának részeként előtérbe kerülnek azok a feladatok, amelyek célja a nemzet zöld gazdaságra való átállásának felgyorsítása, továbbá a fenntartható fejlődési célok elérése. Sőt, ez az éghajlatváltozás elleni küzdelem kulcskérdésévé is vált.
Számos stratégiai dokumentumot fogadtak el a környezetvédelemről, a biológiai sokféleség megőrzéséről, az aszály és az elsivatagosodás elleni küzdelemről, az ózonlebontó anyagok fokozatos megszüntetéséről, a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagok megsemmisítésének ellenőrzéséről, valamint az alternatív energiaforrások fejlesztéséről.
Tavaly december 27-én Üzbegisztán elnöke a külföldi partnerekkel együtt megkezdte azokat az erőfeszítéseket, amelyek célja, hogy az ország hat nagy, összesen 2400 megawatt kapacitású nap- és szélerőmű hálózatra csatlakozzon. A proaktív beruházási politika következetes folytatása az előrejelzések szerint fellendíti a zöld energiaforrások felhasználását, és 2030-ra eléri a 27 gigawattot.
A megújuló energiaforrások részarányának háromszorosára növekedése a teljes energiamixben a következő öt évben lehetővé teszi a lakosság és a nemzetgazdasági ágazatok villamosenergia-szükségletének további javítását, valamint a régió energiastabilitásának biztosítását, illetve az éghajlatváltozásról szóló párizsi megállapodásban vállalt kötelezettségek teljesítését.
A szerző az üzbég parlament,az Oliy Majlis törvényhozó kamarájának elnökhelyettese,az Üzbegisztáni ÖkológiaiPárt parlamenti frakcióvezetője.