Az ENSZ fenntartható fejlődési célokkal foglalkozó központjának létrehozása fontos lépés a kazahsztáni elnök, Kaszim-Zsomart Tokajev kezdeményezésének megvalósításában, amelyet először az ENSZ Közgyűlés 74. ülésszakán terjesztett elő. Az államfő akkor azt javasolta, hogy a központot a nemzetközi szervezetek új épületében, Almatiban helyezzék el, ahol már 18 ENSZ-ügynökség működik.
Tokajev elnök hangsúlyozta, hogy Kazaksztán a régió legnagyobb gazdaságaként érdekelt az államok közötti együttműködés erősítésében és Közép-Ázsia fenntartható fejlődésében, kulcsszerepet játszva a regionális integráció előmozdításában.
A középhatalmak növekvő szerepe a globális kormányzásban aláhúzza a fenntartható fejlődés és stabilitás biztosítására irányuló kazah erőfeszítések fontosságát. Kazaksztán továbbra is erősíti a világ vezető hatalmi központjai közötti fontos hídként betöltött szerepét, és a nemzetközi együttműködés katalizátoraként működik.
Különös figyelmet fordítanak Afganisztán gazdasági fejlődésére. Az ország népének stabilitása és jóléte közvetlenül kapcsolódik Közép-Ázsia biztonságához és jólétéhez. Kazaksztán következetesen támogatja az afgán népet, elősegítve az ország helyreállításának folyamatát, a kereskedelmi és gazdasági kapcsolatok bővítését és a regionális együttműködésbe való integrálódást.
A központ kulcsfontosságú platform lesz a nemzetközi és regionális erőfeszítések összehangolásában, a legjobb gyakorlatok megosztásában, a technikai segítségnyújtásban és a közös projektek végrehajtásában. Szorosan együttműködik majd a kormányokkal, a nemzetközi szervezetekkel, a magánszektorral és a civil társadalommal a konkrét és mérhető eredmények elérése érdekében.
A központ emellett jelentősen hozzájárul az ENSZ rendszerének megújítási folyamataihoz, segítve a szervezet regionális szintű tevékenységeinek hatékonyságát. Munkájának célja az ENSZ-ügynökségek közötti koordináció erősítése, a globális kezdeményezések regionális igényekhez való igazítása és a befogadó többoldalú együttműködés előmozdítása lesz, amely megfelel az ENSZ hatékonyságának és eredményességének növelését célzó jelenlegi ENSZ-reformoknak.
Az állásfoglalás elfogadása aláhúzza a fenntartható fejlődés regionális megközelítésének globális támogatását, és bizonyítja a nemzetközi közösség készségét arra, hogy elősegítse Közép-Ázsia és Afganisztán előrehaladását a stabilitás, a jólét és a globális fejlődési folyamatokba való integráció útján.