Magyarország is szerephez juthat Szíria újjáépítésében?
Magyarország neve jól cseng Szíriában: oktatási-kulturális területen eddig is kiváló volt az együttműködés az országok között. Ráadásul gazdaságilag sem ismeretlen a terep: a háború kirobbanása előtt a MOL-nak jelentős gáz- és olaj befektetései voltak. Ezek jó alapot jelenthetnek, hogy Magyarország is szerephez jusson Szíria újjáépítésében.
Magyarország is szerephez juthat Szíria újjáépítésében?
Fókusz

Magyarország is szerephez juthat Szíria újjáépítésében?

Fotó: Kasim Rammah / ANADOLU / Anadolu via AFP
Eurázsia 04/02/2025 13:58

Magyarország neve jól cseng Szíriában: oktatási-kulturális területen eddig is kiváló volt az együttműködés az országok között. Ráadásul gazdaságilag sem ismeretlen a terep: a háború kirobbanása előtt a MOL-nak jelentős gáz- és olaj befektetései voltak. Ezek jó alapot jelenthetnek, hogy Magyarország is szerephez jusson Szíria újjáépítésében.

A tudományos együttműködés lehetőségeiről és az ösztöndíjprogramok feltételeiről tárgyalt Czibere Csaba magyar nagykövet a Damaszkuszi Egyetemen - derült ki az egyetem minap közzétett Facebook-bejegyzéséből. Az egyeztetés is jelzi, hogy Magyarország a szíriai hatalomátvétel után is igyekszik fenntartani, sőt fejleszteni kapcsolatait a közel-keleti országgal.

Magyarország a nemzetközi közösséggel összhangban 2012-ben zárta be damaszkuszi nagykövetségét. Hét évvel később, 2019-ben született döntés a szíriai külképviselet újranyitásáról, elsősorban a humanitárius segítség nyomon követésére, illetve a konzuli feladatok ellátására. 2024 decemberében a nagykövetség működését rövid időre felfüggesztették ugyan, de a fegyveres összecsapások elcsendesedésével január elején újraindították.
Oktatás és kultúra

Az oktatási-kulturális együttműködés eddig sem szünetelt a két ország között - derült ki az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzéséből. A Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogram keretében a 2023/24-es tanévben 416 szíriai – nem csak keresztény – diák tanult Magyarországon.

László Dávid cikkében emlékeztetett rá: a 2017-ben az üldözött keresztények megsegítésére életre hívott Hungary Helps program keretében eddig körülbelül 9 milliárd forint jutott szíriai projektekre. Keresztény egyházakon és segélyszervezeteken keresztül segítettük többek között egy aleppói iskola újjáépítését, egy aleppói és egy damaszkuszi kórház felújítását és üzemeltetését, aleppói és homszi lakóépületek helyreállítását, menekült családok visszatérését. A kedvezményezettek főként, de nem kizárólag keresztények, a támogatásból vallástól függetlenül az egész szír társadalom profitált.

Szintén a Hungary Helps hozzájárulásával valósul meg a Crac des Chevaliers várának feltárása. A keresztesek erődítményének felépítéséhez II. András király is jelentősen hozzájárult, nyolcszáz évvel később pedig Major Balázs, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Régészettudományi Intézetének vezetője és csapata tárja fel. A 2016 óta zajló munka még a polgárháború alatt sem szünetelt, és a damaszkuszi hatalomváltás ellenére várhatóan idén tavasszal, főként az eddigi eredmények feldolgozásával folytatódhat. Ugyancsak Major Balázs vezeti a Szentföld egyik legnagyobb keresztes erődjeként számon tartott Margat várának feltárását.

Gazdaság

A cikk arra is rámutat, habár Szíria közel-keleti viszonylatban nem túl gazdag energiahordozókban, mégis emiatt lehet kulcsfontosságú Magyarország számára. A MOL horvát leányvállalatán, az Inán keresztül még 1998-ban, majd 2004-ben vásárolta be magát két szíriai gázmezőbe. Akkori árfolyamon majd egymilliárd dolláros befektetést követően 2006-ban megindult, 2011-re pedig csúcsra járt a termelés. Ez akkor napi 20,3 ezer hordót jelentett (összehasonlításképpen, ma ~32 ezer hordó a hazai kitermelés).

A háború és a szankciók azonban 2012-ben véget vetetettek a jövedelmező – Hernádi Zsolt akkori nyilatkozata szerint havi 60 millió dollárt buktak – üzletnek. A gáz- és olajmezőket azóta hol a kormányerők, hol az Iszlám Állam, vagy más szervezetek uralják.

Amennyire tudni lehet a kiépített infrastruktúra megrongálódott, illetve az üzemek aktuális urai jogellenesen folytatták a kitermelést: így abban sem lehetünk biztosak, mennyi energiahordozó maradt még a föld mélyén.

Kérdés, hogy visszatérhet még a MOL Szíriába? Ahogy azt a cég elnök-vezérigazgatója a Mandinernek adott interjújában elmondta, korai még a kérdésre választ adni. Az első lépés, hogy feloldják az előző vezetést célzó nemzetközi szankciókat, amire jó esély mutatkozik. Ezután kulcsfontosságú, hogy az évtizedes háborúba süllyedt országban garantálható-e a biztonság? Reményre adhat okot az új damaszkuszi vezetést támogató Törökország befolyása: Ankara és Budapest stratégiai partnersége segíthet abban, hogy magyar cégek is helyet kapjanak az asztalnál. A törökök máris jelezték, ismét terítéken van a terv, hogy Szírián keresztül jusson el a katari gáz Európába.


Továbbiak

A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások