„Geopolitikai semlegességünk kulcsfontosságú azon multinacionális vállalatok számára, amelyek olyan országokkal keresik az együttműködést, melyeket nem befolyásolnak a különböző globális politikai blokkok és szövetségek” – fogalmazott a Nikkei Asia hírportálnak Zafrul Aziz, Malajzia beruházási, kereskedelmi és ipari minisztere. A tárcavezető a délkelet-ázsiai ország félvezetőipari stratégiájával kapcsolatban nyilatkozott a portálnak.
A cikkben kiemelik, az Egyesült Államok és Kína közötti rivalizálás fokozódásával számos félvezetőipari multinacionális vállalat átszervezi ellátási láncait a geopolitikai kockázatok csökkentésének érdekében, így a délkelet-ázsiai államok – melyek közül sokan a két szemben álló szuperhatalom közötti egyensúly megteremtésére törekszenek – alternatív befektetési célpontokká váltak.
Zafrul Aziz ugyanakkor hangsúlyozta, a geopolitikai semlegességnél vannak fontosabb tényezők is. „Egyetlen befektető sem jön olyan országba, ahol nem megfelelő a befektetési környezet” – mutatott rá. Elmondta, Malajzia ebből a szempontból is élen jár, hiszen jól kiépített fizikai és digitális infrastruktúrával, valamint nagyszámú, jól képezhető, angolul és kínaiul beszélő munkaerővel rendelkezik.
Malajzia az elmúlt évtizedekben a félvezetőipar egyik jelentős szereplőjévé vált, a maláj befektetésfejlesztési hatóság adatai alapján a chipcsomagolási-, összeszerelési- és tesztelési szolgáltatások világpiacának mintegy 13 százalékát teszi ki.
Vietnám az egyik legizgalmasabb ország gazdasági, kereskedelmi szempontból. A magyar vállalatok számára az EU és Vietnám közötti szabadkereskedelmi megállapodás új távlatokat és lehetőségeket nyitott, ugyanakkor a megállapodás adta lehetőségeket a magyar exportőröknek nem sikerült kihasználniuk. Egyelőre. Merre lenne érdemes mozdulniuk a magyar vállalatoknak?
A keleti beruházásokra nyitott európai államok sokat profitálhatnak az új világgazdasági korszakból, és a legjobb példa erre éppen Magyarország – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Budapesten.
A 2023-as G20 találkozó egyik eredményeként könyvelhető el az úgynevezett India-Middle East-Europe Economic Corridor (IMEC) ötletének megszületése és az arról szóló egyetértési megállapodás (memorandum of understanding, MoU) aláírása.