„Geopolitikai semlegességünk kulcsfontosságú azon multinacionális vállalatok számára, amelyek olyan országokkal keresik az együttműködést, melyeket nem befolyásolnak a különböző globális politikai blokkok és szövetségek” – fogalmazott a Nikkei Asia hírportálnak Zafrul Aziz, Malajzia beruházási, kereskedelmi és ipari minisztere. A tárcavezető a délkelet-ázsiai ország félvezetőipari stratégiájával kapcsolatban nyilatkozott a portálnak.
A cikkben kiemelik, az Egyesült Államok és Kína közötti rivalizálás fokozódásával számos félvezetőipari multinacionális vállalat átszervezi ellátási láncait a geopolitikai kockázatok csökkentésének érdekében, így a délkelet-ázsiai államok – melyek közül sokan a két szemben álló szuperhatalom közötti egyensúly megteremtésére törekszenek – alternatív befektetési célpontokká váltak.
Zafrul Aziz ugyanakkor hangsúlyozta, a geopolitikai semlegességnél vannak fontosabb tényezők is. „Egyetlen befektető sem jön olyan országba, ahol nem megfelelő a befektetési környezet” – mutatott rá. Elmondta, Malajzia ebből a szempontból is élen jár, hiszen jól kiépített fizikai és digitális infrastruktúrával, valamint nagyszámú, jól képezhető, angolul és kínaiul beszélő munkaerővel rendelkezik.
Malajzia az elmúlt évtizedekben a félvezetőipar egyik jelentős szereplőjévé vált, a maláj befektetésfejlesztési hatóság adatai alapján a chipcsomagolási-, összeszerelési- és tesztelési szolgáltatások világpiacának mintegy 13 százalékát teszi ki.
Dél-Korea legnagyobb élelmiszeripari cége Magyarországon építi fel első közép-európai gyárát, kétszáz új munkahelyet teremtve ezzel Dunavarsányban – jelentette be szerdán Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Budapesten.
Rekord eredményt ért el a Xiaomi: negyedéves nyeresége 10 százalékkal, bevétele pedig 31 százalékkal emelkedett.
India bruttó hazai terméke (GDP) egyes közgazdászok szerint hamarosan lekörözheti Japánét, mivel a stagnálás és a gyenge jen miatt a világ negyedik legnagyobb gazdasága az ötödik helyre szorul.