A 2030-as években új Európa születhet a tagállamok közötti viszonyok újraalakításával, új egyezmény alapján - mondta Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke csütörtökön a Budapest Eurasia Forum konferencián Budapesten.
Hozzátette: idén már ötödik alkalommal rendezik meg a fórumot, és a Magyar Nemzeti Bank, Magyarország jegybankja megalakulásának 100. évfordulóját is ünnepelik.
Az elnök szerint Magyarországnak vezető szerepe lehet, alapítója lehet az új európai lazább szerveződésnek. Itt lehet a kelet és nyugat jó fúzióját kialakítani, esély nyílik új Európai Közös Piac létrehozására - vélekedett Matolcsy György.
Kitért arra, hogy a következő 25 évben elérünk a szélesebb lehetőségek - az információ, energia, pénzügyek, tudás -, ugyanakkor az erősebb kockázatok - klímaváltozás, új háborúk, társadalmi feszültségek, mesterséges intelligencia kormányzása - világába. Ezt a kettősséget kell kihasználni.
Három nagy szupertrend határozza meg ezeket az éveket: a mindent befolyásoló geopolitika, az erősödő klímaváltozás és a technológiai forradalom - sorolta.
Feltette a kérdést, hogy milyen Európai Unió lehet sikeres partnere Ázsiának, és úgy vélte, hogy talán nem a mai. Hozzátette: jelen pillanatban az EU a nagy versenytársakhoz képest hanyatló szakaszban van, túlcentralizált brüsszeli központ jött létre, félig sikerült a közös piac, nincsen a szolgáltatásoknak közös piaca, és "a kötelező euró is része az európai hanyatlásnak". Egy másfajta uniós közegben az euró szerepe is más lesz - fejtette ki.
Matolcsy György szerint Európának először el kellene szakadnia az Európai Egyesült Államok létrehozásának gondolatától. A 2030-as években új Európa születhet a tagállamok közötti viszonyok újraalakításával, új egyezmény alapján. Csak az új európai paradigma lehet sikeres - húzta alá, hozzátéve: el kell hagyni a globális hatalom jövőképét, és változtatni kell a stratégián, horizontális hálózatra építve, és akkor magas hatékonyság állhat az alacsony hatékonyság helyére.
Az MNB közölte, hogy az idei fórum címe - A siker kulcsszavai: tehetség, tudás, technológia és tőke - jól tükrözi a gazdaságokban az elmúlt száz évben végbement változásokat, és a jövőbe vezető utat is mutatja. Napjainkban azok az országok a legsikeresebbek, amelyek a tudás, a technológia és a tőke előnyös keverékét tudják felépíteni a tehetségek által vezérelve, amihez elengedhetetlen a támogató oktatási rendszer.
A Budapest Eurasia Forum 2024 idén is összehozza Budapestre a befolyásos döntéshozókat, vállalkozókat, cégvezetőket és akadémikusokat, hogy véleményt cseréljenek a fenntartható fejlődés eléréséhez szükséges elkerülhetetlen változásokról, és megvitassák korunk legégetőbb kérdéseit - közölték.