Megatrendek – fenntarthatósági fordulat
Ahhoz, hogy megértsük a világban történő eseményeket, trendeket, szükséges tisztában lennünk a megatrendek fontosságával. A jövőt ugyanis az nyerheti meg, aki a legpontosabban ismeri a megatrendeket, valamint működését a fenntarthatóság elvére alapozza a nagy átmenetek korszakában.
Megatrendek – fenntarthatósági fordulat
Vélemény

Megatrendek – fenntarthatósági fordulat


Csizmadia Norbert 07/02/2025 22:00

Ahhoz, hogy megértsük a világban történő eseményeket, trendeket, szükséges tisztában lennünk a megatrendek fontosságával. A jövőt ugyanis az nyerheti meg, aki a legpontosabban ismeri a megatrendeket, valamint működését a fenntarthatóság elvére alapozza a nagy átmenetek korszakában.

A megatrendek kulcsok, mintázatok és törvények. Hosszú távú, globális változások, amelyek a természet, a társadalom, a gazdaság és a kultúra különböző aspektusait érintik. Irányuk van, hatásaik földrajzi területenként vagy iparáganként eltérőek lehetnek. Ahhoz, hogy megértsük a világban történő eseményeket, trendeket, szükséges tisztában lennünk a megatrendek fontosságával. A megatrendek áttekintést nyújtanak a komplex változási folyamatokról, segítenek megérteni a közöttük lévő összefüggéseket és kölcsönhatásokat. A megatrendek hálózatokat alkotnak.
A megatrendek közül kiemelkedik három „szuper-megatrend”, amelyek korszakunk legfontosabb kihívásai egyben:
• a geopolitika,
• a globális klímaváltozás, valamint
• a technológiai forradalom hatása az emberiségre.

Richard Watson Future Files könyvében, 2010–2050 között egy izgalmas „metrótérképen” ábrázolja a legfontosabb trendeket, ahol az egyes vonalak a különböző megatrendeket és azok kapcsolódásait mutatják be 16 témakör alapján, többek között a gazdaság, az utazás, az egészség, a munka, a közlekedés, a geopolitika, az energia és nyersanyagok jövőjének kapcsolatait. A térképen 50 olyan trend található, amelyek gyökeresen meghatározzák az elkövetkező évtizedeket. A kétezres évek elején készült elemzés és térkép érdekessége, hogy olyan globális veszélyekkel is számol, mint az energiakrízis, a globális járvány elterjedése vagy a globális ellátási rend felbomlása. A másik érdekesség, hogy a technológiai forradalom következtében a 2030- as évekre jelzett megatrendek mára már mindennapjaink részévé váltak.

Peter Fisk megatrendkutató és globális véleményvezér öt fontos megatrendet azonosít: a globális gazdasági súlypont kelet felé tolódását, az exponenciálissá váló technológiai fejlődést, a klímaváltozást, a társadalmi átalakulásokat, valamint az urbanizációs trendek folytatódását, gyorsulását.

A Világgazdasági Fórum Globális kockázatok című jelentése pedig évről évre mutatja be és összegzi a jelenlegi és a kialakulóban lévő globális kockázatokat, melyek közül a globális gazdasági és geopolitikai feszültségek tartoznak a legjelentősebb kockázatok közé. Ebben a széttagolt világban a globális kockázatok kezelésének cselekvési lehetőségei kapcsán a lokalizált stratégiákat emeli ki a jelentés.

Az egyik legátfogóbb és legizgalmasabb kiadvány a témában pedig a Magyar Nemzeti Bank által megjelentetett Megatrendek – Világunkat formáló 64 alapvető megatrend címmel jelent meg 2025 januárjában. Nyolc témakör, megatrendcsoport, amin belül 8x8, azaz 64 megatrendet azonosít és mutat be részletesen. A nyolc fő megatrend: az alapvető megatrendek (ciklusok, fúziók, fenntarthatóság, a központok szerepe), a tudás és tehetség mint a növekedés fő tényezője, a felértékelődő geopolitika, a zöld fordulat, a társadalmi fenntarthatóság, a pénzügyi forradalmak, a digitális világ, valamint az új ipari forradalom.

A geopolitikához kapcsolódóan a kiadvány kiemeli az eurázsiai korszakváltás fontosságát, a ritkaföldfémek jelentőségét, a technológiai szuverenitást, a vertikális geopolitikát, valamint rávilágít a fenntarthatóság mint geopolitikai tényező fontosságára. A technológiai megatrendek közül a pénzügyi forradalmak, a digitális forradalmak (mesterséges intelligencia, virtuális valóság, okosvárosok, big-tech, a versengés új platformjai, valamint a technológiai szingularitás) valamint az új ipari forradalmak (nanotechnológia, kvantumtechnológia, autonóm rendszerek, 3D nyomtatás, adatalapú gyártás, okos logisztika és a jövő járművei) kerülnek bemutatásra.

A jövőt az nyerheti meg, aki a legpontosabban ismeri az azt alakító megatrendeket, valamint a nagy átmenetek korszakában működését a fenntarthatóság elvére alapozza. Ahogy a kiadvány is írja: a jövőben a gazdasági felzárkózást és a fejlődést csak a fenntarthatóság jegyében lehet végrehajtani. Vissza kell térni a környezeti, pénzügyi, gazdasági és társadalmi szempontból is fenntartható növekedéshez. Akkor válik lehetségessé a fenntarthatósági fordulat, ha a növekedésünket elsődlegesen a tudásra, a tehetségre, a tőkére és a technológiára építjük. Helyi és nemzetközi szinten összehangolt fellépésre van szükség e kockázatok mérséklése és egy pozitívabb jövő kialakítása érdekében ebben a széttöredezett globális környezetben.

Ezért is fontos, hogy az országok rendelkezzenek hosszú távú nagystratégiával és vízióval, amelynek alapja a megatrendek ismerete – kiemelve három szupermegatrend, a geopolitika, a technológia, valamint a fenntarthatóság összekapcsolásával. Ahogy tette ezt Dubai a Globális 50 éves vízióval, Szingapúr, vagy épp Dél-Korea a víziójával és hosszú távú zöld jövőstratégiájával. Érdemes a kicsi, innovatív országokra és a megatrendekre figyelnünk!


A szerző geográfus, a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány, valamint a Neumann János Egyetemért Alapítvány kuratóriumának elnöke.

Ez a cikk az Eurázsia 2025. februári számában jelent meg. A magazin elérhető országszerte többek közt az újságosoknál, hipermarketekben és benzinkutakon. Előfizetési lehetőségeiről pedig a neumannlapkiado@nje.hu címen érdeklődjenek!

Továbbiak

A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások