Megmozgatták a világot Donald Trump vámjai
Az Egyesült Államok 20 százalékos importvámot vezet be az Európai Unióval és 34 százalékosat Kínával szemben – jelentette be Donald Trump szerdán az új amerikai vámrendszert ismertetve.
Megmozgatták a világot Donald Trump vámjai
Fókusz

Megmozgatták a világot Donald Trump vámjai

Fotó: AFP/Brendan Smialowski
Eurázsia/MTI 03/04/2025 23:24

Az Egyesült Államok 20 százalékos importvámot vezet be az Európai Unióval és 34 százalékosat Kínával szemben – jelentette be Donald Trump szerdán az új amerikai vámrendszert ismertetve.

Az elnök a Fehér Ház kertjében tartott ceremónián a nyilvánosság előtt írta alá a vámrendeletet, amit megelőzően csaknem egy órás beszédben érvelt a „viszonossági vámok” mellett – írta az MTI. A gazdasági indokok között említette, hogy 2024-ben az Egyesült Államok kereskedelmi deficitje 1200 milliárd dollár volt, és elmondta: azt az évtizedes gyakorlatot kívánja megszüntetni, ami az Egyesült Államok „kihasználására” épült a külkereskedelemben.

Szavai szerint az új amerikai vámtételeket úgy állapították meg, hogy az egyes kereskedelmi partnerek által az amerikai termékekre alkalmazott vámokat és behozatalt nehezítő terheket összegezték, majd az így kapott százalékos értéket megfelezték. Hozzátette: lesz egy minimális, 10 százalékos vámtétel, amit annak az „előjognak” az áraként említett, hogy valaki a világ legnagyobb piacán megjelenhet.

Az Egyesült Államok kiemelt kereskedelmi partnerei és szövetségesei közül az Európai Unióra megállapított 20 százalék és a Kínára kiszabott 34 százalék mellett Japán esetében 24 százalék, Indiára 26 százalék, az Egyesült Királyságra és Brazíliára 10 százalék lesz a „viszonossági vám”, az Izraelből az Egyesült Államokba szállított termékek után pedig 17 százalékot kell fizetni. Az elnök egyben megerősítette, hogy a külföldön gyártott járművek vámtétele ettől eltérő lesz, egységesen 25 százalék.

Donald Trump elmondta, hogy számos országból keresték meg, kivételt kérve, amivel kapcsolatban kijelentette: az amerikai vám abban az esetben csökkenhet, ha a másik fél megszünteti a kereskedelmi akadályokat az amerikai termékekkel szemben.

A kereskedelmi partnerek által alkalmazott, az amerikai exportot nehezítő akadályok között kiemelte az árfolyampolitikát, az általános forgalmi adó rendszerét, valamint további előírásokat. Példaként említette az Európai Unió szabályozását, amire hivatkozva az amerikai baromfitermékeket nem engedi be piacára, valamint bírálta Ausztráliát, amiért az amerikai marhahús megjelenését akadályozza piacán.

Az elnök egyben felhívta a figyelmet arra, hogy az Egyesült Államokban végzett termelési tevékenységet nem terheli vám, ami ösztönzőleg hat majd az ipari befektetésekre, és munkahelyeket teremt az amerikai emberek számára.

Kína határozottan ellenzi az amerikai „viszonossági vámokat” és erőteljes ellenintézkedéseket fog hozni jogai és érdekei védelmében – közölte csütörtökön a kínai kereskedelmi minisztérium. „A történelem azt mutatja, hogy a vámok emelése nem tudja megoldani az Egyesült Államok problémáját, ez árt az amerikai érdekeknek, és veszélyezteti a globális gazdasági fejlődést, valamint az ipari és ellátási láncok stabilitását” – fogalmaztak. A kínai közlemény szerint „az Egyesült Államok lépése figyelmen kívül hagyja a többoldalú kereskedelmi tárgyalásokon az évek során elért érdekegyensúlyt és azt a tényt, hogy régóta nagy hasznot húz a nemzetközi kereskedelemből”. Hozzátették: a kereskedelmi háborúnak nincs nyertese, és a protekcionizmus nem vezet sehová.

Han Duck-soo dél-koreai ügyvivő köztársasági elnök úgy fogalmazott: „mivel a globális kereskedelmi háború valósággá vált, a kormánynak minden képességét latba kell vetnie a kereskedelmi válság leküzdésére”.

Trump Indiát is kiemelte, azt mondta, hogy a 26 százalékos egy „kedvezményes viszonossági vám” az India által kivetett 52 százalékos vámokkal szemben.

A kereskedelmi minisztérium elemzi a vámok hatását – mondta egy magas rangú kormánytisztviselő csütörtökön. „Vegyes a kép, és nem jelent visszalépést India számára” – nyilatkozta a kereskedelmi tisztviselő az indiai médiának.

Tajvan kormánya „nagyon ésszerűtlennek” nevezte a vámokat, és jelezte, hogy az ügyet az amerikai kormánnyal fogja megvitatni. A Trump által bejelentett 32 százalékos vám várhatóan nagy csapást mér Tajvan gazdaságára, amelynek több mint 60 százaléka az exportból származik, és Tajvan tavaly közel 74 milliárd dolláros kereskedelmi többlettel rendelkezett. A Bloomberg közgazdászai előrejelzése szerint a GDP akár 3,8 százalékkal is csökkenhet az USA-ba irányuló export meredek visszaesése miatt ezeknek a tarifáknak köszönhetően.

A thaiföldi kormány nyilatkozatában kijelentette, hogy a vámok „elkerülhetetlenül hatással lesznek minden kereskedelmi partnerre, különösen az amerikai fogyasztók vásárlóerejére, akik nem biztos, hogy képesek lesznek elviselni az árak gyors növekedését”.

A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások