Három évvel a dubaji világkiállítás után Oszaka a jövő társadalmát választotta témául, a mesterséges intelligenciára és az űrkutatásra helyezve a hangsúlyt.
A legnépszerűbbnek ígérkező kiállítási tárgyak: egy marsi meteorit, harminckét, algának álcázott Hello Kitty-szobor, drónbemutató és egy őssejtekből előállított, dobogó miniszív, amelyet első ízben láthat a nagyközönség.
A Jumesima mesterséges szigeten felépített Expo-2025, amely október 13-ig tart nyitva, az 1970. évi oszakai világkiállítás nyomdokaiba lép, amely nagy befolyással volt a gazdasági fellendülés időszakát élő szigetországra.
Az 1851 óta világszerte megszervezett expók (1889-es párizsi öröksége az Eiffel-torony) alkalmat adnak a résztvevő országoknak a pavilonjaik építészete, illetve a kultúrájuk és a technológiáik bemutatása révén történő versengésre.
Az idei kiállításon a nemzeti pavilonokat hatalmas - két kilométer kerületű és 20 méter magas - gyűrű veszi körül. A Guinness Rekordok Könyve szerint ez a világ legnagyobb fából készült létesítménye, alkotója, Fudzsimoto Szu szerint az egyetértés jelképe.
A kiállítás ugyanakkor számos konfliktus – a klímaveszély és a Donald Trump amerikai elnök okozta gazdasági turbulenciák – árnyékában nyílt meg.
A japán hagyományos tánc, a kabuki és a mesterséges intelligencia kísérte szombati megnyitóünnepségen Naruhito császár kijelentette: reméli, hogy az Expo-2025 lehetőséget ad a népeknek arra, hogy ne csupán a saját életüket, de mások létezését is tiszteljék.
Isiba Sigeru miniszterelnök vasárnap kijelentette: az expó hozzájárulhat az egység helyreállításához a megosztottság jellemezte világban.
"Ez nem eladó" – hirdeti egy sárga-kék tábla az orosz agresszióval három éve küzdő Ukrajna kis standján. Moszkva nem képviselteti magát az expón.
Izraelnek és a palesztinoknak egyaránt van egy kis pavilonja. Jáhel Vilan, a Siratófal egyik kövével díszített izraeli pavilon egyik vezetője biztosította az AFP francia hírügynökséget, hogy "a béke üzenetével jöttek".
Az Egyesült Államok pavilonjának témája "Amerika, a szépséges", és a tájakra, a mesterséges intelligenciára és a világűrre helyezi a hangsúlyt.
A szomszédos kínai pavilon a zöld technológiákat és a Csang’o-5 és a Csang’o-6 űrszondák által a Holdról hozott mintákat mutatja be.
A francia pavilonban Auguste Rodin szobrai, a japán Ghibli-képregénystílusban szőtt aubussoni kárpit, a párizsi Notre-Dame-székesegyház egyik vízköpője, luxus kézműipari termékek és elzászi borok láthatók.
Az előre eladott jegyek száma számos japán érdektelenségét, illetve az ár miatti aggodalmát tükrözi. A várt 14 millió helyett mindössze 8,7 milliót adtak el elővételben. A cél félév alatt összesen 28 millió látogató, amely bőven alatta marad a 2010. évi sanghaji világkiállítás 64 milliós rekordjának.