A Budapest Eurasia Forum második napjának nyitó beszélgetésén Pozsár Zoltánnal, az Ex Uno Plures inc. alapító-vezérigazgatójával beszélgetett Kuti Zsolt, az MNB ügyvezető igazgatója. Pozsár Zoltán elmondta, hogy az elmúlt évtizedekben jóval szorosabb kapcsolat alakult ki a pénzügyek és a geopolitika között. Példaként felhozta az Egyesült Államok és Kína közötti versengést, amelynek az egyik fontos dimenziója éppen a gazdaság és a pénzügyek. Ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy a második világháború után az amerikai dollár vált egyeduralkodóvá a nemzetközi pénzügyekben. Ebben viszont az utóbbi években változás indult el, ennek pedig két fő mozgató rugója van. Egyrészt Nyugaton megindult az ellátási láncok lerövidítése, a Kelet ezzel párhuzamosan pedig egyre határozottabban akar leválni a nyugati, dollár alapú rendszerről.
Ez természetesen nem fogja a dollár eltűnését eredményezni, ugyanakkor az amerikai fizetőeszköz mellett meg fognak jelenni más jelentős regionális valuták. Ebben fő szerepe lesz Kínának, amelynek szándéka, hogy nemzetközi tartalékvalutát csináljon a renminbiből. Pozsár Zoltán kiemelte, hogy Kína ennek elérését sokáig a nyugati monetáris rendszeren keresztül képzelte el, ugyanakkor az, hogy az Egyesült Államok fegyverként kezdte használni a dollárt, ráébresztette Pekinget, hogy kénytelen lesz egy alternatív monetáris rendszert kialakítani céljainak elérése érdekében. Ebben jelentős szerepe lesz az Övezet és Út kezdeményezésnek is – tette hozzá. Pozsár szerint az lenne az üdvözlendő, ha ezek a különböző monetáris rendszerek egymás mellett, együttműködve tudnának létezni.
A gazdasági panelben Bai Chong-En, a Tsinghua Egyetem Közgazdasági és Menedzsment Iskola dékánja, Gecse Mariann, a Huawei Technologies Hungary nyugat-balkáni közkapcsolati és kommunikációs igazgatója, Chris Leck, a szingapúri miniszterelnöki hivatal vezető tisztségviselője, és Lorenzo Tavazzi, a The European House Ambrosetti nemzetközi vezetője az új feltörekvő gazdasági területekről beszélgettek, Sebestyén Géza, MCC Gazdaságpolitikai Műhelye vezetőjének moderálásával. A résztvevők egyetértettek abban, hogy a jövőben többek között a mesterséges intelligencia, a telekommunikáció fogja meghatározni a gazdaságot.
A szerző külpolitikai újságíró.
Az Eurasia Forum keretében együttműködési megállapodás aláírására került sor a világ élvonalához tartozó Tsinghua Egyetem, a Magyar Nemzeti Bank, továbbá a Budapesti Metropolitan Egyetem és a Neumann János Egyetem között.
Orbán Viktor kormányfő az Eurasia Forumon értékelte a világ és benne Magyarország helyzetét.