Giorgia Meloni olasz miniszterelnök ügyesen játssza ki lapjait Olaszország Kínával való kapcsolatainak tekintetében – erre mutatott rá a Makronóm Intézet elemzésében. Mint írják, miután az olasz kormányfő tavaly évvégén látványosan kilépett az Övezet és Út (BRI) kezdeményezésből, most Pekingbe utazik, hogy eltakarítsa a romokat, megerősítse a kereskedelmi kapcsolatokat és új lehetőségekről tárgyaljon.
2019-ben Olaszország vált az egyetlen G7-országgá, amely részese lett Kína nagyszabású infrastrukturális beruházási projektjének, azonban a szerződés 2023-ban lejárt. Amennyiben Meloni nem jelenti be kilépését, a szerződés automatikusan megújult volna, azonban ez olyan mértékű felháborodást váltott volna ki Washingtonban és Brüsszelben, amit az olasz kormányfő jobbnak látott elkerülni.
Ugyanakkor Meloni tudta, hogy egy ilyen lépés nem marad megtorlatlanul Peking részéről, éppen ezért már a szakítást is úgy kommunikálta, hogy közben folyamatosan hangoztatta a két ország kiváló kereskedelmi kapcsolatait, amelyet a jövőben erősíteni szeretne – írja a Makronóm.
Most úgy tűnik, a jövő elérkezett, az olasz miniszterelnök pedig hamarosan Kínába utazik. Az elemzésben megjegyzik: míg az ázsiai nagyhatalom 4,4 milliárd euróért importál Olaszországból (ami a teljes EU-s export közel ötödét teszi ki Peking felé), visszafelé ez az összeg 46,8 milliárdra rúg. A tét tehát nem kicsi. Antonio Tajani olasz külügyminiszter nemrégiben egy új korszak kezdetéről beszélt a két ország kapcsolataiban, a kétoldalú partnerség erősítésével.
A Makronóm rámutat: Meloni gazdasági mestercselt mutatott be. „Miközben eleget tett az elvárásoknak és kiléptette országát a Belt and Roadból, megerősíti a kereskedelmi kapcsolatokat azzal az országgal, amelyet az átpolitizált vezérelvek mindenáron távol akarnak tartani Európától. Ami azt illeti, Brüsszel haragja egy cseppet sem érdekli. Pártjának nagysága és népszerűsége a közelgő európai parlamenti választásokon ha nem is királycsinálóvá, de megkerülhetetlen befolyásoló tényezővé teszi személyét – ember nincs a brüsszeli bürokraták között, aki neki merne most menni a politikájának.”
Meloni és az olasz kormány Magyarországhoz hasonlóan azt az elvet vallja, hogy a gazdaság erősítésére nem blokkosodásra, hanem keleti nyitásra van szükség. Éppen ezért az sem meglepő, hogy az olasz kormányfő egy kínai elektromosautó-gyárat próbál meg hazájába csábítani.
„Olaszország Meloni vezetésével a mosolydiplomáciát választotta. Bólogat az aggályokra, elsimítja a nagyobb nézeteltéréseket Brüsszellel, majd hátat fordít, és köt egy olyan üzletet, amelybe – minden ellenérzés dacára – már senki nem mer belekötni. Diplomáciából, gazdaságpolitikai érzékből és egészséges manipulációból egyaránt jeles” – zárta elemzését a Makronóm.