Xi Jinping kínai elnök egyebek között arról beszélt, hogy meg kell akadályozni az ukrajnai konfliktus továbbterjedését és eszkalálódását.
– Az elhúzódó ukrán válsággal összefüggésben Kína, Brazília és a globális Dél országai létrehozták a béke barátainak csoportját – mondta. Hozzátette, ennek célja, hogy egyesítse a meghatározó hangokat a béke érdekében.
Korábban egyébként Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter elárulta, a béke barátainakak csoportját magyar kezdeményezésre hívták életre. A csoport Kína és Brazília közé szerveződik, de olyan tagjai vannak még, mint Kazahsztán, Egyiptom, Szaúd-Arábia, Törökország, Mexikó, Kenya és Zambia. Az ülésre három európai ország kapott még meghívást, Magyarország mellett Franciaország és Svájc.
Xi a vezetők hivatalos találkozóit megelőzően Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott megbeszélésen azt is megjegyezte, hogy a BRICS a világ legfontosabb platformja a feltörekvő piacok és a fejlődő országok közötti szolidaritás és együttműködés számára. A Xinhua kínai hírügyönség jelentése szerint hangsúlyozta a BRICS szerepét a többpólusú világ építésében, a globalizáció előmozdításában, illetve felszólította a BRICS-tagokat, hogy a közös biztonság őreiként lépjenek fel a békéért.
Az MTI tudósítása szernt a csúcson elfogadott zárónyilatkozatban a résztvevők az együttműködés és a stratégiai partnerség kiterjesztését ígérték, és méltatták a nemzeti fizetőeszközök használatát a tömörülés tagjai, illetve kereskedelmi partnereik között. Putyin közölte, hogy a nyilatkozatot közös dokumentumként eljuttatják az ENSZ-hez.
A nyilatkozatban kitértek arra, hogy az ukrajnai helyzettel kapcsolatban nemzeti álláspontok léteznek. A BRICS-vezetők említést tettek a közvetítésre és a jószolgálati tevékenységre vonatkozó javaslatokról a konfliktus békés megoldásának párbeszéd és diplomácia útján történő biztosítása érdekében.
A dokumentum egyebek mellett a globális és regionális biztonság érdekében történő együttműködésről, a BRICS-országok pénzügyi és gazdasági kapcsolatainak fejlesztéséről, a humanitárius csereprogramok bővítéséről szól. A szövetség tagjai egyebek között szót ejtettek az illegális szankcióknak a globális gazdaságra gyakorolt negatív hatásáról, valamint az erőszak és a fegyveres konfliktusok terjedéséről.