Mélyülő stratégiai partnerséget ígértek a BRICS csúcstalálkozóján
Vlagyimir Putyin nemcsak azt bizonyította a BRICS-csúcstalálkozóval, hogy nincs elszigetelve, de konkrét tervekkel, közös befektetési platform és gabonatőzsde létrehozásával is előállt a kazanyi tárgyalásokon. Xi Jingping kínai államfő ugyancsak a szervezet szerepét méltatta a multipoláris világrend kialakításában. Ukrajna kapcsán pedig abban értettek egyet: meg kell előzni a konfliktus továbbterjedését.
Mélyülő stratégiai partnerséget ígértek a BRICS csúcstalálkozóján
Tükör

Mélyülő stratégiai partnerséget ígértek a BRICS csúcstalálkozóján

Fotó: Hamad AL-KAABI / UAE PRESIDENTIAL COURT / AFP
Eurázsia/MTI 23/10/2024 19:10

Vlagyimir Putyin nemcsak azt bizonyította a BRICS-csúcstalálkozóval, hogy nincs elszigetelve, de konkrét tervekkel, közös befektetési platform és gabonatőzsde létrehozásával is előállt a kazanyi tárgyalásokon. Xi Jingping kínai államfő ugyancsak a szervezet szerepét méltatta a multipoláris világrend kialakításában. Ukrajna kapcsán pedig abban értettek egyet: meg kell előzni a konfliktus továbbterjedését.

Közös befektetési platform és gabonatőzsde létrehozására tett javaslatot szerdán, a BRICS-országok kazanyi csúcstalálkozójának második napján Vlagyimir Putyin orosz elnök – jelentette az MTI.

A BRICS soros orosz elnöksége nevében, házigazdai minőségében felszólaló Putyin szerint a befektetési platformra azért van szükség, hogy maximalizálni lehessen a BRICS-gazdaságok potenciálját, és ki lehessen használni a globális gazdasági növekedés előnyeit. „Ezzel összefüggésben egy új BRICS befektetési platform létrehozását javasoljuk, amely hatékony eszköze lenne gazdaságaink támogatásának, valamint pénzügyi forrásokat biztosítana a globális Dél és Kelet országai számára” – mondta.

Putyin arról is szólt, hogy az általa létrehozni javasolt BRICS-gabonatőzsdéből idővel teljes körű árutőzsdét lehetne kialakítani. Az orosz elnök azt mondta, hogy a gabonatőzsde megkönnyítené a termékek és nyersanyagok tisztességes és kiszámítható ármutatóinak kialakítását, és lehetővé tenné a nemzeti piacok védelmét a negatív külső beavatkozástól, a spekulációtól és a termékek mesterséges hiányának előidézésére irányuló kísérletektől.

Putyin azt is hangoztatta, hogy a BRICS-országok az egyenlőség, a jószomszédság és a kölcsönös tisztelet mellett állnak ki, felelősek a világ civilizációjának sorsáért, és pozitív hatással vannak a világ stabil és biztonságos légkörének megteremtésére.

– Arra törekedtünk, hogy megerősítsük a BRICS tekintélyét, növeljük szerepét a világ ügyeiben, a sürgős globális és regionális problémák megoldásában, és minden lehetséges módon hozzájárultunk államaink sokoldalú együttműködésének elmélyítéséhez három fő területen: a politikában és a biztonságban, a gazdaságban és a pénzügyekben, valamint a kulturális és humanitárius kapcsolatokban – mondta az orosz elnök a BRICS-csúcstalálkozón mondott beszédében, amelyről a RIA Novosztyi számolt be.
Alexei Danichev / Photohost Agency / ANADOLU / Anadolu via AFP
Xi Jinping kínai elnök egyebek között arról beszélt, hogy meg kell akadályozni az ukrajnai konfliktus továbbterjedését és eszkalálódását.

– Az elhúzódó ukrán válsággal összefüggésben Kína, Brazília és a globális Dél országai létrehozták a béke barátainak csoportját – mondta. Hozzátette, ennek célja, hogy egyesítse a meghatározó hangokat a béke érdekében.

Korábban egyébként Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter elárulta, a béke barátainakak csoportját magyar kezdeményezésre hívták életre. A csoport Kína és Brazília közé szerveződik, de olyan tagjai vannak még, mint Kazahsztán, Egyiptom, Szaúd-Arábia, Törökország, Mexikó, Kenya és Zambia. Az ülésre három európai ország kapott még meghívást, Magyarország mellett Franciaország és Svájc.

Xi a vezetők hivatalos találkozóit megelőzően Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott megbeszélésen azt is megjegyezte, hogy a BRICS a világ legfontosabb platformja a feltörekvő piacok és a fejlődő országok közötti szolidaritás és együttműködés számára. A Xinhua kínai hírügyönség jelentése szerint hangsúlyozta a BRICS szerepét a többpólusú világ építésében, a globalizáció előmozdításában, illetve felszólította a BRICS-tagokat, hogy a közös biztonság őreiként lépjenek fel a békéért.

Az MTI tudósítása szernt a csúcson elfogadott zárónyilatkozatban a résztvevők az együttműködés és a stratégiai partnerség kiterjesztését ígérték, és méltatták a nemzeti fizetőeszközök használatát a tömörülés tagjai, illetve kereskedelmi partnereik között. Putyin közölte, hogy a nyilatkozatot közös dokumentumként eljuttatják az ENSZ-hez.

A nyilatkozatban kitértek arra, hogy az ukrajnai helyzettel kapcsolatban nemzeti álláspontok léteznek. A BRICS-vezetők említést tettek a közvetítésre és a jószolgálati tevékenységre vonatkozó javaslatokról a konfliktus békés megoldásának párbeszéd és diplomácia útján történő biztosítása érdekében.

A dokumentum egyebek mellett a globális és regionális biztonság érdekében történő együttműködésről, a BRICS-országok pénzügyi és gazdasági kapcsolatainak fejlesztéséről, a humanitárius csereprogramok bővítéséről szól. A szövetség tagjai egyebek között szót ejtettek az illegális szankcióknak a globális gazdaságra gyakorolt negatív hatásáról, valamint az erőszak és a fegyveres konfliktusok terjedéséről.
Alexey Nikolskiy / Photohost Agenc / ANADOLU / Anadolu via AFP
Jurij Usakov, az orosz elnöki külpolitikai tanácsadója közölte, hogy a BRICS-ben megállapodtak a csoport leendő új tagjaira vonatkozó kritériumokról. Megegyeztek egy 13 állam nevét tartalmazó bővítési listáról is. Ezek nevét egyelőre nem hozták nyilvánosságra, mert előbb meg kívánják velük beszélni, hogy hajlandóak-e teljes jogú taggá válni, avagy más formáját választják az együttműködésnek.

Putyin, aki mások mellett iráni, venezuelai és török hivatali partnerével folytatott szerdán megbeszélést, közölte: a globális Dél és Kelet több mint 30 országa fejezte ki azon szándékát, hogy erősítse kapcsolatait a csoportosulással.

Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője a Sputnik rádióban az António Guterres ENSZ-főtitkárnak a BRICS-csúcstalálkozón való részvétele miatt megfogalmazott kijevi bírálatokra reagálva – amelyekben egyebek között szóvá tették, hogy a tisztségviselő nem jelent meg az ukrajnai rendezési konferencián – rámutatott: az ukrán vezetés nem jogosult senkinek sem betiltani a gyülekezést, a világszervezet apparátusának pedig azt, hogy eleget tegyen a kazanyi meghívásnak.
Oroszországban a fél világ
Október 22-én, Kazányban veszi kezdetét „Oroszország valaha volt egyik legnagyobb nemzetközi találkozója”. Az eredetileg Brazíliát, Oroszországot, Indiát, Kínát és Dél-Afrikát tömörítő (BRICS) vezetői gyűlnek össze a háromnapos csúcsrendezvényen, kiegészülve az új tagokkal – Etiópiával, Egyiptommal, Iránnal és az Egyesült Arab Emirátusokkal – valamint más meghívottakkal. Összesen több mint harminc állam, körülbelül húszezer delegáltját látják vendégül az ötödik legnagyobb orosz városban. 

A BRICS a világ népességének nagyjából 46 százalékát, teljes GDP-jének 36 százalékát adja.

Továbbiak

A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások