Nagy lehetőségek a magyar-kínai pénzügyi együttműködésben
A magyar-kínai pénzügyi kapcsolatok témájában jelent meg véleménycikke Matolcsy Györgynek, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökének a kínai China Dailyben.
Nagy lehetőségek a magyar-kínai pénzügyi együttműködésben
Selyemutak

Nagy lehetőségek a magyar-kínai pénzügyi együttműködésben

Fotó: Hegedüs Róbert
Őry Mariann 30/09/2024 11:32

A magyar-kínai pénzügyi kapcsolatok témájában jelent meg véleménycikke Matolcsy Györgynek, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökének a kínai China Dailyben.

A jegybankelnök a fenntarthatóságot és a digitalizációt említette a 21. század nagy kihívásai között, kifejtve, hogy „közgazdászok, geopolitikai elemzők, politikusok és újságírók próbálják azonosítani a digitális és zöld átmenet jelenlegi és jövőbeli mintáit, valamint a nemzetközi kapcsolatokra és a világgazdaságra gyakorolt hatását.” Kulcsfontosságúnak nevezte, hogy a források eljussanak az olyan innovátorokhoz és vállalkozókhoz, akiknek „határozott elképzeléseik vannak a fenntartható, zöld és méltányos növekedési modellről, amely közös előnyöket biztosít a globális közösség számára.”

Matolcsy György szerint a Magyarország és Kína közötti diplomáciai kapcsolatok felvételének 75. évfordulója alkalmából felidézte a két ország közti pénzügyi együttműködés legfontosabb sikereit. Mint írta, az egyik első mérföldkő az volt, hogy a Bank of China Budapestet választotta közép- és kelet-európai regionális központjának, később pedig a China Construction Bank is nyitott egy fiókot a magyar fővárosban.

Kína nagy jelentőséget tulajdonít a közép- és kelet-európai országokkal való együttműködésnek az Övezet és Út kezdeményezés (BRI) keretében – hangsúlyozta az MNB elnöke, hozzátéve, hogy a kormány mellett a jegybank is határozott lépéseket tesz a Magyarország és Kína közötti kapcsolat előmozdítása érdekében.

Emlékeztetett, Magyarország 2010-ben jelentette be keleti nyitás politikáját, amely jó összhangban van a BRI céljaival. 2015-ben az MNB elindította a Jegybanki Renminbi Programot, 2021-ben pedig Magyarország a világon az első külföldi szuverén Zöld Pandakötvény kibocsátóként jelent meg a kínai kötvénypiacon. Az egymilliárd jüanos kibocsátást egy évvel később egy újabb, kétmilliárdos követte, és az idén a kormány bejelentette, hogy egy harmadik kibocsátásra készül.

„A digitális és a zöld pénzügyek olyan kiemelt területek, ahol a Kína és Magyarország közötti együttműködés további kézzelfogható eredményeket hozhat”

 – hangsúlyozta Matolcsy György.

A jegybankelnök szerint hazánk jelentős tapasztalatokat halmozott fel a kínai források fejlesztésekhez való mozgósításában, mind a magán-, mind az állami szektorban, hiszen Kína az egyik legnagyobb külföldi befektető lett hazánkban.

Win-win barátság
A magyar-kínai kapcsolatok fejlődését értékelte a China Daily hétfői számában megjelent írásában Horváth Levente, az Eurázsia Központ igazgatója, aki kiemelte, hogy hazánk nem ideológiai alapokon közelít Kínához, hanem kölcsönös tiszteleten alapuló, baráti együttműködést folytat. Cikkében rámutatott, hogy miközben a nyugati politika és média bírálja Magyarországot keleti kapcsolatai miatt, valójában a nyugati országok is intenzív gazdasági együttműködést folytatnak Kínával, tehát hazánk is csak azt teszi, amit más európai országok: szorosabbra fűzi kapcsolatait a világ egyik leggyorsabban fejlődő gazdaságával. Hangsúlyozta, a Kína és Európa közti kapcsolatok megerősítése mindkét fél számára  előnyös.

A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások