A nyugati mainstream médiában manapság Kína gazdasági hanyatlásáról beszélni divatos, azonban kevés tényszerű adattal lehet valóban alátámasztani Peking vélt gyengélkedését. A Xinhua kínai hírügynökség cikkében pontokba szedve cáfolja meg a Nyugaton hangoztatott, gyakran hamis képet festő állításokat.
Javulás a legfontosabb mutatókban
Mint írják, Kína gazdasága 2024-ben 5 százalékkal bővült, elérve a 134,91 ezermilliárd kínai jüant (18,81 ezermilliárd amerikai dollár). Ez a növekedés meghaladta az amerikai gazdaság 2,8 százalékos bővülését, cáfolva azokat az állításokat, miszerint Kína válságban lenne, míg az Egyesült Államok virágzik. Bár Kína szembesül kihívásokkal az ingatlanpiac és a helyi önkormányzatok eladósodása terén, a kormány hatékony intézkedéseket vezetett be a gazdaság stabilizálása érdekében.
A 2024-es év során a legfontosabb gazdasági mutatók jelentős javulást mutattak. A gabonatermelés 706 millió tonnával minden idők legmagasabb szintjét érte el, míg a másodlagos és harmadlagos iparágak teljesítménye 49,2 ezermilliárd jüanra (6,6 ezermilliárd dollár), illetve 76,6 ezermilliárd jüanra (10,5 ezermilliárd dollár) nőtt. A foglalkoztatottság és az árak stabilak maradtak: a városi munkanélküliség 5,1 százalékra csökkent, az országos fogyasztói árindex pedig mindössze 0,2 százalékkal emelkedett az előző évhez képest.
Középpontban a technológiai fejlődés
Kína jövőbeli gazdasági növekedését a technológiai fejlődés és a zöld gazdaság iránti elkötelezettség hajtja – írja a Xinhua. Az ország 2024-ben a globális innovációs indexben a 11. helyen állt, és a tudományos-technológiai klaszterek tekintetében pedig világelső, megelőzve az Egyesült Államokat. A kutatás-fejlesztésre fordított kiadások 8,3 százalékkal, 3,61 ezermilliárd jüanra (495,5 milliárd dollár) nőttek, így Kína a világon második legtöbbet költi K+F-re, megelőzve az Európai Unió átlagát.
A zöld energia továbbra is kiemelt prioritás: a víz-, atom-, szél- és napenergiából származó tiszta áramtermelés elérte a 3712,6 milliárd kilowattórát, ami 16,4 százalékos növekedés az előző évhez képest. Kína a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére irányuló erőfeszítéseit az ipari hatékonyság javításával és a tisztább közlekedéssel fejleszti. Az ENSZ 2030-ig szóló fenntartható fejlődési menetrendjének 126 célját is idő előtt teljesítette.
Töretlen vonzerő
Kína folytatja magas szintű gazdasági nyitását, lebontva a külföldi befektetések előtt álló akadályokat. 2023-ban megszüntette a külföldi gyártási beruházásokra vonatkozó összes korlátozást, és egyszerűsítette a piacra jutást, ösztönözve a nemzetközi vállalatokat, hogy bővítsék tevékenységüket az országban.
A külföldi vállalatok továbbra is bíznak Kína gazdasági kilátásaiban. A Tesla, a BMW és más multinacionális vállalatok növelik beruházásaikat az elektromos járművek és a megújuló energiaforrások területén. Az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) nem-kormányzati szervezet Dél-Kínában készített felmérése szerint a külföldi vállalkozások 58 százaléka a három legfontosabb befektetési célpontja közé sorolja Kínát, és 76 százalékuk tervez újbóli befektetéseket 2025-ben. Az AmCham Dél-Kínában aktív tagjai várhatóan 14,59 milliárd dollárt fognak újra befektetni Kínában a következő három-öt évben, ami 33,18 százalékos növekedést jelent a korábbi adathoz képest.
Annak ellenére, hogy a nyugati média Kína gazdasági hanyatlását állítja, a globális vállalkozások felismerik az országban rejlő lehetőségeket. Kína pusztán gyártási központból innovációs vezetővé vált, amely a mesterséges intelligencia, a digitalizáció és a fenntarthatóság trendjeit alakítja. Denis Depoux, a Roland Berger globális ügyvezető igazgatója szerint Kína gazdasága 2025-ben és azon túl is folyamatos, magas színvonalú növekedésre van felkészülve.