Orbán Viktor a katari miniszterelnökkel tárgyalt
A gazdasági és energetikai együttműködésről valamint a békepárti politika esélyeiről tárgyaltak.
Orbán Viktor a katari miniszterelnökkel tárgyalt
Fókusz

Orbán Viktor a katari miniszterelnökkel tárgyalt

Fotó: Facebook/Szijjártó Péter
Eurázsia/MTI 28/11/2024 13:03
Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön a Karmelita kolostorban fogadta Mohammed bin Abdulrahman Ál Táni sejket, Katar Állam miniszterelnökét, külügyminiszterét, akivel a gazdasági és energetikai együttműködésről valamint a békepárti politika esélyeiről tárgyaltak – tájékoztatott Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.

Magyarország és Katar 2023. augusztusában, a katari emír budapesti látogatása során stratégiai szintre emelte kapcsolatait. Katar 2024-2030-as időszakra szóló nemzeti fejlesztési stratégiája széles befektetési lehetőségeket nyit meg a gyártás, a logisztika, az informatika, a pénzügyek, az egészségügy, és az oktatás területén, és hazánk érdekelt abban, hogy magyar cégek is kihasználják a bővülő üzleti lehetőségeket.

A két miniszterelnök tárgyalt arról is, hogy Katar a világ második legnagyobb LNG-, és harmadik legnagyobb földgáz-exportőre, így a jövőben komoly esély nyílik az energetikai együttműködésünk fokozására - közölte Havasi Bertalan, hozzátéve: Orbán Viktor köszönetet mondott vendégének a Hamasz által fogvatartott magyar túszok kiszabadítása érdekében tett katari erőfeszítésekért.

A magyar kormányfő méltatta Katar békeerőfeszítéseit a regionális konfliktusok és az ukrajnai háború vonatkozásában is. Büszkék vagyunk arra, hogy Katarral együtt tartozunk a globális békepárti többséghez - mondta.

Még szorosabbá válhat Magyarország és Katar stratégiai együttműködése, amelyból hazánk már eddig is sokat profitált - mondta már Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Budapesten.

A minisztérium közlemény szerint a tárcavezető katari kollégája látogatása kapcsán felidézte, hogy annak idején ő lehetett az első külföldi vendég, akit Mohammed bin Abdulrahman Ál Táni sejk miniszterelnöki eskütételét követően fogadott, ami mutatja Magyarország iránti feltétlen tiszteletét és barátságát is.

"Ez mindenképp fontos szerepet játszik abban, hogy Magyarország és Katar együttműködése az elmúlt években a stratégiai szintre emelkedett" - fogalmazott.

Majd rámutatott: "Magyarország és Katar a világot feszítő problémák döntő többsége esetében azonos álláspontot képvisel, mindketten a béke oldalán állunk. Együtt valljuk, hogy a fegyveres konfliktusokat minél előbb le kell zárni, és tárgyalásokkal, diplomáciai úton el kell érni a békét."

"Így van ez az ukrajnai háború esetén is. Büszkék vagyunk arra, hogy Katarral együtt tartozunk a globális békepárti többséghez, s így együtt képviseljük azt az álláspontot, hogy minél előbb fegyverszünetre és békére van szükség Ukrajnában is" - szögezte le.

Majd arra is kitért, hogy a katari kormányfőnek személyesen is komoly érdeme van abba, hogy sikerült a Hamász terrorszervezet által elrabolt magyar túszok közül hármat kiszabadítani.

Szijjártó Péter ezután kifejtette, hogy abban is teljes egyetértés van, hogy a vallási alapú üldöztetésnek véget kell vetni a világban, és ezért közösen lépnek fel ez ellen. "Mi, magyarok egy ezeréves keresztény államként mindig is felelősséget éreztünk a keresztény közösségekért világszerte, főleg azok iránt, akik bajban vannak, vagy üldöztetést szenvednek el" - mondta.

Méltatta a közel-keleti országot a terrorizmussal szembeni fellépése miatt is, arra figyelmeztetve, hogy a terrorizmus és az illegális migráció "ördögi kört" alkot egymással.

"Ezért mindenki, aki a terrorizmus ellen küzd, hozzájárul ahhoz, hogy az illegális migrációs hullámok minél visszafogottabbak legyenek" - jegyezte meg.

"Mivel mi, magyarok hosszú évek óta szembesülünk ezzel a kihívással, ezért hálásak vagyunk Katarnak, hogy a terrorellenes küzdelmükkel hozzájárulnak ahhoz, hogy csökkenjen a Magyarországra háruló migrációs nyomás" - tette hozzá.

A miniszter arról is beszámolt, hogy a Katarral folytatott stratégiai együttműködés a gazdaság számos területén hozott komoly hasznokat Magyarország és a magyar gazdaság számára.

Tájékoztatása szerint az átfogó mezőgazdasági együttműködés keretében rendkívüli módon fellendült a magyar mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek katari exportja, ami újabb távlatokat nyit a hazai szektor számára.

"Például a sajtexportunk meghaladta a 100 tonnát az idei esztendőben. A magyar premixek kiszállítása olyan mértékben nőtt, hogy havonta 200 tonna takarmányt állítanak elő belőlük Katarban, és a magyar élő baromfi és tojás exportja is nagy lendületet vett idén. Csak az idei esztendőben hárommillió tojás exportjára került sor" - sorolta.

"Mindezen mezőgazdasági együttműködések folytatásáról most megállapodás született" - tudatta.

Továbbá érintette azt is, hogy Katar fontos szerepet játszhat majd a jövőben a magyar energiabiztonság terén is, hiszen már megindultak a vállalatközi tárgyalások arról, hogy a katari cseppfolyósított földgázt mily módon lehetne bevonni a magyar ellátásba 2027-től.

Végezetül azt közölte, hogy Magyarország az Európai Unió soros elnökeként külön figyelmet szentel az Öböl-menti térséggel folytatott együttműködésre.

"Továbbra is azt gondoljuk, hogy az Európai Unió komoly hasznot húzhatna abból, ha a világ rendkívül gyorsan, dinamikusan növekedő részével a lehető legszorosabb együttműködést építené fel, ezért továbbra is azt szorgalmazzuk, hogy az Európai Unió kössön szabadkereskedelmi megállapodást az Öböl Menti Együttműködési Tanács országaival, és adjon minél előbb vízummentességet az onnan ideutazni kívánó emberek számára" - hangsúlyozta.
Továbbiak

A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások