Orbán Viktor Bakuban: a józan ész vezérelte klímapolitikára van szükség
Magyarország vezető szerepet tölt be a gazdaságilag fenntartható éghajlatvédelem területén, és az EU-országok között a negyedik helyen áll az egységnyi megtermelt energiára jutó szén-dioxid-kibocsátás csökkentésében - emlékeztetett a magyar kormányfő a bakui klímacsúcson.
Orbán Viktor Bakuban: a józan ész vezérelte klímapolitikára van szükség
Fókusz

Orbán Viktor Bakuban: a józan ész vezérelte klímapolitikára van szükség

Orbán Viktor miniszterelnök az ENSZ 29. nemzetközi éghajlatváltozási konferenciáján (COP29) Bakuban 2024. november 12-én. A nemzetközi tanácskozást november 11. és 22. között rendezik az azeri fővárosban. Fotó: Kormany.hu/MTI
Eurázsia/Kormany.hu 12/11/2024 17:45

A józan ész és nem ideológiák vagy pánik által vezérelt klímapolitikát szorgalmazott Orbán Viktor miniszterelnök kedden Bakuban, az ENSZ éves éghajlatváltozási konferenciáján (COP29).

Klímapolitikánkat körültekintő megfontolásnak és józan észnek kell vezérelnie, nem pedig ideológiának, túlzott riadalomnak vagy pániknak - fogalmazott a magyar miniszterelnök, aki több mint 40 állam- és kormányfő között szólalt fel az Azerbajdzsánban tartott tanácskozáson.

Orbán Viktor emlékeztetett: a múlt heti budapesti informális EU-csúcson az európai vezetők egy új nyilatkozatot fogadtak el a versenyképességről, ami az EU klímaügyi megközelítését is alakítani fogja. Hangsúlyozta: folytatnunk kell a zöld átmenetet, miközben továbbra is használjuk a földgázt, az olajat és az atomenergiát.

Orbán Viktor miniszterelnök az ENSZ 29. nemzetközi éghajlatváltozási konferenciáján (COP29) Bakuban 2024. november 12-én. A nemzetközi tanácskozást november 11. és 22. között rendezik az azeri fővárosban. Fotó: Kormany.hu/MTI

Leszögezte: az éghajlatváltozás árát nem fizethetik meg a gazdák, akik gazdaságunk és társadalmunk gerincét alkotják.

Hozzátette: a gazdákra és a vállalatokra nem róhatnak irreális terheket vagy bonyolult szabályokat, inkább gyakorlati támogatást kell nyújtani nekik. A zöld átmenetet és a klímaváltozás elleni harcot nem az üzleti közösség ellenében, hanem velük együttműködésben kell megvalósítani - mondta.

Hangsúlyozta: világos pénzügyi garanciákra és jelentős befektetésekre van szükség, a nagyvállalatoknak pedig méltányosan hozzá kell járulniuk a klímavédelemhez. Magyarországra kitérve emlékeztetett: úgy pozícionáljuk magunkat, hogy az elektromos járművek fejlesztésében és az áramtárolásban jelentős szereplők legyünk.

Továbbra is befektetünk a már amúgy is erős nukleáris iparunkba, 70 százalékra növelve részesedését a teljes elektromos igényünk kielégítésében. Hozzátette azt is, hogy földrajzilag kulcsszerepet játszunk a Kelet és Nyugat közötti energiatranzitban. Magyarország a legalacsonyabb lakossági rezsiköltségekkel tűnik ki Európában, miközben az elmúlt évek egyik legmagasabb zöldenergia-bővülését érte el - jegyezte meg.

Magyarország vezető szerepet tölt be a gazdaságilag fenntartható éghajlatvédelem területén, és az EU-országok között a negyedik helyen áll az egységnyi megtermelt energiára jutó szén-dioxid-kibocsátás csökkentésében - emlékeztetett.

A jövőről szólva elmondta: még ambiciózusabb célokat tűztünk ki 2030-ra. Nem 40, de egyenesen 50 százalékos csökkentést célzunk meg például az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésében. Közös munkával egyensúlyba tudjuk hozni az ambíciót a pragmatizmussal, Európát az éghajlatváltozás elleni küzdelem globális vezetőjévé téve, kompromisszumban iparunk és mezőgazdaságunk jólétével - zárta felszólalását Orbán Viktor.


Agrárminisztérium: a klímaváltozás elleni küzdelem nem mehet a gazdák kárára!
"Hazánk elkötelezett a klímaváltozás elleni küzdelem mellett, ugyanakkor a gazdák versenyképességét és a biztonságos élelmiszer-ellátást nem veszélyeztethetjük" - hívta fel a figyelmet Nagy István agrárminiszter az ENSZ Éghajlatváltozási Konferenciáján (COP29) Bakuban.

A minisztérium keddi közleménye szerint a tárcavezető arra emlékeztetett, hogy az elmúlt időszak szélsőséges időjárásának hatásai a szárazság, az aszály, vagy az árvizek ráirányították a figyelmet a klímaváltozás elleni közös cselekvésre. A szélsőséges időjárás jelentette kihívásokra a válaszokat közösen kell megtalálnunk, erre teremt lehetőséget az ENSZ Éghajlatváltozási Konferenciája (COP29) is, ami hétfőn kezdődött Bakuban, a rendezvényen pedig több mint 200 ország képviselője vesz részt - tette hozzá.

A miniszter kitért arra is, hogy a klímaváltozás elleni küzdelemben fontos szerepet játszik a fenntartható mezőgazdaság és erdőgazdálkodás. A gazdálkodók számára ugyanakkor rendkívüli módon bántó volt, hogy az éghajlatváltozásért többen a mezőgazdasági termelőket tették felelőssé. Ezt a leghatározottabban vissza kell utasítani - emelte ki a miniszter. Ha van valaki, akinek elemi érdeke, hogy az éghajlat megfelelő legyen, akkor azok a gazdálkodók, akiknek a föld a megélhetésük és a jövőjük záloga. Éppen ezért nem lehet hagyni, hogy a szélsőséges zöld ideológiák rátelepedjenek az agráriumra.

Mint rámutatott: a gazdálkodók nemcsak megművelik és élhetővé teszik a tájat, hanem a mindennapi kenyeret is biztosítják a családok asztalára. A teremtett világunk fenntartása közös kötelességünk, ugyanakkor az agráriumból élők megélhetését és a biztonságos élelmiszer-ellátást nem veszélyeztethetjük - emelte ki Nagy István.

Kifejtette, a legbiztonságosabb termék az, amelyik rövid ellátási láncból származik. Meg kell győzni a vásárlókat, hogy mindig válasszák a helyi, a hazai és a szezonális termékeket, mert így nemcsak az ökológiai lábnyom lesz kisebb, hanem a magyar gazdák megélhetését és a nemzetgazdaságot is támogatják. A hazai élelmiszerek fogyasztása és népszerűsítése éppen ezért környezetvédelmi szempontból is kiemelt feladat - fűzte hozzá az agrártárca vezetője.
Továbbiak

A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások