Orbán Viktor: örülünk, hogy Kirgizisztán is a béke oldalán áll
Orbán Viktor a kirgiz és üzbég elnökkel is kétoldalú tárgyalásokat folytatott a Türk Államok Szervezetének biskeki csúcstalálkozójának margóján. A magyar miniszterelnököt egy rangos díjjal is kitüntették. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pedig emlékeztetett:  rekordokat dönt a Magyarország és a türk államok közötti együttműködés.
Orbán Viktor: örülünk, hogy Kirgizisztán is a béke oldalán áll
Fókusz

Orbán Viktor: örülünk, hogy Kirgizisztán is a béke oldalán áll

Fotó:Szadir Dzsaparov kirgiz elnök (j) fogadja Orbán Viktor miniszterelnököt Biskekben 2024. november 5-én. Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Eurázsia/MTI/KKM 06/11/2024 11:04

Orbán Viktor a kirgiz és üzbég elnökkel is kétoldalú tárgyalásokat folytatott a Türk Államok Szervezetének biskeki csúcstalálkozójának margóján. A magyar miniszterelnököt egy rangos díjjal is kitüntették. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pedig emlékeztetett:  rekordokat dönt a Magyarország és a türk államok közötti együttműködés.

Magyarország nagyra becsüli Kirgizisztán globális biztonság érdekében tett erőfeszítéseit és azért dolgozik, hogy az országnak ne csak hazánkkal, hanem az Európai Unióval is minél szélesebb körű együttműködése valósulhasson meg - erről Orbán Viktor magyar miniszterelnök beszélt Biskekben.

A kormányfő a kirgiz elnökkel történő találkozóján úgy fogalmazott: a sors kezét látja abban, hogy hat évvel ezelőtt éppen Kirgizisztánban vették fel Magyarországot a Türk Tanácsba. Azóta tagja Magyarország politikailag is ennek a közösségnek.

Hozzátette: Magyarország európai uniós tagként jó szolgálatot tesz a kirgizeknek és Kirgizisztánnak is azzal, hogy az európai politika fórumain mindenhol fellép az érdekében. Azért dolgoznak, hogy Kirgizisztánnak ne csak Magyarországgal, hanem az egész Európai Unióval minél mélyebb és szélesebb együttműködése valósulhasson meg - jelezte.

Orbán Viktor azt mondta, nagyra becsülik a térség és azon belül is Kirgizisztán erőfeszítéseit a globális biztonság érdekében. Nagyra értékelik a terrorszervezetekkel szembeni következetes fellépésüket és sokra tartják a békepárti álláspontjukat, hiszen Magyarország egy olyan ország, amely ezer napja egy háborúban álló ország szomszédjában él - közölte.

Rámutatott: Ukrajna a szomszédunk és a háború ellentétes a magyarok érdekével, annak minél gyorsabb lezárásában vagyunk érdekeltek.

"A magyar egy olyan nép, amely a békében jó, a háborúban kevésbé. Békében tudunk jól teljesíteni és örülünk, hogy Kirgizisztán is a béke oldalán áll, s így mindketten tagjai vagyunk a globális békepárti többségnek, és dolgozunk is meg imádkozunk is azért, hogy a béke minél hamarabb elérkezzen" - fogalmazott.

Felidézte, hogy négy évvel ezelőtt a kétoldalú kapcsolatokat a stratégiai partnerség szintjére emelték. Ennek eredménye, hogy a két ország közötti kereskedelmi forgalom nő, idén meg is duplázódik.

Ugyancsak felidézte, hogy a legutolsó tárgyaláson a kirgiz elnök megjelölte azt a két területet, amelyet az együttműködés középpontjába kívánt állítani: az egyik a vízi energia volt, a másik pedig a mezőgazdaság. Emlékeztetett, hogy korábban létrehoztak egy magyar-kirgiz befektetési alapot, annak forrásait egy vízierőmű építésére fogják felhasználni, és a mezőgazdaság területén is értek el eredményeket.

Magyar vállalatok, azon belül is mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalatok jelentek meg Kirgizisztánban, ahol az első vetőmagtermelési területeket ki is jelölték. "Ezt be is vetettünk, és úgy látom, hogy szép eredménnyel fogunk ott gazdálkodni" - mondta Orbán Viktor.

A miniszterelnök biztosította a kirgiz elnököt arról, hogy a küszöbön álló bakui COP29 csúcstalálkozón Magyarország támogatni fogja a kirgiz kezdeményezést, amely a hegyvidéki kultúrának és életformának a fenntartását és védelmét célozza.

Köszönetét fejezte ki a kétszáz kirgiz ösztöndíjas Magyarországra küldéséért. Azt mondta, örülnek annak, hogy nagy a túljelentkezés és még többen szeretnének jönni. "Mi készen állunk arra, hogy fogadjuk őket" - fogalmazott.

Kiemelte, a kinti magyar barátságot leginkább azok a fiatalok viszik tovább majd, akik most egymás országában tanulnak, úgyhogy "mi ezt egy oktatási ügynek tekintjük, de egyben politikai beruházásként is tekintünk rá".

Köszönetét fejezte ki azért is, hogy most már Kirgizisztánban is lehetséges magyar nyelven tanulni.

Közölte, 2025-ben Budapesten lesz az újabb informális Türk Tanács találkozó, amelyre várják a kirgiz elnököt is.

Orbán Viktor kiemelte, hogy a magyarok az egyetlen olyan keleti nép, amely miközben nyugatra vándorolt, sikerült megmaradnia, és saját államot létrehoznia. 1100 év hosszú idő, de a magyarokból nem veszett ki "az eredet tudata". Mindig is baráti és testvéri érzelmekkel viszonyultunk a türk népekhez, köztük a kirgizekhez is - mondta.

Orbán Viktor miniszterelnök kedden érkezett hivatalos látogatásra Kirgizisztánba. A látogatás keretében magas szintű megbeszéléseket terveznek, amelyek során a felek Kirgizisztán és Magyarország stratégiai partnerségének számos kérdéséről tárgyalnak. Több olyan dokumentum aláírását is tervezik, amelyek a kétoldalú együttműködés további fejlesztését és erősítését célozzák - közölte korábban Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke. Hozzátette: Orbán Viktor Biskekben részt vesz a Türk Államok Szervezete Államfői Tanácsának szerdán tartandó ülésén is.
Orbán Viktor miniszterelnök a Türk Államok Szervezete csúcstalálkozója előtt Savkat Mirzijojev üzbég elnökkel is tárgyalt Biskekben - tájékoztatott Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.

Megállapították: Magyarország és Üzbegisztán együttműködése látványosan fejlődött az elmúlt években, 2021-ben stratégiai partnerségi szintre emeltük kapcsolatainkat, rendszeres a magas szintű párbeszéd. Ez a politikai folyamat pedig utat nyitott az üzbegisztáni piac iránt érdeklődő magyar vállalatok előtt.

Energetikai együttműködésünk is egyre több területre kiterjed, ráadásul Üzbegisztán is csatlakozni szeretne a Magyarország energiabiztonsága szempontjából kulcsfontosságú Zöld Energiafolyosó projekthez - mondta Havasi Bertalan, hozzátéve: Orbán Viktor és Savkat Mirzijojev megbeszélésén ezen kívül szóba került a vízgazdálkodási, a közlekedési és az oktatási együttműködés, valamint aktuális nemzetközi kérdéseket is megvitattak.
A Türk Világ Legfelsőbb Rendje
Ebben az évben Orbán Viktor miniszterelnök vehette át a Türk Államok Szervezete (TÁSZ) csúcstalálkozója alkalmából odaítélt "a Türk Világ Legfelsőbb Rendje" kitüntetést.
 A díjat Szadir Dzsaparov kirgiz elnök adta át a magyar kormányfőnek.

A Türk Világ Legfelsőbb Rendje a Türk Államok Szervezete legmagasabb kitüntetése, amelyet 2019-ben alapítottak. Az elismerést olyan kiemelkedő vezetők kapják, akik jelentős mértékben hozzájárulnak a türk államok közötti egység és együttműködés megerősítéséhez, valamint a közös kulturális örökség ápolásához.

A hivatalos méltatás szerint Orbán Viktor "a Magyarország és a türk államok közti kapcsolatok erősítéséért tett kimagasló erőfeszítéseiért, valamint a türk világon belüli együttműködés előmozdításáért való jelentős hozzájárulásáért" érdemelte ki az elismerést.

Sajtófőnöke beszámolója szerint Orbán Viktor köszönő beszédében elmondta: mi magyarok vagyunk a legnyugatibb keleti nép, keletről vándoroltunk Európába, és a hasonlóan vándorló népek közül mi egyedül maradtunk fenn. Fontosnak nevezte, hogy Magyarország és a türk világ kapcsolata ne a lezárt múlt, hanem egy élő kapcsolat legyen. Kiemelte: nem személyes érdemnek tekinti az elismerést, hiszen az elmúlt száz évből sok-sok ember munkája van ebben a kitüntetésben. Végezetül kifejtette: hisz abban, hogy a türk népek közössége a világ egyik legsikeresebb térsége lesz.
Rekordokat dönt az együttműködés Magyarország és a Türk Államok Szervezetének (TÁSZ) tagországai között, amelyekkel hazánk az utóbbi tizenöt évben 350 százalékkal növelte a kereskedelmi forgalmát - jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Biskekben.

A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető a TÁSZ külügyminiszteri tanácsülésén felidézte, hogy Magyarország hat éve csatlakozott megfigyelőként a szervezethez, de a kapcsolatépítés a tagállamokkal immár közel tizenöt éve tart.

"És emlékszem, hogy azok, akik ma egymást követve kopogtatnak az önök ajtaján, korábban kinevettek vagy erősen bíráltak minket ezért" - fogalmazott.

Leszögezte, hogy bár a magyar kormány nem kizárólag érdekalapú barátságként tekint a kapcsolatokra a türk államokkal, az együttműködés sok sikert hozott az utóbbi években, hazánk sokat profitált belőle.

Üdvözölte, hogy rekordot döntött a kereskedelmi forgalom Magyarország és az öt TÁSZ-tagország közt, ennek értéke most először haladta meg az ötmilliárd dollárt, ami egy év alatt 20 százalékos, tizenöt év alatt 350 százalékos növekedést jelent.

Továbbá jó hírnek nevezte, hogy most fordult elő először, hogy a türk államokból több mint ötezer diák jelentkezett a számukra fenntartott évi 1040 magyarországi ösztöndíjas felsőoktatási helyre.

Szijjártó Péter érintette az energetikai együttműködés kérdését is, és kiemelte, hogy az együttműködés a TÁSZ-országokkal tovább erősítette hazánk ellátásának biztonságát.

Aláhúzta: Magyarország lett az első olyan, Törökországgal nem szomszédos ország, ahova török földgáz érkezik, emellett idén elindult a gáz szállítása Azerbajdzsánból is, tavaly pedig elkezdődött a kitermelés a részben a Mol által üzemeltetett kazahsztáni földgázmezőből.

Ezt követően tudatta, hogy a magyar kormány megkezdte az általa vállalt 100 millió dollár átutalását a Türk Befektetési alap számára. A Budapesten található Aszálymegelőző Intézet pedig elindította az első projektjét.

Illetve elmondta, hogy tanulmányozták a most aláírásra kerülő egyetértési megállapodásokat, például a közös polgári védelmi mechanizmus létrehozására és a digitális gazdasági partnerségre vonatkozóan, és hazánk kész ezeken a területen is az együttműködésre.

Végül kiemelte, hogy jövőre Budapest lesz a házigazdája a TÁSZ informális csúcstalálkozójának, miután korábban már külügyminiszteri és energiaügyi miniszteri értekezletnek is otthont adott.

A miniszter arra is kitért, hogy az emberiség a veszélyek korában él, s Közép- és Délkelet-Európa, Közép-Ázsia és a Kaukázus is súlyos biztonsági kihívásokkal szembesül napjainkban.

Emlékeztetett, hogy Magyarország lassan ezer napja él az ukrajnai háború közvetlen szomszédságában, és csaknem ezer napja érvel a tűzszünet és a béketárgyalások mellett a háborúpárti fősodor ellenében, amely a harctéri helyzettől, a súlyos eszkalációs kockázattól függetlenül továbbra is a fegyverszállítások pártján áll, támogatva ezen eszközök bevethetőségét mélységi oroszországi célpontok ellen.

"Ez egy igen veszélyes álláspont a szomszédságra nézve (…) Ezért szeretném Magyarország elismerését és háláját kifejezni a TÁSZ minden tagjának az elkötelezett békepárti álláspontjukért" - mondta.

Majd rámutatott, hogy mára nyilvánvaló lett, hogy a megoldást nem a csatatéren kell keresni, ott csak még több halott és még nagyobb pusztítás van, ehelyett diplomáciai rendezésre van szükség.

Ennek kapcsán pedig kifejtette, hogy noha az "észak-atlanti buborékban" az a képzet alakult ki, hogy a háborúpárti erők vannak többségben a világban, ez nem igaz, globálisan békepárti többség van, ennek pedig Magyarország is részese a türk államokhoz hasonlóan.

Továbbiak

A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások