A jeles évfordulón huszonnégy ország képviseltette magát állam- és kormányfői szinten – emellett több mint száz állam küldött delegációt –, az Európai Unió tagállamai közül egyedüliként Magyarország vett részt a fórumon, Orbán Viktor a kínai elnök meghívására utazott Pekingbe. „Magyarország készen áll a további együttműködésre Kínával és minden, konnektivitást támogató országgal” – húzta alá a kormányfő a fórumon felszólalva.
A rendezvény remek lehetőséget nyújtott az állam- és kormányfők közötti egyeztetésekre is. Így tett Orbán Viktor és Xi Jinping is. A kínai elnök a tárgyalásokat követően kijelentette: meg kell ragadni az alkalmat, hogy a lendületet kihasználva a két ország továbblépjen és új szintre emeljék a kínai–magyar átfogó stratégiai együttműködést. A magyar miniszterelnök hangsúlyozta, Kína a jövőben is számíthat arra, hogy az európai politikai vitáktól függetlenül, Magyarország része marad a BRI kezdeményezésnek, és keresi az együttműködést Pekinggel.
A fórumon részt vett Vlagyimir Putyin orosz elnök is, aki szintén egyeztetéseket folytatott Orbán Viktorral. – A mai geopolitikai körülmények között a kapcsolattartás és a kapcsolatok fejlesztésének lehetőségei nagyon korlátozottak, ezért örömteli, hogy néhány európai országgal fenn tudjuk tartani és fejleszteni tudjuk partnerségünket. Az egyik ilyen ország Magyarország – mutatott rá Putyin.
Hazánk képviseletében részt vett a fórumon Matolcsy György jegybankelnök is, aki felszólalásában hangsúlyozta, a nyugati zéró összegű játszma gondolkodással ellentétben a BRI előnyös az összes részes fél számára. Kijelentését egyébként hamar felkapta a kínai média, rengeteg platformon idézték a jegybankelnök szavait.
A magyar delegáció többnapos kínai látogatása alatt több megállapodás is született a különböző kínai partnerekkel. Ezek közül a két legfontosabb a Huawei információs és kommunikációs technológiai vállalattal köttetett egyetértési megállapodás, valamint a világ legnagyobb bankjával, a Kínai Ipari és Kereskedelmi Bankkal kötött, az együttműködés elmélyítéséről szóló egyezség. Ezek mellett még tíz, többek közt a digitális gazdaság, az új energiahordozók és szén-dioxid mentesítés, az 5G és a 6G, a gyógyszeripari és orvosi berendezések gyártása, a kkv-k, a zöld gazdaság, illetve a mesterséges intelligencia területére összpontosító megállapodás született a felek között.
A szerző külpolitikai újságíró, az Eurázsia szerkesztője.
Ez a cikk az Eurázsia 2023. decemberi számában jelent meg. A magazin elérhető országszerte többek közt az újságosoknál, hipermarketekben és benzinkutakon. Előfizetési lehetőségeiről pedig a neumannlapkiado@nje.hu címen érdeklődjenek!