Lezsák Sándor, a Magyar Országgyűlés alelnöke, a rendezvény fővédnöke Kövér László, az Országgyűlés elnöke és Orbán Viktor miniszterelnök nevében is köszöntötte a 19. Kurultajra érkezett hun és türk tudatú küldöttségek vezetőit. Szavai szerint a Kurultáj a népi diplomácia évezredes keleti értékeit közvetítő és megújító nagy, európai ünnep, amelynek a nagy múltú Bugac, „a hun-türk tudatú népek zarándokhelye” ad otthont.
A Kurultajnak nemcsak múltja, de jövőképe is van, hosszú ideje a fiatal hagyományőrzők és a fiatal családok közös ünnepe – méltatta a rendezvényt.
Kiemelte: a rokontudat olyan „közös nemzeti valuta”, amely erősíti a gazdasági, társadalmi, kulturális és a sportkapcsolatokat is.
Kubanicsbek Ömüralijev, a Türk Államok Szervezetének főtitkára elmondta, hogy a Kurultaj összehozza a türk világ képviselőit, a hun-türk tudatú népeket, amelyek itt közös múltjukat ünneplik, közös hagyományaikra emlékeznek. Eközben ugyanakkor szeretnének kapcsolatokat építeni többek között a gazdaságban, az oktatásban, a kereskedelemben és a közlekedésben is – jegyezte meg.
Sahin Musztafajev, a Türk Akadémia elnöke a hun-türk tudatú népek ősi értékeiről szólva arról beszélt, hogy a hagyományok továbbvitele, az összefogás a biztonságérzetet, a biztonságot is növeli. Hozzátette: a közös jövőt sok platformon építik, Petőfi Sándor születésének centenáriumára például több türk nyelven jelentek meg a magyar költő verseinek fordításai.
Bíró András Zsolt antropológus, a Kurultaj fő szervezője hangsúlyozta,a magyar hagyományőrzők megvalósítottak egy olyan ünnepet, amelyet talán évszázadok óta várt a magyarság. Mára ez a kezdeményezés olyan naggyá vált, hogy a hun és türk tudatú népek mindegyike képviselteti itt magát.