Partnerség a jövőért
A Türk Államok Szervezete (TÁSZ) 2009-es megalakulása óta nemzetközi elismerést vívott ki magának mint kormányközi szervezet, amelynek célja a tagállamai és megfigyelő államai közötti széles körű együttműködés előmozdítása a közös érdekek mentén.
Partnerség a jövőért
Vélemény

Partnerség a jövőért

Fotó: TÁSZ
08/07/2025 13:42

Kubanychbek Omuraliev nagykövet, a Türk Államok Szervezetének főtitkára

A Türk Államok Szervezete (TÁSZ) 2009-es megalakulása óta nemzetközi elismerést vívott ki magának mint kormányközi szervezet, amelynek célja a tagállamai és megfigyelő államai közötti széles körű együttműködés előmozdítása a közös érdekek mentén. A TÁSZ több mint egyszerű platform a gazdasági együttműködés, a kereskedelem vagy a regionális integráció számára. Sokkal mélyebb alapokon nyugszik, amelyeket évszázados közös történelem, közös nyelv, gazdag kulturális örökség és tartós hagyományok formáltak. Nem csupán egy stratégiai szövetség, hanem bizalmon, szolidaritáson és a jövőre vonatkozó közös elképzelésen alapuló kötelék.

Azzal, hogy 2018-ban Magyarország megfigyelőként csatlakozott, a TÁSZ kiszélesítette hatókörét a türk államok és az európai intézmények közötti együttműködés elmélyítésében. Magyarország „keleti nyitás” stratégiája, amelyet 2010-ben indítottak el, sarkalatos fordulatot jelentett az ország külpolitikájában. Ez a stratégia messze nem pusztán szimbolikus, hiszen konkrét eredményeket hozott. Magyarország stratégiai partnerségi megállapodásokat kötött a TÁSZ mind az öt tagállamával, amelyek túlmutatnak a diplomáciai formaságokon, és tanúbizonyságot tesznek tartós elkötelezettségéről a türk világgal ápolt hosszú távú, sokoldalú együttműködésről.

Rendkívül rövid idő alatt Magyarország és a tagállamok kölcsönösen nagykövetségeket nyitottak, demonstrálva a kétoldalú kapcsolatok elmélyítésére irányuló elkötelezettségüket. Ebben a partnerségben mérföldkő volt a TÁSZ budapesti képviseleti irodájának megnyitása – amely Magyarország hídszerepét jelképezi a türk régió és Európa között.

Amellett, hogy aktívan részt vesz a TÁSZ ülésein, Magyarország számos kezdeményezésnek adott otthont. A 2024-es biskeki csúcs óta Magyarország sikeresen szervezett számos jelentős találkozót. Legutóbb pedig a szervezet állam- és kormányfőinek informális csúcstalálkozóját tartották Budapesten – az elsőt, amelyet megfigyelő állam területén rendeztek. A török világgal és a TÁSZ-szal való együttműködés előmozdítása iránti rendíthetetlen elkötelezettsége miatt Orbán Viktor miniszterelnököt a 2024-es biskeki csúcstalálkozón a Türk Világ Legfelsőbb Rendje díjjal tüntették ki.

A történelmi és kulturális kötelékek Magyarország és a türk világ között erősek és tartósak. Magyarország ősi kapcsolatai a kipcsakokkal, valamint Attila hun öröksége nem csupán a regionális folklór elemei, hanem közös történelmi szállal kötik össze népeinket. Nem véletlen, hogy sok magyar szó hasonlít a török nyelvek szavaihoz, ami évszázados kulturális rokonság tanúbizonysága. Még Budapest szívében is találhatók olyan harcosok emlékművei és szobrai, amelyek feltűnően hasonlóak a közép-ázsiaiakhoz – élénken emlékeztetve közös nomád örökségünkre, a bátorság értékeire és a történelem tiszteletére.

A türk régió, amely 175 millió embernek ad otthont és 4,5 millió négyzetkilométert fed le, hatalmas lehetőségeket kínál a kereskedelem és a befektetések számára. 2024-ben együttes GDP-nk meghaladta a 2,1 billió dollárt, ami egyre növekvő piacot jelent. A 2024-es eredmények szerint a TÁSZ-országok együttes kereskedelmi forgalma 1,1 billió dollár volt. Magyarország gazdasági kapcsolatai a TÁSZ-országokkal folyamatosan növekedtek, az éves kereskedelem elérte a 6 milliárd dollárt. Budapest ma aktív szerepet játszik a regionális energiarendszerekben: az első nem szomszédos ország, amely Törökországból importál földgázt, és energiaügyi együttműködést is folytatott Azerbajdzsánnal és Kazahsztánnal. Különösen jelentős mérföldkő volt Magyarország csatlakozása a Türk Befektetési Alaphoz 2024-ben, 100 millió dolláros hozzájárulással.

Földrajzi elhelyezkedésünk erősségünk: Eurázsia szívében fekszünk. A selyemút újjáélesztése olyan kezdeményezéseken keresztül, mint a Középső Folyosó, a TÁSZ régiót megkerülhetetlenné tette Ázsia és Európa között. Magyarország aktív részvétele ezekben az útvonalakban stratégiai és üdvözlendő fejlemény.

A gazdaságon túl Magyarország fontos partner lett az oktatásban és a kultúrában. A Stipendium Hungaricum programon keresztül ösztöndíjakat kínál a TÁSZ tagállamaiból érkező diákoknak. Tavaly több mint 5000 diák jelentkezett magyar egyetemekre. Magyarország jelentős szerepet játszik a TÁSZ környezetvédelmi projektjeiben is. Budapest ad otthont az Aszálymegelőzési Intézetnek, amely már terepmissziókat is indított a tagállamokban a vízhiány és az éghajlatváltozás elleni küzdelem segítésére.

Ezen egyedi történelmi és kulturális kötelékek elismeréseként rendezték meg a TÁSZ informális csúcstalálkozóját Budapesten Orbán Viktor meghívására. Ez az alkalom újabb mérföldkövet jelentett a szervezet történetében, mivel ez volt az első csúcstalálkozó, amelyet egy megfigyelő államban hívtak össze. A tárgyalásokon aláírt budapesti nyilatkozat átfogó ütemtervet vázolt fel az együttműködés elmélyítésére kulcsfontosságú területeken, beleértve a gazdasági integrációt, a technológiai innovációt, a környezeti fenntarthatóságot és a regionális biztonságot.

Az elmúlt 15 évben a TÁSZ jelentős előrelépést tett az egység megerősítésében, az együttműködés fokozásában és a fenntartható fejlődés előmozdításában tagállamai és megfigyelői között. Továbbra is elkötelezettek vagyunk a regionális kapcsolatok elmélyítése, a gazdasági integráció előmozdítása, a digitális átalakulás felgyorsítása, valamint a környezeti fenntarthatóság és a biztonság megőrzése iránt. Ezeken a kollektív erőfeszítéseken keresztül a türk világ nem csupán földrajzi régióként, hanem dinamikus gazdasági erőként, innovációs központként és a regionális együttműködés modelljeként jelenik meg.

Ez a különkiadás nagyszerű lehetőséget kínál az olvasóknak, hogy jobban megértsék Magyarország és a TÁSZ közötti együttműködést. Örömmel ajánljuk figyelmükbe elgondolkodtató kommentárokat tagállamaink külügyminisztereitől. A TÁSZ család továbbra is elkötelezett az innováció, az integráció és az együttműködés iránt a közös kihívásokkal szemben, miközben szembenézünk modern korunk kihívásaival. Amellett, hogy együtt ünnepeljük az eddigi eredményeket, remélem, hogy ez a kiadvány hozzájárul majd egy erősebb, jobban összekapcsolt és virágzóbb türk világra vonatkozó közös jövőképünk megalkotásához is.

A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások