"A tendenciák a következők: az úgynevezett aranymilliárd országai tisztán objektív körülmények miatt fokozatosan elveszítik vezető szerepüket," - mondta Putyin a
TASZSZ szerint.
Az orosz államfő megjegyezte, hogy a globális dél országaiban és Ázsiában növekszik a termelés volumene. Elmondta, hogy a BRICS-országokban a GDP volumene nagyobb lett, különösen a csoport közelmúltbeli bővülése után, és mostanra "jelentősen meghaladta a G7-országokét".
Putyin megjegyezte, hogy a gazdasági és politikai gravitációs súlypont eltolódása nyomán egy többpólusú világrendszer kialakulása következik.Az orosz államfő szerint az ukrajnai események felgyorsítják a változásokat, de nem azok generálják.
Kosztur András, a XXI. Század Intézet vezető kutatója
Telegram-bejegyzésében a csúcstalálkozó eredményei közül kiemelte, hogy "a FÁK-országok külügyminiszterei elfogadtak egy közös nyilatkozatot a közel-keleti konfliktussal kapcsolatban, amelyben elítélik a terrorista akciókat, aggodalmukat fejezik ki a Gázát ért támadások és azok humanitárius következményei miatt, a harci cselekmények befejezésére szólítanak fel és az ENSZ döntésére hivatkozva a tartós béke megteremtését szorgalmazzák - azaz, ha nem is kimondva, de a kétállami megoldás felé hajlanak". Hozzátette, Putyin "ismét megerősítette azon álláspontját, hogy elítéli a terrorista módszereket, ugyanakkor a tartós békét csak a kétállami megoldás megvalósítása hozhatja el az izraeli-palesztin konfliktusban".
Bejegyzésében kitért arra is, hogy Aljakszandr Lukasenka belarusz elnök felszólalása során hangsúlyozta annak fontosságát is, hogy a FÁK fokozza az integrációt más formátumokkal, elsősorban a Sanghaji Együttműködési Szervezettel és a BRICS-szel is, és arra hívta fel Oroszországot, hogy járjon ezen folyamat élén. Belarusz jövőre csatlakozhat a Sanghaji Együttműködési Szervezethez és beadta jelentkezését a BRICS-tagságra is.