„Célul tűztük ki, hogy bekerüljünk a világ négy legnagyobb gazdasága közé. Egyébként egyes adatok, köztük a Világbank becslései szerint, Oroszország már jelenleg is a negyedik helyen áll, Japán előtt, a vásárlóerő-paritáson számított GDP tekintetében” – mutatott rá Vlagyimir Putyin. Az orosz elnök a Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórumon (SPIEF) beszélt az orosz gazdaság helyzetéről és az előtte álló kihívásokról.
Putyin hangsúlyozta, hogy Oroszország számára fontos a növekedés tartósan magas ütemének és minőségének biztosítása hosszú távon.
Putyin a világgazdaságról is beszélt az új többpólusú világrend összefüggésében, és felvázolta, milyen változásokra van szükség ahhoz, hogy az orosz gazdaság jól reagáljon a nemzetközi rend átalakulására. „A világgazdaság komoly és fundamentális változások korszakába lépett. Egy többpólusú világ alakul ki új növekedési központokkal, új befektetési és pénzügyi kapcsolatokkal az államok és vállalatok között” – húzta alá.
„Az orosz gazdaság képes reagálni ezekre a kihívásokra, és dinamikusan változik is, nagyobb erőre és stabilitásra tesz szert” – jegyezte meg.
Putyin felvázolt több jelentős strukturális változást, amely az ország gazdaságában végbemegy, ezek egyike az orosz export és import szerkezetének változására vonatkozik. Ezzel összefüggésben Oroszország elsődlegesen a baráti országokkal való gazdasági kapcsolatok erősítésére fog összpontosítani – jegyezte meg. Ezek az országok jelenleg Oroszország kereskedelmi forgalmának háromnegyedét teszik ki.
„Fokozni fogjuk a nemzeti valuták használatát a külkereskedelmi elszámolásokban, és növelni fogjuk az ilyen műveletek biztonságát és hatékonyságát” – mondta az elnök, hozzátéve, hogy a BRICS-országok jelenleg egy független fizetési rendszer kialakításán dolgoznak, amely nem lesz kitéve külső beavatkozásnak.
Putyin kijelentette, hogy Oroszország üdvözli a BRICS-szövetség további bővítését, és „támogatja más államok és partnerek azon törekvését, hogy szorosabbra fűzzék viszonyukat a BRICS-országokkal.”
„A BRICS-en belül nemcsak a gazdaság és a pénzügyek, hanem a biztonság, a humanitárius együttműködés és más ágazatok terén is tovább fogjuk fejleszteni a kapcsolatokat” – mondta Putyin, hozzátéve, hogy a blokk figyelembe veszi a globális kihívásokat és a nemzetgazdaságok növekvő kilátásait.