A jüanban végrehajtott összes fizetés értéke a SWIFT globális fizetési rendszer adatai szerint augusztushoz képest 2,77 százalékkal nőtt – közölte a Global Times.
Az év eleje óta számos jelentős fejlemény történt a jüan nemzetköziesítése terén. A kínai valuta vált Brazília devizatartalékainak második legnagyobb fizetőeszközévé, megelőzve az eurót. Argentina először használta a jüant külföldi adósságok visszafizetésére, Pakisztán pedig jüanban fizetett az Oroszországtól vásárolt nyersolajért.
A jüan 2022 januárjában lépte át először a világkereskedelemben betöltött részesedés 3 százalékos határát. A kínai gazdaság erősödésével párhuzamosan növekszik pozíciója a globális iparban és ellátási láncokban, a jüan szerepe ennek köszönhetően nemzetközi tartalékvalutaként és fizetési valutaként tovább erősödik.
Kínában a határokon átnyúló tranzakciók során a jüan elszámolások aránya a második negyedévben elérte az összes elszámolás 49 százalékát, először megelőzve ezzel a dollárt – állítják médiajelentések.
Az elmúlt években a jüan használati lehetőségei, hatékonysága és teljes volumene folyamatosan nőtt - mondta Wang Peng, a Pekingi Társadalmi Tudományok Akadémiájának kutatótársa, a Global Times-nak.
A jüan nemzetköziesítése elősegíti Kína gazdaságának és társadalmának előrehaladását, segít növelni kiviteli kereskedelmi hatékonyságát és hozzájárul a kínai ipar globális fejlődéséhez – fogalmazott Wang Peng, a Pekingi Társadalmi Tudományok Akadémiájának kutatója a Global Timesnak. – A jüan használata ugyanakkor más országok számára is javíthatja a kereskedelmi hatékonyságot és segíthet csökkenteni az árfolyam-ingadozások okozta veszteségeket – tette hozzá Wang.
Az ország gazdasági és társadalmi fejlődésének, hatalmas fogyasztási piacának és rengeteg kiváló partnerségének köszönhetően elkerülhetetlen, hogy a jüan egyre fontosabb pozíciót töltsön be a nemzetközi kereskedelemben – állapította meg Wang.
A németországi Frankfurt után Budapesten nyitotta meg második európai légiáru-kezelő központját a shenzheni repülőtér.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Brüsszelben bírálta a kínai elektromos járművekre kiszabott uniós büntetővámokat.