Rokonságtudat és nagy lehetőségek
Óriási a verseny, egyre többen akarnak befektetni Üzbegisztánban. Interjú Rózsa Józseffel, Magyarország üzbegisztáni nagykövetével.
Rokonságtudat és nagy lehetőségek
Tükör

Rokonságtudat és nagy lehetőségek

Fotó: Hegedüs Róbert
Őry Mariann 02/07/2024 22:00

Óriási a verseny, egyre többen akarnak befektetni Üzbegisztánban.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tavaly nyáron bejelentette, hogy különleges ipari övezetet hoz létre Üzbegisztán a magyar beruházók számára, valamint arról beszélt, hogy Magyar ország nagy lehetőségeket kapott a részvételre Üzbegisztán egyes ágazatainak modernizációjában. Milyen szinten van most a gazdasági együttműködés és a magyar befektetések?

Amióta kint vagyok, szinte hetente legalább egy céges de legáció érkezik. A legaktívabb a mezőgazdaság és az élelmiszeripar, a második helyen van a gyógyszeripar és az egészségipar, majd ezt követi a vízgazdálkodás és egyéb cégek, amelyek a termékeiket szeretnék eladni Üzbegisztánban. Nagyon széles a skála, nagy az érdeklődés, és vannak cégek, akik a behozatalra is nyitottak. A zászlóshajó projekt természetesen az OTP, az üzbég köztudatba azzal robbantunk be, hogy az OTP felvásárolta az Ipoteka Bankot. Tavaly a bank hetvenöt százalékát vették át, így ez lett a legnagyobb külföldi tulajdonban lévő kereskedelmi bank Üzbegisztánban. A maradék huszonöt százalék egyelőre állami kézben van, ennek kifizetésére a korábbi pénzügyi tranzakció lezárultát követő három éven belül kerül sor. Ez részben kormányzati sikernek is tekinthető, hiszen az üzbég bankszektor privatizációjában történő magyar részvétel először Orbán Viktor miniszterelnök és Savkat Mirzijojev jelenlegi üzbég elnök találkozóján vetődött fel, amikor az üzbég fél tanácsot kért a bankszektor privatizálásához.

Hogyan kapcsolódik be Üzbegisztán a globális vérkeringésbe? Kezdik felfedezni az országban rejlő lehetőségeket a világban?

Üzbegisztánban nagy a potenciál, nyitott az együttműködésre a világgal. A hagyományos partnerek, mint Kína, India, Törökország, Dél-Korea és az arab országok mellett már a legtöbb európai ország jelen van, sőt, afrikaiak, délkelet-ázsiaiak is. Thaiföld, a Maldív-szigetek, Malajzia és Indonézia a turizmus miatt erősíti a kapcsolatokat, egyre több charterjárat indul ezekbe a desztinációkba. Ehhez hasonlóan Európával is fontos az összeköttetések erősítése, ezért fontos számunkra a tavaly bejelentett, majd idén nyáron, június 30-án megvalósuló Taskent-Budapest járatnyitás.

Érdeklődnek az üzbégek Magyarország, mint turisztikai célpont iránt?

Magyarországot meglepően sokan ismerik Üzbegisztán szerte és örömmel látogatnának hazánkba az emberek. Az üzbegisztáni utazási irodáknál is tartja magát az a szemlélet, hogy csomagokban gondolkodnak. A budapesti járatra ráépítenének egy körutat: Budapest, Bécs és Prága. Szeretnék formálni ezen a szemléleten, hiszen Budapesten is nyugodtan el lehet tölteni egy hetet, de az országon belül is vannak bőven turistalátványosságok. Ha nem akarnak végig a fővárosban maradni, akkor is vannak remek magyarországi célpontok, amelyeket könnyebb megközelíteni, mint a környező fővárosokat.

Fotó: Hegedüs Róbert

Nagykövetként milyen tervei vannak a kapcsolatok erősítésére?

Tavaly szeptemberi érkezésem után az egyik első célom az volt, hogy minden régió kormányzóját meglátogassam. Ez azért fontos, mert a kormányzóságok vezetői előszeretettel utaznak külföldre tárgyalni. Jellemzően nem a kormányzó, hanem a helyettese – hiszen az ő útját a kormányzó engedélyezi, a kormányzóét viszont már az elnök, tehát ez egy hosszadalmasabb folyamat. A tavalyi év végéig nem, de az idén tavasszal már sikerült eljutnom mindenhova, és Magyarországra is érkeznek regionális szintű delegációk. A legnagyobb eredmény Surxondaryo megye kormányzójának látogatása volt Magyarországra, ahol Szegedre is ellátogatott egy harmincöt fős üzleti delegáció kíséretében.

Hogyan tekintenek a magyarokra az üzbég emberek?

A türk barátság, a közös származásunk nagyon fontos az üzbégeknek. Jobban tisztában vannak például Vámbéry Ármin közép-ázsiai tevékenységével az átlagemberek, mint ha Magyarországon kérdeznénk Vámbéry munkásságáról. Természetesen a szovjet időkből származó emlékek is megvannak a lakosságban, ezért jó szívvel gondolnak a Magyarországról érkező jó minőségű élelmiszerekre, vagy éppen az Ikarus buszokra.

Milyen programokkal segíti a nagykövetség a magyar kultúra népszerűsítését?

Évről-évre eseményeket szervezünk a magyar kultúra napjára. Komolyzenei eseményekkel is készülünk, és a Nemzetközi Jazzfesztiválon is mindig vannak magyar fellépők, akik nagyon népszerűvé váltak. Több magyar filmmel szeretnénk jelen lenni, ezen a téren is folyik a munka. Vámbéry Áron munkásságának egy állandó múzeumot is szentelnénk, ehhez keressük most a forrásokat.

Érdeklődnek az üzbég diákok a magyarországi tanulás iránt?

Az üzbég diákok körében a magyar egyetemek első sorban a Stipendium Hungaricum ösztöndíj program következtében váltak népszerűvé 2019 óta. A most következő tanévre már több mint ezer diák jelentkezett Üzbegisztánból. Nagyon ambiciózusak a diákok, mindenki top százas egyetemre akar menni. Ezen a téren is igyekszünk tudatosítani, hogy nem a rangsorokon való szereplés az egyetlen szempont. Magyarországon is van top százas egyetem, de nem csak ettől lehet jó az oktatás – magas színvonalú lehetőségek várják az üzbég diákokat is, a Stipendium Hungaricum programon kívül is.



A szerző az Eurázsia felelős szerkesztője.

Ez a cikk az Eurázsia 2024. júliusi számában jelent meg. A magazin elérhető országszerte többek közt az újságosoknál, hipermarketekben és benzinkutakon. Előfizetési lehetőségeiről pedig a neumannlapkiado@nje.hu címen érdeklődjenek!


A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások