Sikeres kínai sorozatot tűz műsorára a közmédia
Olyan pillanatot ünneplünk ma, amikor a média kézzel fogható híddá válik két ország kultúrája között – hangsúlyozta Papp Dániel, az MTVA vezérigazgatója, a Flourished Peony című kínai sorozat magyarországi műsorra tűzésének alkalmából, a kínai és magyar médiavállalatok közötti megállapodás aláírásán, Budapesten.
Sikeres kínai sorozatot tűz műsorára a közmédia
Kultúra

Sikeres kínai sorozatot tűz műsorára a közmédia

Fotó: Facebook/Illés Boglárka
Eurázsia/MTI 16/07/2025 11:36

Olyan pillanatot ünneplünk ma, amikor a média kézzel fogható híddá válik két ország kultúrája között – hangsúlyozta Papp Dániel, az MTVA vezérigazgatója, a Flourished Peony című kínai sorozat magyarországi műsorra tűzésének alkalmából, a kínai és magyar médiavállalatok közötti megállapodás aláírásán, Budapesten.

Papp Dániel köszöntő beszédében úgy fogalmazott: ritka és különleges alkalom, amikor két egymástól távoli nemzet képviselői nemcsak találkoznak, hanem közös cél elérése érdekében tehetnek új lépést.

„Ma, amikor a televízió és az online platformok határai egyre inkább elmosódnak, közös felelősségünk, hogy értékes, hiteles, ugyanakkor szórakoztató tartalmat kínáljunk a nézőknek – legyenek azok Budapesten vagy Pekingben” – hangsúlyozta a vezérigazgató. Hozzátette: az MTVA számos területen alakított ki együttműködést kínai partnerekkel, a Huace Grouppal kötött mostani megállapodás így egy hosszú, sikeres sorozat egyik állomása, „ami tovább erősíti a két nemzet természetes alapokon nyugvó szövetségét.”

Papp Dániel azt mondta: noha a magyarság ezer esztendeje Európában él, az ázsiai kulturális örökségünk még ebben a keresztény-európai létben is felfedezhető – a mondáinkban, szokásainkban és a magyar észjárásban is. „Abban az észjárásban, amely a nomád korszakból máig megőrizte szabadságszeretetét, az önállóság iránti igény mentén pedig megtanult a problémákban is lehetőséget látni” – húzta alá, megjegyezve: „ez az eredet köt össze bennünket, közös sikereinket ez a múlt alapozza meg.”

A vezérigazgató kiemelte, hogy a Flourished Peony című alkotás bemutatásával nemzetünk nemcsak kivételes vizuális élménnyel gazdagodik, hanem azzal is, hogy a magyarok megismerhetik Kína gazdag történelmét és hagyományait – ezáltal közelebb kerülhetnek a kínai emberek gondolkodásához és értékeihez.

Papp Dániel köszönetét fejezte ki mindazoknak, akik a megállapodás létrehozásán dolgoztak, és megjegyezte: bízik abban, hogy a közös munka a jövőben közös gyártásra – koprodukcióra – is kiterjedhet.

Illés Boglárka, a KKM kétoldalú kapcsolatokért felelős államtitkára felidézte, hogy a Kína és Magyarország közötti diplomáciai kapcsolatot tavaly „mindenre kiterjedő partnerségre” emelték.

„Meggyőződésem, hogy nem érhettük volna ezt el a nemzeti kormány politikája nélkül, amely 2015-ben az uniós tagállamok közül elsőként felismerte, hogy érdemes és fontos csatlakozni az 'Egy övezet, egy út' kezdeményezéshez” – idézte fel. Kiemelte: a két ország partnerségének számos eredménye van, ezek közül az egyik, hogy tavaly Kína vált Magyarország első számú beruházójává.

Kitért arra is, hogy az itthon hamarosan induló kínai sorozatot világszerte már több mint 1,1 milliárd néző látta. Szavai szerint a sorozat nemcsak esztétikai értékeket képvisel, hanem Kína kultúráját is megismerhetővé teszi.

Gong Tao kínai nagykövet hangsúlyozta: a Flourished Peony című tévésorozat nem csupán kulturális termék külföldön, hanem a civilizációs kapcsolatok újabb bizonyítéka, valamint új mérföldkő a kapcsolatok elmélyítésében.

Rámutatott, hogy az elmúlt években, a két ország vezetőinek stratégiai irányítása alatt, a kínai–magyar kapcsolatok magasszintű fejlődést mutattak; a csúcstalálkozók rendszeressé váltak. Hozzátette: a politikai bizalom folyamatosan mélyül, az együttműködés kézzel fogható eredményeket hoz, amelyek mindkét ország javát szolgálják.

„A kultúra és a művészet különleges erővel bír, mert képes áttörni a nyelvi korlátokat, érzelmi rezonanciát kelteni, és finoman, de hatásosan közelebb hozni egymáshoz a nemzeteket” – fogalmazott Gong Tao, aki leszögezte: Kína aktívan részt kíván venni a nemzetközi kulturális párbeszédben.

A nagykövet örömét fejezte ki, hogy az MTVA élénk érdeklődést mutat a kínai film- és televíziós tartalmak iránt.

Zhang Su, a Pekingi Rádió és Televízió Hivatalának igazgató-helyettese felidézte: Budapest már korábban a kínai közönség látókörébe került, mert 2023-ban itt forgattak egy népszerű kínai varietéműsort, amelynek sugárzását követően nagyon sokan látogattak el Magyarországra. „Ezek az alkotások képesek átlépni a nemzeti határokat, és felkeltik az emberek kíváncsiságát és vágyakozását távoli helyek iránt” – tette hozzá.

Zhang Su elmondta, a Flourished Peony egy reprezentatív alkotás, amely bemutatja a hagyományos kínai történelmet, az öltözködési kultúrát, és a kortárs nők sorsát, összefogását keleti esztétikával átszőve. Mindez egyhangú elismerést váltott ki hazai és külföldi közönségek körében egyaránt – emelte ki.

A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások