Már 30-35 ország fejezte ki, hogy érdeklődik a csatlakozás iránt, de egyelőre úgy döntöttek, nem vesznek fel új tagokat – értesült a sajtó az oroszországi Kazanyban zajló BRICS-csúcstalálkozó margóján. A szervezet eredetileg Brazíliát, Oroszországot, Indiát, Kínát és Dél-Afrikát tömörítette, hozzájuk társult nemrégiben Egyiptom, Etiópia, Irán, az Egyesült Arab Emírségek, illetve Szaúd-Arábia. A tömörülés máris a világ népességének majd felét, GDP-jének harmadát adja.
Sajtóinformációk szerint a mostani csúcson kidolgozták a csatlakozás kritériumait, viszont új tagot nem bővültek. Vlagyimir Putyin orosz elnök ugyanakkor leszögezte, a BRICS nyitva áll mindenki előtt, aki osztja értékeiket. Tizenhárom országgal úgynevezett partnerségi megállapodást kötöttek. Ezek a következők:
Xi Jinping békét sürgetett
A BRICS-csúcstalálkozó zárónapján Xi Jinping kínai államfő azt sürgette, hogy állhatatosan fenn kell tartaniuk a békét és megteremteniük a közös biztonságot, egyebek között előmozdítva az ukrajnai válsághelyzet enyhítését, és előkészíteni a politikai rendezés útját.
Az MTI tudósítása szerint úgy fogalmazott „a BRICS-országoknak stabilizáló erőnek kell lenniük a béke fenntartásában, a globális biztonsági kormányzás megerősítésében és az éles problémák megoldásának keresésében, az okok és a tünetek kezelése mellett”. Sürgette az átfogó tűzszünet elérését a Gázai övezetben, valamint azt, hogy akadályozzák meg a háború terjedését Libanonban. Kifejezte meggyőződését, hogy a csoportnak a globális gazdasági kormányzási rendszer reformjának élére kell állnia. Kilátásba helyezte, hogy Kína a nemzetközi helyzet változásától függetlenül mindig gondoskodni fog a globális délről.
Vlagyimir Putyin a Nyugatnak is üzent
Vlagyimir Putyin orosz elnök a kibővített tanácskozáson azt javasolta, hogy vitassák meg a BRICS diktátumtól mentes, önálló platformjának létrehozását. Ez szerinte segítene felszabadítani a szövetség tagállamainak növekvő gazdaságában rejlő lehetőségeket, növelné a befektetéseket a globális Délen és Keleten, egyebek között a nagy infrastrukturális és technológiai projektekbe. Felszólította továbbá az érdekelt országokat, hogy működjenek együtt az olyan projektekben, mint az Észak-déli Nemzetközi Közlekedési Folyosó és az Északi Tengeri Útvonal – írta az MTI.
Nehezményezte, hogy meglátása szerint a Nyugat arra használja fel Ukrajnát, hogy kritikus fenyegetéseket hozzon létre Oroszország biztonságára nézve, miközben figyelmen kívül hagyja Moszkva létfontosságú érdekeit, az oroszajkúak jogainak megsértésével kapcsolatos jogos aggodalmait. „Most már egyáltalán nem titkolják a célt, hogy stratégiai vereséget mérjenek országunkra” - idézte Putyint a hírügynökség. „Nyíltan kimondom: ezek illuzórikus számítások, amilyeneket csak olyanok végezhetnek, akik nem ismerik Oroszország történelmét, akik nem veszik figyelembe népének évszázadokon át összekovácsolt egységét, lelki erejét és összetartását” – figyelmeztetett.