Sportban élő hagyomány
Közép-Ázsiában és a Kaukázusban éppen úgy megvannak a hagyományos, népi sportágak, mint a világ többi részén. Az ottaniak ápolják a tradíciót, életben tartják a nemes örökséget. Némelyik sport ugyanakkor túlnőtt tágabb hazáján, és a világ más részeit is meghódította. Vannak köztük, melyek Magyarországon is nagy sikernek örvendenek.
Sportban élő hagyomány
Sport

Sportban élő hagyomány

Fotó: AFP/Anadolu/Sergen Sezgin
Dénes Tamás 30/10/2024 22:00

Közép-Ázsiában és a Kaukázusban éppen úgy megvannak a hagyományos, népi sportágak, mint a világ többi részén. Az ottaniak ápolják a tradíciót, életben tartják a nemes örökséget. Némelyik sport ugyanakkor túlnőtt tágabb hazáján, és a világ más részeit is meghódította. Vannak köztük, melyek Magyarországon is nagy sikernek örvendenek.

Asztanában szeptemberben rendezték meg az 5. Nomád Világjátékokat, amelyen majdnem ötven fős magyar csapat is részt vett, olyan sportágakban, mint a lovasíjászat, a tradicionális íjászat, a köböre, övbirkózás, a küresz (kazah küzdősport), a kuras (üzbég küzdősport) az alis (kirgiz övbirkózás) a kores (tatár birkózás) a tenge ilu (lovas ügyességi verseny) a távlovaglás, a lovasbirkózás, valamint a tokusz kumalak, ami egy kazah szellemi sport. Talán nem gondolnánk: több mint száz ország küld versenyzőket ezekre a játékokra. 

Kazahsztánban különösen népszerű az er enis, a lovasbirkózás, amelyben különböző súlycsoportokban versenyeznek a félmeztelen sportolók, egy harminc méter sugarú körben. Kazahsztánban és Kirgizisztánban is nagyon népszerű a kiz kuu (kazahul kiz kuumaj), amely a nemek közötti versenynek is nevezhető, s ma már nagy felháborodást váltana ki a tényleges művelése. Lényege, hogy egy lóháton ülő férfi a rajtvonalnál vár, egy lovasnő mögüle indulva vágtázni kezd. Amikor a lovasnő elhalad a fiú mellett, az üldöző is vágtatni kezd. Ha még a cél előtt utoléri a nőt, csókot lophat, ami egyben a győzelmét jelenti. Ha azonban nem éri utol, a nő visszakergeti a férfit a rajtvonalhoz. Ha utoléri, ostorával megverheti, ami az ő győzelmét jelenti. Emellett ismert még a kilenc kavics nevű játék, a tokusz kumalak, aminek külön világbajnokságot is szoktak rendezni, népszerűsége tehát túlnőtt Közép-Ázsián.

Örményországban is ismertek hagyományos népi játékok, mint például a hét kő – bár ezek valóban inkább játékok, mint sportágak. Nyilván részben a földrajzi távolság, s ebből következően az eltérő kultúra is az oka, hogy Belaruszban teljesen másfajta tradicionális sportágakat művelnek. Olyanokat, mint a kuk-bandy, a kulebjaka, a lapta, a saski, sőt a pesäpallo, ami valójában egy finn eredetű, de Belaruszban is nagyon népszerű, a baseballhoz hasonlító játék.

Egyébként ezeknek a játékoknak, vagy, ha úgy tetszik, sportágaknak közös jellemzője, hogy hasonlítanak egyegy másik világszerte népszerű sportághoz. A kuk-bandy az oroszok bandyjéhez, ami nálunk hol ebben az írott formában, hol jéglabdaként vált ismertté, vagy éppen a jégkoronghoz rokonítható. A kulebjaka – bár létezik ugyanilyen nevű, nagyon finom, például lazaccal töltött, pirogszerű étel is – egy négyfős csapatokkal játszott, röplabdaszerű sport. A sakkal rokonítható a saski, amelyet a magyar malomhoz hasonló gombokkal játszanak.

Oroszországból két, a legelterjedtebbek közé nem sorolt sportágat érdemes kiemelni. Egyrészt a hajdanán elképesztően népszerű jéglabdát – az orosz sport egyik legnagyobb legendája, Vszevolod Bobrov ebben is világklasszis volt, nem „csak” a futballban és jéghokiban. Másrészt a küzdősportok családjába tartozó szambót, amelyet hajdanán a Belügyi Népbiztosság (NKVD) és a Vörös Hadsereg tisztjei fejlesztettek ki.


A szerző sportújságíró, futballtörténész.


Ez a cikk az Eurázsia 2024. novemberi számában jelent meg. A magazin elérhető országszerte többek közt az újságosoknál, hipermarketekben és benzinkutakon. Előfizetési lehetőségeiről pedig a neumannlapkiado@nje.hu címen érdeklődjenek!

A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások