Asztanában szeptemberben rendezték meg az 5. Nomád Világjátékokat, amelyen majdnem ötven fős magyar csapat is részt vett, olyan sportágakban, mint a lovasíjászat, a tradicionális íjászat, a köböre, övbirkózás, a küresz (kazah küzdősport), a kuras (üzbég küzdősport) az alis (kirgiz övbirkózás) a kores (tatár birkózás) a tenge ilu (lovas ügyességi verseny) a távlovaglás, a lovasbirkózás, valamint a tokusz kumalak, ami egy kazah szellemi sport. Talán nem gondolnánk: több mint száz ország küld versenyzőket ezekre a játékokra.
Kazahsztánban különösen népszerű az er enis, a lovasbirkózás, amelyben különböző súlycsoportokban versenyeznek a félmeztelen sportolók, egy harminc méter sugarú körben. Kazahsztánban és Kirgizisztánban is nagyon népszerű a kiz kuu (kazahul kiz kuumaj), amely a nemek közötti versenynek is nevezhető, s ma már nagy felháborodást váltana ki a tényleges művelése. Lényege, hogy egy lóháton ülő férfi a rajtvonalnál vár, egy lovasnő mögüle indulva vágtázni kezd. Amikor a lovasnő elhalad a fiú mellett, az üldöző is vágtatni kezd. Ha még a cél előtt utoléri a nőt, csókot lophat, ami egyben a győzelmét jelenti. Ha azonban nem éri utol, a nő visszakergeti a férfit a rajtvonalhoz. Ha utoléri, ostorával megverheti, ami az ő győzelmét jelenti. Emellett ismert még a kilenc kavics nevű játék, a tokusz kumalak, aminek külön világbajnokságot is szoktak rendezni, népszerűsége tehát túlnőtt Közép-Ázsián.
Örményországban is ismertek hagyományos népi játékok, mint például a hét kő – bár ezek valóban inkább játékok, mint sportágak. Nyilván részben a földrajzi távolság, s ebből következően az eltérő kultúra is az oka, hogy Belaruszban teljesen másfajta tradicionális sportágakat művelnek. Olyanokat, mint a kuk-bandy, a kulebjaka, a lapta, a saski, sőt a pesäpallo, ami valójában egy finn eredetű, de Belaruszban is nagyon népszerű, a baseballhoz hasonlító játék.
Egyébként ezeknek a játékoknak, vagy, ha úgy tetszik, sportágaknak közös jellemzője, hogy hasonlítanak egyegy másik világszerte népszerű sportághoz. A kuk-bandy az oroszok bandyjéhez, ami nálunk hol ebben az írott formában, hol jéglabdaként vált ismertté, vagy éppen a jégkoronghoz rokonítható. A kulebjaka – bár létezik ugyanilyen nevű, nagyon finom, például lazaccal töltött, pirogszerű étel is – egy négyfős csapatokkal játszott, röplabdaszerű sport. A sakkal rokonítható a saski, amelyet a magyar malomhoz hasonló gombokkal játszanak.
Oroszországból két, a legelterjedtebbek közé nem sorolt sportágat érdemes kiemelni. Egyrészt a hajdanán elképesztően népszerű jéglabdát – az orosz sport egyik legnagyobb legendája, Vszevolod Bobrov ebben is világklasszis volt, nem „csak” a futballban és jéghokiban. Másrészt a küzdősportok családjába tartozó szambót, amelyet hajdanán a Belügyi Népbiztosság (NKVD) és a Vörös Hadsereg tisztjei fejlesztettek ki.
A szerző sportújságíró, futballtörténész.
Ez a cikk az Eurázsia 2024. novemberi számában jelent meg. A magazin elérhető országszerte többek közt az újságosoknál, hipermarketekben és benzinkutakon. Előfizetési lehetőségeiről pedig a neumannlapkiado@nje.hu címen érdeklődjenek!